Prezident Zeman je po operaci zlomené ruky v pořádku, z nemocnice ho pustí o víkendu

ČTK Domácí ČTK, Domácí
Aktualizováno 26. 8. 2020 15:08
Prezident Miloš Zeman, který po úterním pádu podstoupil operaci zlomené ruky, se těší dobrému zdraví a propuštěn z Ústřední vojenské nemocnice by měl být v sobotu nebo v neděli. Novinářům to řekl jeho kancléř Vratislav Mynář.
Prezident Miloš Zeman v Lánech.
Prezident Miloš Zeman v Lánech. | Foto: ČTK

Operace zlomené pravé ruky prezidenta Miloše Zemana proběhla podle jeho mluvčího Jiřího Ovčáčka standardním způsobem, nyní je v klasické pooperační péči. Zákrok byl proveden v celkové narkóze a trval necelou hodinu, informoval kancléř. Nemocnice na webu uvedla že operace zlomené pažní kosti byla bez komplikací. 

"Operace zlomené pravé pažní kosti proběhla hladce, trvala oproti předpokladu necelou hodinu. Panu prezidentovi byl do kosti implantován titanový hřeb," napsal na Facebooku Ovčáček. Mynář doplnil, že nyní již je na tom prezident tak dobře, že dokonce poobědval rybu s vařeným bramborem. "Pan prezident se cítí velmi dobře, srší humorem a je mu nablízku jeho milovaná rodina," doplnil Ovčáček.

Prezident již delší dobu trpí neuropatií nohou, kvůli níž musí při chůzi používat hůl. V úterý po sledování večerních zpráv v televizi se ale podle mluvčího rozhodl jít bez hole a upadl. "Odmítl použít hůlku a také případnou pomoc ochranky. Sdělil, že sám zvládne přejít určitou vzdálenost, což činit neměl, a došlo k pádu a zlomenině ruky," popsal příčiny zranění Ovčáček. 

Podle Mynáře prezidenta v úterý i středu navštívila jeho žena Ivana a byla za ním i dcera Kateřina. Pozdravy podle něj prezidentovi poslali někteří jeho kolegové, také prezidenti Egypta, Ruska nebo Srbska a také premiér Andrej Babiš (ANO), ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD), ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) a řada dalších politiků.

Prostě se to stalo, prezident má nárok na soukromí

"Prostě se to stalo, samozřejmě pan prezident má nárok na svoje soukromí a pokud se rozhodl přemístit se bez ochranky, tak je to jeho právo," okomentoval kancléř okolnosti prezidentova úrazu. Dodal, že úraz by po rekonvalescenci neměl nijak bránit výkonu Zemanových povinností. 

"Rekonvalescence bude trvat 6 až 8 týdnů. Záleží na panu prezidentovi, kdy se bude cítit na to obnovit pracovní program. Co určitě chystáme, je televizní vystoupení pana prezidenta v neděli 6. září. Více prozradíme později. V sobotu, nejpozději v neděli by pan prezident měl být propuštěn do domácího ošetřování, do Lán," informoval mluvčí.

Zatím byl zrušen pouze Zemanův středeční program. Prezident se měl zúčastnit poklepání základního kamene nové budovy Nejvyššího kontrolního úřadu v Praze a setkat se s jeho ředitelem Miloslavem Kalou. Naplánovanou měl také schůzku s kardinálem Dominikem Dukou. "Oba samozřejmě chápou situaci a věříme, že dojde k náhradě toho programu," řekl Mynář.

"Co se týče programu pana prezidenta, zatím jsme se dohodli, že žádné změny nebudou," řekl Mynář. Dodal, že o případné úpravě programu se rozhodne poté, co bude prezident propuštěn do domácího ošetřování. To by mělo být o víkendu. Rekonvalescence by měla podle kancléře trvat šest až osm týdnů, prezident bude zřejmě nosit ortézu.

Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček na facebooku s odkazem na informace od Mynáře uvedl, že lékaři při operaci zjistili, že Zeman netrpí odvápněním kostí, což mu pomůže při hojení.

Příští týden měl Zeman například navštívit Jihomoravský kraj. Sejít se s ním také chtěli premiér Andrej Babiš (ANO) a místopředseda vlády Jan Hamáček (ČSSD) kvůli jejich snaze o odvolání předsedy Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže Petra Rafaje.

Hamáček ve středu České televizi řekl, že otázka odvolání Rafaje není natolik urgentní, aby vyžadovala rozhodnutí během hodin nebo dnů, a počká do doby, až Zeman začne opět pracovat. Hamáček s Babišem na termín u Zemana čekají od konce července.

