Zeman "vtipkoval" o novinářích na velvyslanectví Saúdů a chválil Vondráčka za Rusko

Radek Bartoníček Radek Bartoníček
24. 10. 2018 12:43
Cesty prezidenta Miloše Zemana do Poslanecké sněmovny nebývají jen o tom, co prezident řekne přímo v jednacím sále poslancům. Ukázalo se to i při jeho středeční návštěvě, kdy přišel podpořit vládní rozpočet na rok 2019. V zákulisí bezvýhradně chválil chování šéfa sněmovny Radka Vondráčka v Rusku a "otřel se" o novináře v souvislosti s brutální vraždou saúdského novináře Džamála Chášukdžího.
Zeman "vtipkoval" o novinářích na velvyslanectví Saúdů. Zalíbila se mu jeho fotka na internetu | Video: Radek Bartoníček

Praha - Při pobytu prezidenta Miloše Zemana v Poslanecké sněmovně se už stalo tradicí, že se po projevu před poslanci zastaví v kanceláři předsedy sněmovny Radka Vondráčka a poté na chvíli také s novináři. 

Když prezident dostal otázku na to, co říká na vystupování Vondráčka při jeho nedávné návštěvě v Rusku, za které ho ostře kritizují někteří opoziční poslanci, Zeman použil jen slova chvály. 

"Velmi jsem ocenil cestu pana Vondráčka do Ruska. Velmi jsem ocenil, že se setkal s nejvyššími ruskými parlamentními činiteli, s nimiž se, jak jistě víte, setkávají i mnozí jiní západní politici bez ohledu na sankční seznam. No a protože Česká republika je seriozní země, tak jsem si nevšiml, že by vypracovala black list, takže nejen proti tomu nic nemám, ale velice to podporuji," řekl Zeman.

Kritici Vondráčkovi vyčítají právě setkání s ruskými politiky, kteří jsou na sankčním seznamu Evropské unie, nebo že poskytl jen málo informací o své cestě a jednáních.

Na dotaz Aktuálně.cz, zda neměl předseda sněmovny dávat najevo více nesouhlas s ruskou politikou, případně se měl ohradit proti tomu, že Rusko naznačovalo spojitost České republiky s pokusem o vraždu dvojitého agenta Sergeje Skripala (s poukazem na údajnou výrobu smrtícího novičoku u nás), prezident zareagoval tak, že začal mluvit o novičoku.

"Za prvé bych chtěl konstatovat, že se bezpečně prokázalo, že Česká republika vyráběla novičok, protože i mikrosyntéza je výroba. A zároveň byste si měl položit otázku, že když všechny strany uznávají, že se u nás novičok testoval, no tak i velmi primitivní člověk dojde k názoru, že když něco testujete, tak to musíte vyrobit," uvedl Zeman.

Vyhýbavě pak odpověděl na další dotaz Aktuálně.cz, zda není podstatnější to, že existuje řada důkazů o ruském podílu na tomto útoku, a zda prezident nejde ve stopách ruské obhajoby. Zeman začal opět mluvit o novičoku. "V té zprávě, kterou jsem viděl, bylo jasně uvedeno, že náš novičok byl A 230, a novičok, kterým byl otráven Skripal, byl A 234," podotkl. O roli Ruska v kauze Skripal, tedy podstatě celého problému, se nezmínil.

"Vtipkování" o Saúdech

Těsně před odchodem z budovy si pak ještě prezident Zeman "vzpomněl" na novináře, jejichž práci často kriticky komentuje. "Před chvílí mi přinesli krásnou fotografii na internetu. Je krásná proto, že jsem na ní já," začal historku.

Po chvíli bylo jasné, že fotka z internetu ho zaujala, protože autor koláže k ní připsal smyšlenou citaci Zemana. "Je tam napsáno: 'Mám rád novináře, možná je pozvu na večeři na saúdskoarabské velvyslanectví.' Přeji vám přesto hezký den," loučil se prezident a zamířil ven z budovy sněmovny.

Jak známo, na saúdskoarabském velvyslanectví v Turecku byl podle dosavadních svědectví brutálně zavražděný saúdský novinář Džamál Chášukdží. Podobně necitlivě se vyjadřoval prezident o novinářích v Rusku, kde byla řada novinářů zavražděna. "Tady jsou další novináři? Novinářů je příliš moc, měli by se likvidovat," prohodil loni v květnu při návštěvě Ruska směrem k prezidentu Vladimíru Putinovi.

Miloš Zeman se při odchodu ze Sněmovny vtipkoval s předsedou Poslanecké sněmovny Radkem Vondráčkem. | Video: Kateřina Frouzová
 

Právě se děje

před 31 minutami

Trump předčasně zveřejnil záznam rozhovoru s televizí CBS

Bílý dům dnes zveřejnil nesestříhaný záznam interview mezi prezidentem Donaldem Trumpem a reportérkou pořadu 60 Minutes (60 minut) Lesley Stahlovou, z něhož Trump při natáčení předčasně odešel kvůli údajné zaujatosti novinářky, které pohrozil blíže nespecifikovanou odvetou. Podle agentury Reuters tím prezidentská kancelář porušila dohodu s televizí CBS, podle níž měl rozhovor vyjít až o víkendu v rámci zvláštního předvolebního dílu, v němž bude také interview s demokratickým kandidátem Joem Bidenem.

"Podívejte se na tu zaujatost, nenávist a drzost, kterou předvádí (pořad) 60 minut a CBS," napsal Trump na twitteru. Dodal přitom, že moderátorka dnešní (páteční SELČ) druhé a poslední předvolební debaty s Bidenem Kristen Welkerová bude "daleko horší".

Trump sdílel v příspěvku odkaz na video, v němž je pouze jeden záběr na prezidenta. V záznamu jsou však slyšet otázky moderátorky a občas i dalších lidí v místnosti.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Súdán je připraven uznat Izrael, pokud to schválí parlament

Súdánský premiér Abdalláh Hamduk je připraven normalizovat vztahy s Izraelem, pokud krok schválí dosud neustanovený parlament. Uvedla to dnes agentura Reuters s odvoláním na súdánské vládní zdroje.

Zjištění je podle Reuters dosud nejzřetelnějším náznakem, že Hamduk je pod tlakem Spojených států ochoten uvažovat o navázání diplomatických styků s Izraelem. Uznání židovského státu přesto v nejbližší době není na pořadu dne, neboť súdánský přechodný parlament se dosud nesešel a není jasné, kdy tak učiní.

Současná úřednická vláda byla ustanovena po dlouhých jednáních mezi zástupci civilistů a vojenskými představiteli, jež následovala po skončení vlády dlouholetého prezidenta Umara Bašíra. Toho loni v dubnu svrhla armáda. Dalšími přechodnými institucemi jsou takzvaná suverénní rada a dosud neexistující parlament. Tyto instituce mají zemi spravovat tři roky, do konání voleb.

Zdroj: ČTK
Další zprávy