Prezident Zeman jmenoval 85 nových profesorů

ČTK Domácí ČTK, Domácí
Aktualizováno 24. 2. 2014 14:58
Rozhodnutí prezidenta čeká na kontrasignaci premiérem Bohuslavem Sobotkou
Miloš Zeman.
Miloš Zeman. | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Prezident Miloš Zeman jmenoval 85 nových profesorů. Stalo se tak v pátek, Hrad o jmenování informoval v pondělí.

Jmenování na návrhy vědeckých a uměleckých rad vysokých škol nabývají účinnosti 1. března. Podepsat je ještě musí premiér Bohuslav Sobotka.

Profesoři museli na jmenování čekat několik měsíců. Zeman se totiž po sporu o jmenování literárního vědce Martina Putny chtěl prezidentské pravomoci vzdát. Snaha prosadit novelu, podle níž by profesory jmenoval předseda Senátu, však zkrachovala. Jmenování tedy zůstává na hlavě státu.

Zeman už dříve v Otázkách Václava Moravce uvedl, že pokud poslanci novelu vysokoškolského zákona odmítnou, dekrety budoucím profesorům sice podepíše, předání však nechá na ministru školství.

Ministr Marcel Chládek (ČSSD) už dříve avizoval, že podepsané dekrety by profesorům předal on. S touto variantou souhlasí i rektoři.

Navržené řešení je provizorní. Na současném systému jmenování Zemanovi vadí, že by měl návrhy podepisovat automaticky, jmenovací pravomoci se chce proto vzdát. Chládek navrhuje víc variant řešení. Profesory by mohl jmenovat buď předseda Senátu, ministr školství, nebo samy vysoké školy.

Původně mělo jmenování přejít na ministra školství, to ale vysoké školy kritizovaly. Vláda poté schválila materiál, aby profesory jmenoval předseda Senátu, což se univerzitám také nelíbí. Mimo jiné jim vadí, že zatímco u prezidenta novela konstatovala, že hlava státu profesory jmenuje, nový materiál umožňuje předsedovi Senátu návrhům nevyhovět.

Chládek po nedávném jednání na Hradě řekl, že prezident neměl námitky proti jeho návrhu, aby z chystané novely zmizela pasáž umožňující předsedovi Senátu navržené kandidáty na profesuru nejmenovat.

Rada vysokých škol se ale minulý týden na svém zasedání shodla, že jmenování profesorů by mělo být řešeno až v chystané novele vysokoškolského zákona společně s otázkami kolem akreditací či funkčních míst profesorů, ne samostatnou novelou.

Na změně ve jmenování se prezident dohodl s exministrem školství Petrem Fialou po loňských sporech kvůli jmenování Putny. Toho Zeman nechtěl jmenovat kvůli Putnovu údajně nevhodnému vystupování na veřejnosti. Odborníci tehdy označovali jeho krok za svévolný, protože vysokoškolský zákon upravuje jen postupy a náročné odborné podmínky, které jmenování profesorem předchází. S tím, že by prezident profesora nejmenoval, zákon nepočítá.

Za zdržení při jmenování profesorů nese odpovědnost i ministr školství Rusnokovy úřednické vlády Dalibor Štys. Návrhy na jmenování profesorů na ministerstvu ležely od podzimu, Štys je však odeslal až v druhé polovině ledna.

 

Právě se děje

před 5 minutami

Tento týden předpovídají meteorologové tropické třicítky, v sobotu až 35 stupňů Celsia, srážek bude málo. Suchý má být také přelom června a července

Aktualizováno před 6 minutami

Summit NATO vyjádřil Česku solidaritu ve sporu s Ruskem, řekl ministr Kulhánek

Lídři zemí NATO ukončili summit přijetím společného prohlášení. Vyjádřili v něm solidaritu České republice a dalším zemím dotčeným nepřátelskými akcemi Ruska. Společná reakce na agresivní chování Moskvy ke spojeneckým i partnerským zemím bylo jedním z důležitých témat dnešní schůzky aliančních prezidentů a premiérů.

Moskva podle společného prohlášení šéfů třicítky aliančních států stále více ohrožuje bezpečnost spojenců z NATO provokativní a rozkladnou aktivitou u jejich hranic i na jejich území. Aliance na to musí být v budoucnu lépe připravena, konstatoval summit. Zároveň vyzval Moskvu, aby odstranila Česko a Spojené státy ze seznamu zemí, které nejsou přátelské. Na tento soupis Rusko jako jediné dvě země oba státy zařadilo v polovině května.

Státy NATO již Česku vyslovily podporu krátce po dubnovém zveřejnění závěrů českých tajných služeb o účasti ruské vojenské rozvědky GRU na výbuchu muničního skladu ve Vrběticích v roce 2014.

Zdroj: ČTK
Další zprávy