Babiš uvedl, že o úrazu prezidenta byl v úterý večer průběžně informován. Operace podle něj byla úspěšná a Zeman je v pořádku. "Lékaři rozhodnou, kdy se bude moct vrátit, asi do Lán," řekl. Dodal, že se s ním snaží telefonicky spojit, aby mu popřál hodně zdraví. Brzké uzdravení mu popřál i Hamáček.

V ÚVN Zeman strávil několik dní také loni v říjnu. Podle nemocnice se tam léčil pro poruchu výživy spočívající v úbytku a narušené funkci svalů, zejména nohou. V tehdejší lékařské zprávě bylo uvedeno, že kromě neuropatie trpí Zeman také cukrovkou druhého typu.

Návrat z dovolené

Prezident měl v úterý první veřejnou schůzku po návratu z dvoutýdenní dovolené. Sešel se s předsedou SPD Tomiem Okamurou. Zeman dovolenou přerušil 12. srpna, kdy se na Hradě setkal s americkým ministrem zahraničí Mikem Pompeem při jeho návštěvě Česka.

Zeman v srpnu také podepsal zákony s pravidly pro podzimní volby pro osoby v karanténě a s pravidly pro distanční výuku. Připojil se také ke společnému prohlášení prezidentů visegrádské čtyřky (Česko, Slovensko, Polsko a Maďarsko) k prezidentským volbám v Bělorusku a následnému násilí policie vůči demonstrantům.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 16 minutami

Do ulic vyrazily desetitisíce Maďarů u přiležitosti výročí protisovětského povstání

Do budapešťských ulic v sobotu při příležitosti 65. výročí protisovětského povstání vyrazily desetitisíce Maďarů. Demonstrace na dnešek svolali jak stoupenci premiéra Viktora Orbána, tak jeho odpůrci. Maďarsko příští rok čekají parlamentní volby, ve kterých bude Orbán poprvé od nástupu k moci v roce 2010 čelit jednotné frontě opozičních stran, napsala agentura Reuters.

Organizátoři provládní demonstrace uvedli, že chtějí opozici i Bruselu ukázat svou jednotu. "Je nemožné, že opět čelíme útokům ze strany Západu, který neustále kritizuje Viktora Orbána," uvedla podle Reuters jedna z účastnic demonstrace. "Volby příští rok budou o tom, zda Maďarsko zůstane suverénní zemí, nebo se rozplyne v muslimském moři," dodala.

Opozice povzbuzená dobrým výsledkem v místních volbách v roce 2019 a také příznivými průzkumy se rozhodla utvořit společnou koalici, i když v ní jsou ideologicky velmi nesourodé strany od zelených, socialistů a liberálů až po pravicový Jobbik. V čele koalice stojí Péter Márki-Zay, který by měl na dnešní demonstraci odpůrců vlády poprvé vystoupit jako oficiální kandidát na premiéra, píše Reuters.

Zdroj: ČTK
před 19 minutami

Turecký prezident Erdogan chce kvůli výzvě k propuštění filantropa vyhostit deset velvyslanců

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v sobotu řekl, že velvyslanci deseti zemí, které vyzvaly k propuštění vězněného filantropa Osmana Kavaly, budou prohlášeni za nežádoucí osoby. Jde mimo jiné o velvyslance USA, Francie a Německa. Kavala je obviněn z financování protivládních protestů z roku 2013 a podílu na pokusu o převrat v roce 2016. Filantrop všechna obvinění odmítá. "Nařídil jsem našemu ministrovi zahraničí, aby co nejrychleji vyřídil prohlášení těchto deseti velvyslanců za nežádoucí osoby," řekla hlava státu při cestě do středního Turecka.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Začal soud v kauze italského exministra Salviniho. Je obžalován kvůli blokování vylodění zachráněných migrantů

U soudu v Palermu v sobotu začal proces s bývalým italským ministrem vnitra Matteem Salvinim, který je obžalován z únosu v souvislosti s blokováním vylodění migrantů zachráněných ve Středozemním moři. V srpnu 2019 krátce před svým odchodem z vlády Salvini nepovolil okamžité vylodění 147 běženců, kteří byli na palubě lodě nevládní organizace Open Arms. Za "nelegální zadržování osob" mu hrozí až 15 let vězení.

Proces se de facto rozběhl už 15. září, okamžitě byl ale odročen na dnešní termín. Jednání, které začalo v 11:00, se týkalo procedurálních záležitostí, jako jsou žádosti o zařazení nových materiálů do soudního spisu a navrhovaného seznamu svědků.

Zdroj: ČTK
Další zprávy