Vondráček: Zeman normálně komunikoval a vtipkoval. Fotku máme, ale nezveřejníme

Domácí Radek Bartoníček Domácí, Radek Bartoníček
Aktualizováno 14. 10. 2021 17:33
Předseda sněmovny Radek Vondráček (ANO) pro Aktuálně.cz uvedl, že ve čtvrtek navštívil v nemocnici prezidenta Miloše Zemana. Hovořili spolu přibližně deset minut. "Chvíli jsme si povídali. Pan prezident normálně komunikoval, dokonce vtipkoval," tvrdí Vondráček.
Předseda sněmovny Radek Vondráček (ANO) v rozhovoru pro Aktuálně.cz po sněmovních volbách v říjnu 2021.
Předseda sněmovny Radek Vondráček (ANO) v rozhovoru pro Aktuálně.cz po sněmovních volbách v říjnu 2021. | Foto: Radek Bartoníček

Podle předsedy sněmovny se oba muži setkali především proto, aby prezident podepsal dokument, který je potřeba ke svolání zasedání Poslanecké sněmovny 8. listopadu. Zároveň spolu mluvili o politické situaci. Koho prezident pověří sestavením vlády, však předsedovi sněmovny nesdělil.

"Vysvětloval mi, že zvolil toto datum naprosto cíleně, protože nám chce dát čas. Já jsem mu říkal, ať se hlavně uzdravuje, že my ho teď pár týdnů fakt nepotřebujeme. Stejně se spolu potkáme s opozicí až příští týden. Potvrdil mi, že až by nebyl na jednotce intenzivní péče, ale na normálním pokoji, že by třeba zvládl nějaké schůzky. Potřebuje nabrat síly," přiblížil setkání Vondráček.

Na otázku, zda může šéf sněmovny předložit nějaký důkaz, že se s prezidentem skutečně setkal a prezident komunikoval, Vondráček odpověděl: "Je to vyfocené. Ale nebudeme fotku zveřejňovat. Existuje i fotka, jak podepisuje svolání sněmovny. A také jak jsem s ním já. Předpokládám, že jsem na fotce také," řekl Vondráček Aktuálně.cz. Oba muže podle něj fotil ředitel odboru protokolu prezidentské kanceláře Vladimír Kruliš.

Vondráček řekl, že prezident je v pořádku. "Samozřejmě je nemocný, je slabý. Ale opravdu jsem si s ním normálně vykládal. Popovídali jsme si, byl usměvavý," pokračoval Vondráček. Podle jeho slov napadlo focení Kruliše. "On s tím přišel první. Jeho to napadlo. Mě by to nenapadlo. Asi zná novináře lépe než já," podotkl s úsměvem předseda sněmovny.

Vondráček oslovil Aktuálně.cz po čtvrté hodině odpoledne. V té době se začaly plnit sociální sítě kritickými reakcemi na vystoupení manželky prezidenta Ivany Zemanové. Ta promluvila před novináři přesně ve čtyři hodiny odpoledne. Napjatě očekávané prohlášení ale nepřineslo vůbec nic nového. 

"Mohu jen potvrdit, že v současné době podstupuje léčbu, která si vyžádá čas. Spekulace o diagnózách a prognózách považuji přinejmenším za velmi neetické," řekla Zemanová ke zdravotnímu stavu svého muže a média poprosila o trpělivost a potřebný čas, aby měl Zeman možnost nabrat sílu.

Chvíli poté se ozval Vondráček. "Já jsem byl dneska ráno za panem kancléřem a domluvili jsme se tak, že já jsem potom odpoledne byl za panem prezidentem osobně. Byl jsem za ním v nemocnici, on mi na místě podepsal svolání sněmovny, je to opravdu 8. listopadu," byla první slova Vondráčka. 

Na otázku, jestli prezident řekl nějaké slovo, Vondráček odpověděl, že jich řekl celou řadu. "Ne jedno slovo, já jsem si s ním povídal. Normálně jsme si popovídali. Fakt byl v dobré náladě. Smál se, vtipkoval.  Ptal jsem se ho na vládu a on odpověděl: Zeit gewonnen, alles gewonnen (pozn. redakce: Získán čas, získáno všechno)," tvrdí šéf sněmovny, podle kterého prezident pokračoval. "Radku, víš, že se na mě můžeš vždycky spolehnout. Ten jeho typický úsměv tam pořád je, byl vtipný. Říkal, že ho nejvíc baví číst monitoring tisku," pokračoval předseda sněmovny.  

