Vládní krize končí, už nebude otravovat lidi, prohlásil Babiš. Zeman proti Pilnému nemá námitky

Domácí ČTK Domácí, ČTK
Aktualizováno 19. 5. 2017 13:44
Prezident Miloš Zeman jmenuje Ivana Pilného ministrem financí nejspíš příští týden, oznámil na sociálních sítích prezidentův tiskový mluvčí Jiří Ovčáček. "Prezident republiky Miloš Zeman se seznámil s návrhem na jmenování Ivana Pilného ministrem financí. Prezident republiky nemá proti tomuto návrhu námitky," napsal mluvčí. Zeman dosud odmítal odvolat dosavadního šéfa státní kasy Andreje Babiše, ten o to však prezidenta sám žádá.
Miloš Zeman.
Miloš Zeman. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Prezident Miloš Zeman nemá námitky proti návrhu premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) jmenovat poslance Ivana Pilného (ANO) novým ministrem financí. Jeho jmenování lze očekávat během příštího týdne, uvedl na Facebooku mluvčí Hradu Jiří Ovčáček. Předcházet by mu mělo odvolání předsedy hnutí ANO Andreje Babiše z funkce ministra financí i místopředsedy vlády, které Sobotka navrhl Zemanovi 5. května.

"Prezident republiky se seznámil s návrhem na jmenování Ivana Pilného ministrem financí. Nemá proti tomuto návrhu námitky. Lze očekávat, že jmenování proběhne příští týden," uvedl Ovčáček. Hrad původně avizoval, že se k návrhům vyjádří příští týden. S Babišem i Pilným se hlava státu chce sejít.

Ministr financí Andrej Babiš je rád, že Zeman proti Pilnému neprotestuje. "Vládní krize je u konce a dál už nebude otravovat lidi," uvedl Babiš.

Zemanovo rozhodnutí vítá i premiér Bohuslav Sobotka a doufá, že prezident bude konat v souladu s pravidly. "Důsledné trvání na ústavnosti se vyplatilo! Děkuji všem občanům, kteří v minulých dnech podpořili dodržování demokratických pravidel." napsal Sobotka na Twitteru.

Předseda hospodářského výboru Sněmovny Ivan Pilný, který by měl vystřídat v čele ministerstva financí Andreje Babiše, má už naplánované schůzky se dvěma resortními náměstky. Termín svého jmenování nezná. S novináři hovořil chvíli po oznámení Hradu, že prezident Miloš Zeman s návrhem na jeho jmenování souhlasí.

Babiš, jehož odvolání Sobotka zdůvodňuje podezřeními z obcházení daní či ovlivňování médií, už počítá se svým odchodem z úřadu. Ve středu Babiš avizoval, že při případné schůzce prezidenta vyzve, ať ho odvolá. Sám odejít odmítá, protože s důvody svého konce nesouhlasí.

Sobotka akceptoval Pilného nominaci ve středu, předtím odmítl návrhy hnutí ANO, podle kterých měli být Babišovými nástupci v čele ministerstva dosavadní náměstkyně Alena Schillerová a ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO). Vyčítal jim přílišnou blízkost k Babišovi či jeho někdejšímu holdingu Agrofert. Brabec by se měl místo Babiše stát místopředsedou vlády.

Premiér v minulých dnech Zemana vyzýval, aby konal podle ústavy bez zbytečného odkladu. Řešení vládní krize původně Zeman odkládal kvůli své cestě do Číny. Babiš naznačil, že v čele ministerstva by mohl skončit ke konci května, na což ve čtvrtek odkazoval i Hrad. "Časový rámec je tedy zřejmý," napsal ve čtvrtek Ovčáček.

 

Právě se děje

Další zprávy