Prezident Pavel dostal v Ostravě dřevěné hodinky, první dáma knihy a karafu

ČTK ČTK
28. 3. 2023 12:55
Prezident Petr Pavel přijel na dvoudenní návštěvu Moravskoslezského kraje a v Ostravě se sešel s hejtmanem Ivo Vondrákem (dříve ANO). Vondrák ho veřejně podpořil v prezidentské volbě na úkor svého tehdejšího stranického šéfa a Pavlova protikandidáta Andreje Babiše.
Prezident Petr Pavel přijel na dvoudenní návštěvu Moravskoslezského kraje a v Ostravě se sešel s hejtmanem Ivem Vondrákem (dříve ANO). | Video: Radek Bartoníček

Prezident se v podvečer setká i s ostravským primátorem Tomášem Macurou (dříve ANO), který mu, stejně jako Vondrák, dal hlas v prezidentských volbách. Oba moravskoslezští politici se po podpoře Pavla dostali do sporů s vedením hnutí, z něhož nakonec vystoupili. Macuru ze svého středu vyloučil i klub zastupitelů hnutí ANO. Prezidentská volba odstartovala problémy v ostravské buňce hnutí ANO. Poté, co byli Macura a také jeho náměstkyně Zuzana Bajgarová vyloučeni z klubu hnutí ANO, rozhodli se ho opustit i další zastupitelé.

Prezident navštívil Moravskoslezský kraj už po prvním kole prezidentské volby. V regionu ho tehdy nejen na nádraží, ale především na Masarykově náměstí vítaly davy lidí. Na centrální ostravské náměstí přišly Pavla podpořit tisíce lidí. Velký zájem o jeho návštěvu ho tehdy překvapil.

Před zahájením setkání s Vondrákem se prezident i jeho manželka Eva podepsali do pamětní knihy a převzali si dary, které pro ně připravil kraj. Všechny dárky vyrobily firmy z regionu. Prezident dostal například dřevěné motorkářské hodinky, prezidentský pár pak i trička s kresleným slovníkem moravskoslezského nářečí.

Manželka prezidenta dostala knihy Šikmý kostel od Karin Lednické, které vypráví příběhy několika generací hornických rodin, a karafu ze sklárny Jakub ve Vrbně pod Pradědem. Prezidentský pár potleskem vítaly desítky zaměstnanců krajského úřadu. Při příjezdu na Pavla křičel starší muž před krajským úřadem: "Hanba, hanba!"

V obou kolech prezidentské volby byl v Moravskoslezském kraji úspěšnější Babiš, který v prvním kole volby získal 44,86 procenta hlasů, zatímco Pavla podpořilo 27,80 procenta voličů. Ve druhém kole Babišovi odevzdalo hlas 53,07 procenta zúčastněných voličů, zatímco vítěz prezidentské volby tehdy v regionu získal 46,92 procenta hlasů.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy