Prezident Zeman opustil střešovickou nemocnici, ve středu se chystá do parlamentu

Domácí ČTK Domácí, ČTK
20. 10. 2019 13:51
Miloš Zeman v neděli před čtvrtou hodinou odpoledne ukončil tzv. rekondiční pobyt v Ústřední vojenské nemocnici v pražských Střešovicích, kam nastoupil ve čtvrtek. Jeho odjezd potvrdil Aktuálně.cz mluvčí Jiří Ovčáček. Už dříve řekl, že prezident byl hospitalizován proto, aby byl "absolutně fit" na 28. října.
Miloš Zeman odjíždí ze střešovické nemocnice.
Miloš Zeman odjíždí ze střešovické nemocnice. | Foto: ČTK

O odjezdu prezidenta Miloše Zemana informoval Aktuálně.cz mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček před čtvrtou hodinou odpoledne. "Pan prezident je už na cestě do Lán," sdělil mluvčí. Na dotaz, jak se prezident cítí, Ovčáček odpověděl, že je vše v pořádku.

"Pobyt proběhl přesně podle plánu, který jsem dopředu transparentně uveřejnil. Teď se bude pan prezident v Lánech věnovat administrativě," řekl mluvčí s tím, že Zeman ve středu vystoupí podle plánu v Poslanecké sněmovně.

Později umístil na Twitter fotografii, na které je už prezident v Lánech a kouří dýmku. "Už ve středu vystoupím s projevem na jednání Poslanecké sněmovny k návrhu státního rozpočtu na příští rok. Váš Miloš Zeman," stálo u fotografie. 

Na sociálních sítích se také objevilo video novináře Jaroslava Gavendy z Primy, který natočil, jak soukromá ochranka bránila novinářům v tom, aby zachytili odjezd prezidenta z nemocnice. Muž na záběrech brání novinářům různým způsobem v jejich práci.  

Cvičení a infúze

V neděli odpoledne se vyjádřila k prezidentovu pobytu ve Střešovicích také mluvčí nemocnice Jitka Zinke. Podle ní dostal Zeman infúze a cvičil. "Péče byla zaměřena na rekonvalescenci dlouhodobě přetěžovaného organismu. Absolvoval rehabilitační cvičení zaměřená na posílení pohybových stereotypů, byla mu aplikována intenzifikovaná výživa," napsala na web Zinke. 

Už dříve mluvčí Ovčáček opakovaně vyloučil, že by prezidentova hospitalizace souvisela s akutním či vážným zdravotním problémem. Uvedl, že prezidenta čekaly ve Střešovicích rehabilitace a infuze, které mu pomohly při jeho předchozí návštěvě nemocnice. V neděli dopoledne pak na Twitteru oznámil, že prezident se během odpoledne přesune z nemocnice zpět na zámek.  

Prezident nastoupil ve čtvrtek na interní kliniku A7 střešovické nemocnice před jednou hodinou odpoledne, doprovázeli jej jeho dcera Kateřina i osobní strážci, již Miloše Zemana při chůzi podpírali. Prezident uvedl, že se jedná o odpočinkový pobyt, během kterého si chce číst a spát. V televizi Barrandov už předtím prohlásil, že vyhověl přání svého ošetřujícího lékaře, ředitele nemocnice Miroslava Zavorala.

Náměstek ředitele střešovické nemocnice pro léčebnou a preventivní péči Ivan Jeřábek na dotaz Aktuálně.cz ve čtvrtek uvedl, že rekondiční pobyt zahrnuje "posílení pohybových stereotypů, rehabilitaci chůzí, aplikaci příslušných fyziatrických metod a vyvážené výživy". 

Není přitom obvyklé, aby rekondiční pobyt poskytovaly přímo nemocnice. "Z veřejně dostupných zdrojů víme, že rekondiční pobyt je určen ke zlepšení kondice a obvykle ho poskytují lázeňská zařízení," napsala tento týden Aktuálně.cz mluvčí Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Hana Vránová.

Žádný zdravotní problém kromě mírné dehydratace a "určité únavy"

Miloš Zeman byl ve střešovické nemocnici už 24. září a u lékařů strávil několik hodin, jeho mluvčí tehdy návštěvu označil za pravidelnou lékařskou prohlídku. 

Ředitel Ústřední vojenské nemocnice Zavoral, který vede právě interní kliniku, serveru Seznam Zprávy na konci září řekl, že lékaři nenašli žádný zdravotní problém s výjimkou mírné známky dehydratace a "určité únavy". Podle Hradu prezident špatně chodí kvůli diabetické polyfunkční neuropatii. Na veřejnosti někdy působí unaveně. Problémy má také s nízkým tlakem a hůř slyší.

V době, kdy se chystal vstoupit do přímé prezidentské volby, absolvoval Miloš Zeman malé chirurgické zákroky. Nejprve mu v únoru 2012 v Nemocnici Na Bulovce operovali šlachu v palci levé nohy, o půl roku později se pak podrobil operaci očí, při níž mu v Ústřední vojenské nemocnici odstranili šedý zákal.

Mezi prvním a druhým kolem volby pak vzbudilo pozornost jeho přiznání, že denně vypije "pět nebo šest skleniček vína a skleniček slivovice tak dvě nebo tři". Zemanova životospráva se opět stala věcí veřejnou po převzetí funkce prezidenta v březnu 2013. Například v květnu téhož roku, když při odemykání komory s korunovačními klenoty působil unaveně a několikrát zavrávoral. Podle oficiálního prohlášení měl virózu, v médiích se spekulovalo o opilosti.

V listopadu 2017 se na veřejnosti objevily spekulace o tom, že prezident trpí rakovinou, napsal to třeba na sociálních sítích brněnský politik Svatopluk Bartík. Hrad to rázně odmítl a argumentoval mimo jiné tím, že Zeman v září 2017 podstoupil preventivní prohlídku na tomografu, která neodhalila žádný nový problém.

Bartík sice tvrzení brzy stáhl, Zeman nicméně oznámil, že po něm bude požadovat omluvu a pět milionů korun. Nyní se případem zabývá soud; policie v minulosti pravomocně odložila trestní oznámení Hradu pro podezření z pomluvy.

Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček v DVTV:

Vedení Prahy je mimořádně neschopné, Čína bere chování Hřiba jako urážku. Zeman to partnerům bude vysvětlovat. Nehájí zájmy Číny, ale České republiky | Video: Martin Veselovský
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy