Zeman jmenuje Ťoka ministrem dopravy na začátku prosince

ČTK Domácí ČTK, Domácí
Aktualizováno 18. 11. 2014 16:27
Dosavadní šéf Skansky Ťok to uvedl po schůzce s hlavou státu.
Dan Ťok
Dan Ťok | Foto: Skanska a.s.

Praha - Prezident Miloš Zeman jmenuje Dana Ťoka ministrem dopravy. Po schůzce s hlavou státu na Pražském hradě to řekl sám Ťok. Ke jmenování dojde 4. prosince v 11 hodin.

Při více než hodinové schůzce se prý bavili o koncepci v dopravě, o střetu zájmů se nemluvilo.

Podle Ťoka se Zeman ptal například na železniční a vodní dopravu, zajímaly ho také manažerské schopnosti Ťoka. Budoucí ministr dopravy také řekl, že chce znát jméno nového šéfa Ředitelství silnic a dálnic co nejdříve, nejpozději do konce roku.

Prezident Ťoka pozval na jednání expertního týmu v Lánech, které se koná 29. listopadu. "A také na prezidentský summit rozšířené Visegrádské čtyřky o Slovinsko a Rakousko, jenž se uskuteční ve dnech 11. a 12. prosince 2014 na Pražském hradě a bude se zabývat problematikou dopravní infrastruktury ve střední Evropě, včetně tzv. transevropských dopravních sítí," uvedl prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček.

Ťok už se minulý týden sešel s premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD), který s kandidaturou bývalého šéfa stavební společnosti Skanska souhlasil. Ťok rozptýlil obavy premiéra z možného střetu zájmů. Shodli se rovněž na hlavních úkolech, které před novým ministrem stojí.

Ťok bude muset podle dřívějších vyjádření prezidenta řešit mimo jiné urychlení dopravní výstavby. Zemanovi nevadí, že Ťok nepřichází z politiky. Prezident řekl, že nemá námitky proti úspěšným podnikatelům a manažerům.

Ťoka navrhlo hnutí ANO. Podnikatel nahradí Antonína Prachaře, který rezignoval.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Tradiční novoroční oběd naplánovali Zeman s Babišem na 5. ledna

Na tradičním novoročním obědě se prezident Miloš Zeman s premiérem Andrejem Babišem sejdou v neděli 5. ledna. Ještě jednou se setkají do Vánoc. Ve středu spolu na pravidelné večeři ve středočeských Lánech probrali zahraniční politiku včetně prezidentova plánu jet na jaře do Moskvy na oslavy výročí konce druhé světové války.

"Pan prezident mne informoval, že chce navštěvovat kraje a že se chystá na oslavy v květnu do Moskvy, kde má být americký prezident a další prezidenti. Takže jsme nějak koordinovali zahraniční aktivity," uvedl Babiš po zhruba půldruhahodinové schůzce. S prezidentem hovořili také o aktuálních otázkách, jako jsou plány v jaderné energetice či schvalování rozpočtu na příští rok.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Na summitu NATO bude Česko zastupovat Zeman, chce navrhnout změny

Česko bude na summitu NATO v Londýně 3. a 4. prosince zastupovat pouze prezident Miloš Zeman. Premiér Andrej Babiš (ANO) se zúčastní projednávání rozpočtu ve sněmovně, dohodli se na tom při pravidelné večeři na zámku v Lánech. Předseda vlády po jednání novinářům řekl, že na Severoatlantickou alianci má s prezidentem stejný názor, naznačil, že by se její pravidla měla po sedmdesáti letech změnit. Mluvit o tom chce na Evropské radě.

"Je to důležitá aliance, ale je potřeba aby si evropské členské státy víceméně řekly, že možná nastal čas celkově mluvit o té smlouvě, která byla podepsána před sedmdesáti lety," uvedl Babiš.

Zdroj: ČTK
Další zprávy