Prezident Zeman jmenoval profesory vojenské školy odděleně

ČTK ČTK
10. 6. 2015 17:55
Prezidentův mluvčí Ovčáček uvedl, že v zákoně o vysokých školách jsou vojenské a policejní školy upraveny zvlášť.
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Prezident Miloš Zeman ve středu na Pražském hradě jmenoval tři nové profesory na návrh Univerzity obrany v Brně.

Obvykle byli profesoři této školy jmenováni spolu s ostatními akademiky. Ty Zeman jmenoval již před několika týdny, odmítl ale udělit profesuru třem kandidátům. Vyvolal tím nevoli akademické obce.

Zeman ve středu jmenoval profesory Štefana Čorňáka, Stanislava Floruse a Jana Furcha. Při slavnosti prezident ocenil dopis rektora Univerzity obrany, ve kterém se zaručil za "osobnostní a morální integritu" navržených.

"Velice si toho vážím, protože se domnívám, že vedle přirozených, odborných kritérií, by měl vysokoškolský profesor, splňovat i ta mimoodborná kritéria, která by nijak nezpochybňovala jeho pověst," řekl Zeman.

V minulosti bývali profesoři vojenských i civilních škol jmenováni společně, tentokrát se tak nestalo. "Je třeba si uvědomit, že v zákoně o vysokých školách jsou vojenské a policejní školy upraveny zvlášť," uvedl Ovčáček na dotaz, proč byla trojice jmenována odděleně.

Jediná škola s vojenským zaměřením

Univerzita obrany je státní vysoká škola, jediná s vojenským zaměřením v zemi. Prezident ji navštívil v prosinci minulého roku.

Nevoli akademické obce vyvolal Zeman před několika týdny, když odmítl profesuru tří kandidátů kvůli jejich chování v minulosti. Slavnost v Karolinu proto byla odložena na 12. června.

Spor o jmenování Zeman řešil koncem května s nyní již odvolaným ministrem školství Marcelem Chládkem (ČSSD) a rektory dotčených vysokých škol. Svůj postoj nezměnil a dekrety tří kandidátů na profesuru stále odmítá podepsat.

Rektoři prezidenta požádali, aby jim své rozhodnutí dal písemně, aby se s ním obrátili na premiéra Bohuslava Sobotku (ČSSD), protože jmenování profesorů je sdílenou odpovědností s vládou.

Spor spadne po odchodu Chládka do agendy jeho nástupkyně Kateřiny Valachové. Kandidátka na ministryni se sejde s prezidentem ve čtvrtek.

Tři profesoři stále čekají

Zeman odmítl podepsat dekrety Jiřího Fajta a Ivana Ošťádala z Univerzity Karlovy a Jana Eichlera navrženého Vysokou školou ekonomickou.

Na nedávném zasedání České konference rektorů akademici uvedli, že trvají na tom, že byly splněny všechny zákonné podmínky pro jmenování profesorů.

Podle předsedy konference a rektora Univerzity Karlovy v Praze Tomáše Zimy bude účast na jmenování zbývajících profesorů standardní, chybět na něm nebudou představitelé vysokých škol, jmenovaní kandidáti či zástupci ministerstva školství. Zima zopakoval, že nejmenování tří kolegů konference nadále považuje za nenaplnění zákonů.

Zeman dlouhodobě usiluje, aby byl prezident zbaven povinnosti jmenování profesorů.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Pekarová přiletěla na Tchaj-wan, bude jednat o spolupráci v oblasti polovodičů

Na Tchaj-wan dnes odpoledne přicestovala předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová, která na svém twitterovém účtu sdílela snímek z tchajwanského letiště, na němž se vítá s tamními představiteli. Na návštěvě ostrova, který pevninská Čína pokládá za svou provincii, Pekarovou doprovází rozsáhlá podnikatelská mise. Do Tchaj-peje Pekarová přiletěla z Jižní Koreje, kde kromě jiného jednala o možných dodávkách jihokorejských léků do Česka.

Podle šéfky české Sněmovny jsou při návštěvě v Tchaj-peji důležité jak obchodní kontakty, tak také jednání na politické úrovni. Pekarová v příštích dnech promluví v tamním parlamentu a setká se též s prezidentkou ostrova Cchaj Jing-wen. V plánu má také například projev na Národní tchajwanské univerzitě a navštívit by měla i výstavu fotografií věnovanou československému a českému prezidentovi Václavu Havlovi.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Wengová si ve sprintu v Lahti zajistila triumf v SP, Klaebo se přiblížil rekordu

Norská běžkyně na lyžích Tiril Udnes Wengová byla třetí ve sprintu klasicky v Lahti a v předposledním závodě sezony si zajistila celkový triumf ve Světovém poháru. Vyhrála její krajanka Kristine Stavaasová Skistadová, druhá skončila Švédka Jonna Sundlingová.

Wengové pomohlo i brzké vyřazení jediné zbývající konkurentky Američanky Jessiky Digginsové, která skončila už ve čtvrtfinále. Šestadvacetiletá Norka si připsala největší úspěch v dosavadní kariéře, jejím maximem zatím byly dvě zlaté medaile ze štafety na mistrovství světa.

Sprintu mužů kraloval již jistý vítěz seriálu Johannes Hösflot Klaebo z Norska a už jen jediná výhra ho dělí od rekordu krajanky Therese Johaugové, která v ročníku 2019/20 ovládla 20 závodů. Nejlepším z českých reprezentantů byl Ondřej Černý, který po pádu skončil v semifinále.

Zdroj: ČTK
Další zprávy