Kádrují nás jako za totality, zlobí se Basiková a Horáček. Hrad i vnitro to odmítají

Iva Studená Iva Studená
6. 6. 2019 20:35
Prezident Miloš Zeman údajně zakázal vystupovat zpěvačce Báře Basikové s Hudbou Armády ČR. Na vině je podle ní její negativní postoj a kritika hlavy státu. Ministerstvo obrany však tuto zprávu odmítlo a podle něj i nadále spolupráce s umělkyní pokračuje. S podobnou zkušeností se také na sociálních sítích svěřil ve čtvrtek textař Michal Horáček. Podle něj skladbu, ke které složil text, zakázal na oficiálních akcích Policie ČR hrát ministr vnitra Jan Hamáček. I tuto informaci ministerstvo vnitra odmítlo. Skladba, kterou nahrála Hudba Hradní stráže a Policie ČR, je i nadále v jejím repertoáru.
Bára Basiková.
Bára Basiková. | Foto: Supraphon

"Chci žít a pracovat ve slušné a svobodné zemi, vychovat své třetí dítě v pravdě, lásce a poctivosti. Nestěžuji si, ale v pondělí jsem se dozvěděla, že mi pan Miloš Zeman zakázal vystupovat s hudbou Armády ČR, s níž spolupracuji už mnoho let, protože jsem se negativně vyjádřila k jeho osobě a funkci," napsala na Facebooku.

Její slova však odmítl prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Podle něj není vyjádření Basikové pravdivé. "Pan prezident opravdu nemá čas se zabývat paní Basikovou. Má důležitější věci na práci," sdělil Aktuálně.cz. 

O tom, že by armádní orchestr ukončil spolupráci se zpěvačkou, neví ani ministerstvo obrany. To Aktuálně.cz sdělilo, že spolupráce pokračuje. "Spolupráce mezi Ústřední hudbou Armády České republiky a paní Bárou Basikovou byla vždy na vysoké úrovni a nadále pokračuje," sdělila Vlastimila Cyprisová z oddělení komunikace s veřejností ministerstva obrany.

Na politiky si stěžoval i Horáček

S údajnou cenzurou své tvorby se podle svých slov setkal také textař Michal Horáček. Jím otextovanou písničku "Dokonalá", ke které nahrála hudební doprovod Hudba Hradní stráže a Policie ČR, podle textaře zakázal hrát ministr vnitra Jan Hamáček a oficiálních akcích policie.

"Představte si, že jsme od pana ministra Hamáčka dostali výstrahu, že na oficiálních akcích policie se tato píseň s vaším textem hrát nebude," říkali mu prý přátelé z armádní a policejní kapely.

"'Zarach' známý z dob totality je charakteristický i tím, že nebyl vydán písemně, ale jen ústně - nelze se tedy proti němu nijak odvolat. Byl jsem přesvědčený, že něco takového už se opakovat nemůže a říkal jsem si, že je to snad nějaké nedorozumění, že ani pan ministr Hamáček jako reprezentant nynější vládní koalice se nemůže dopustit takové ubohosti," pokračuje na Facebooku Horáček.

Podle Hany Malé z tiskového oddělení ministerstva vnitra je ale píseň i nadále součástí aktuálního repertoáru Hudby Hradní stráže a Policie České republiky pro oficiální akce. To, že ji orchestr nehrál například na akci Policista roku, vysvětluje širokým repertoárem, který neumožňuje zahrát všechny skladby na každé akci. 

 

Právě se děje

Další zprávy