Prezident Zeman jmenoval Vojtěcha Šimíčka ústavním soudcem

ČTK Domácí ČTK, Domácí
Aktualizováno 12. 6. 2014 16:34
Šimíček coby dosavadní soudce Nejvyššího správního soudu rozhodoval například o rozpuštění extremistické Dělnické strany.
Vojtěch Šimíček (vlevo)
Vojtěch Šimíček (vlevo) | Foto: Jiří Koťátko

Praha - Prezident Miloš Zeman na Pražském hradě jmenoval ústavním soudcem Vojtěcha Šimíčka. Dosavadního soudce Nejvyššího správního soudu schválil Senát na návrh hlavy státu na konci května.

Poté, co Šimíček složil slib, prezident uvedl, že si nový ústavní soudce zasloužil své jmenování mimo jiné několika svými odvážnými rozhodnutími. "Ať už v kauze Dělnické strany nebo v kauze manifestací v Plzni a v Duchcově a v neposlední řadě rozhodnutím týkajícím se prováděcího zákona prezidentské volby, i když zde, jak jistě víte, máme určité výkladové rozdíly," uvedl Zeman.

"Chtěl bych ocenit i to, že jste odmítl titul Právník roku, protože odmítnutí tohoto titulu v každém případě prozrazuje jisté neortodoxní pojetí - a to je mně vždycky sympatické," dodal prezident.

"Nepovažuji se ani za neortodoxního ani za odvážného," reagoval na prezidentova slova novopečený ústavní soudce. Odvážní jsou podle něj soudci a policisti, kteří řeší organizovaný zločin a drogové dealery. Ti jsou podle Šimíčka ohroženi mnohem víc než správní soudci jako on.

Nad nabídkou přijmout kandidaturu na ústavního soudce prý neváhal. "Tyto nabídky se neodmítají," poznamenal. Hned ve čtvrtek mu na Ústavním soudu přidělili 170 kauz, ve kterých bude soudcem zpravodajem.

Spolu se Šimíčkem nově v Ústavním soudu usedne i prezident Soudcovské unie Tomáš Lichovník, kterého Zeman podle svého mluvčího Jiřího Ovčáčka jmenuje příští čtvrtek.

Šimíček v rámci Nejvyššího správního soudu předsedal senátu, který rozhoduje ve věcech volebních a ve věcech politických stran. Rozhodoval například o rozpuštění extremistické Dělnické strany, o odvoláních kandidátů na prezidenta republiky nebo naposledy o stížnostech na nedávné volby do Evropského parlamentu.

Šimíčkovu pozici v čele sedmičlenného volebního senátu ve čtvrtek převzal Jan Passer. Uvolněné místo řadového člena zaujal Miloslav Výborný, shodou okolností bývalý ústavní soudce. "Nejbližší jednání volebního senátu pod vedením nového předsedy bude ve čtvrtek 19. června," uvedla mluvčí NSS Sylva Dostálová.

Cenu Právník roku měl čtyřiačtyřicetiletý rodák z Ostravy Šimíček dostat na počátku roku 2011 v kategorii správního práva, ale pocty se vzdal. Mimo jiné to odůvodnil tím, že "ocenění vypadalo jako za rozpuštění Dělnické strany" a takovou cenu by podle něj soudce přijmout neměl.

Zeman ocenil Šimíčkovu odvahu

Už při schvalování nových prezidentských kandidátů na ústavní soudce Zeman ocenil Šimíčkovu odvahu, s níž po jeho zvolení českým prezidentem kritizoval údajné lži v Zemanově volební kampani. Prezident prohlásil, že věří, že Šimíček bude se stejnou razancí soudit i další případy.

Spolu se Šimíčkem senátoři schválili novým ústavním soudcem také místopředsedu Krajského soudu v Brně a prezidenta Soudcovské unie Lichovníka.

Odmítli naopak advokáta Jiřího Nykodýma, který se jako ústavní soudce loni podílel na zamítnutí stížnosti na církevní restituce. Nykodým byl teprve druhým kandidátem, kterého Senát Zemanovi neodsouhlasil. Tím prvním byl loni předseda pražského městského soudu Jan Sváček.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 2 hodinami

Exploze v domě v Göteborgu si vyžádala více než dvě desítky zraněných

Více než dvě desítky zraněných si v úterý ráno ve švédském Göteborgu vyžádala exploze a následné požáry v několika obytných domech. Několik postižených je zraněno vážně. Co výbuch způsobilo, zatím není jasné, nicméně podle policie nešlo o nehodu, informovala švédská média.

Podle aktuálních údajů bylo do nemocnic dopraveno 16 zraněných ve věku od 10 do 80 let. Podle mluvčí göteborské univerzitní nemocnice Ingrid Fredrikssonové je stav čtyř hospitalizovaných, tří žen a jednoho muže, vážný.

Podle göteborské záchranné služby exploze zasáhla několik bytů a schodiště. Následný požár se rozšířil na přilehlé domy. Evakuováno z nich bylo několik stovek lidí, někteří skákali v panice z oken, sdělil televizi SVT velitel zasahujícího týmu záchranářů Jon Pile. Požár zatím stále není uhašený a hoří na několika podlažích.

Zdroj: ČTK
Další zprávy