Po zmiňovaném ranním setkání u kancléře Mynáře byl Vondráček při otázce na zdravotní stav Zemana mnohem stručnější. "Platí, že jsem dal slovo, že se nebudu veřejně vyjadřovat," odpověděl České televizi. A na doplňující dotaz, že "národ" zdravotní stav prezidenta zajímá, odvětil: "Národ tuto informaci má přímo od ošetřujícího lékaře. Já jako předseda sněmovny nebudu poslíček, to se obracejte na mluvčího prezidenta, případně lékaře," řekl a zároveň kritizoval komunikaci prezidentské kanceláře.

"Komunikace tak, jak je nastavena, to už je rozjetý vlak, nevím, jestli se na tom dokáže ještě něco změnit. Určitě mají rezervy, co se týká komunikace, to snad vidí každý. Ale je to přání pana prezidenta, a když jde o lidské zdraví, tak diskrétnost je zkrátka na místě. Opravdu záleží na panu prezidentovi," pokračoval.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 minutami

Pražské letiště v zimě nabídne lety do 92 destinací, o něco méně než před krizí

Během zimního letového řádu, který začne platit v neděli, budou moci cestující z pražského letiště létat do 92 destinací. V nabídce budou například nové linky do Tel Avivu, Neapole, Oděsy, Kyjeva, Dubaje či Amsterdamu. Z Prahy bude během zimy létat celkem 47 aerolinek včetně Eurowings, které na letišti otevřou svou novou základnu. Ve středu o tom informovalo Letiště Praha v tiskové zprávě. Letošní zimní letový řád je mírně užší než v předkrizových letech, v zimě 2019 se z Prahy létalo do více než 120 míst.

Zdroj: ČTK
před 14 minutami

PPF prodala sto procent akcií v Telenor Montenegro maďarské skupině

Společnost PPF Telecom Group prodala 100 procent akcií operátora Telenor Montenegro maďarské 4iG. Dokončení prodeje podléhá schválení regulátora v Černé Hoře a jeho vypořádání se očekává do konce letošního roku. PPF to ve středu uvedla v tiskové zprávě. Obě strany se dohodly, že cenu nezveřejní.

"Naše obchodní strategie je zaměřená na trhy s významným růstovým potenciálem a s určitou vahou v rámci našeho portfolia. Rozhodli jsme se proto Telenor Černá Hora prodat, a to společnosti, která má dlouhodobý zájem mobilního operátora dále rozvíjet,“ uvedl výkonný ředitel PPF Telecom Group Marek Sláčík.

Telenor Montenegro má 333 000 předplatitelů a loni dosáhl tržeb 44 milionů eur (1,1 miliardy Kč). Loni představoval trh v Černé Hoře 1,1 procenta provozního zisku PPF Telecom Group.

Jednou z hlavních konkurenčních výhod Telenoru Černá Hora jsou podle Sláčíka jeho zaměstnanci. Lokálnímu týmu se daří držet operátora na prvním místě podle objemu tržeb. Telenor také provozuje mobilní síť, která byla v nezávislém měření vyhodnocena jako nejlepší v Černé Hoře.

Zdroj: ČTK
před 45 minutami

Evropská komise navrhla, aby banky od roku 2025 začaly mírně zvyšovat kapitál

Banky v zemích Evropské unie budou muset do roku 2030 zvýšit svůj kapitál v průměru o zhruba osm procent, což by se mělo v praxi týkat zejména desetiny největších bank. Vyplývá to z návrhu nových kapitálových požadavků na fungování bankovního trhu, který ve středu představila Evropská komise. Evropský orgán pro bankovnictví (EBA) podle komise vyčíslil celkové zvýšení kapitálu do konce dekády na nejvýše 27 miliard eur (695 miliard Kč), což je zhruba polovina částky, kterou odhadoval ještě loni.

Brusel přichází s novými požadavky v rámci mezinárodní dohody o regulaci finančního sektoru Basel III. Tu uzavřela skupina ekonomicky vyspělých zemí světa po finanční krizi z roku 2008 s cílem zabránit jejímu opakování.

Zdroj: ČTK
Další zprávy