Vondráček: Zeman normálně komunikoval a vtipkoval. Fotku máme, ale nezveřejníme

Domácí Radek Bartoníček Domácí, Radek Bartoníček
Aktualizováno 14. 10. 2021 17:33
Předseda sněmovny Radek Vondráček (ANO) pro Aktuálně.cz uvedl, že ve čtvrtek navštívil v nemocnici prezidenta Miloše Zemana. Hovořili spolu přibližně deset minut. "Chvíli jsme si povídali. Pan prezident normálně komunikoval, dokonce vtipkoval," tvrdí Vondráček.
Předseda sněmovny Radek Vondráček (ANO) v rozhovoru pro Aktuálně.cz po sněmovních volbách v říjnu 2021.
Předseda sněmovny Radek Vondráček (ANO) v rozhovoru pro Aktuálně.cz po sněmovních volbách v říjnu 2021. | Foto: Radek Bartoníček

Podle předsedy sněmovny se oba muži setkali především proto, aby prezident podepsal dokument, který je potřeba ke svolání zasedání Poslanecké sněmovny 8. listopadu. Zároveň spolu mluvili o politické situaci. Koho prezident pověří sestavením vlády, však předsedovi sněmovny nesdělil.

"Vysvětloval mi, že zvolil toto datum naprosto cíleně, protože nám chce dát čas. Já jsem mu říkal, ať se hlavně uzdravuje, že my ho teď pár týdnů fakt nepotřebujeme. Stejně se spolu potkáme s opozicí až příští týden. Potvrdil mi, že až by nebyl na jednotce intenzivní péče, ale na normálním pokoji, že by třeba zvládl nějaké schůzky. Potřebuje nabrat síly," přiblížil setkání Vondráček.

Na otázku, zda může šéf sněmovny předložit nějaký důkaz, že se s prezidentem skutečně setkal a prezident komunikoval, Vondráček odpověděl: "Je to vyfocené. Ale nebudeme fotku zveřejňovat. Existuje i fotka, jak podepisuje svolání sněmovny. A také jak jsem s ním já. Předpokládám, že jsem na fotce také," řekl Vondráček Aktuálně.cz. Oba muže podle něj fotil ředitel odboru protokolu prezidentské kanceláře Vladimír Kruliš.

Vondráček řekl, že prezident je v pořádku. "Samozřejmě je nemocný, je slabý. Ale opravdu jsem si s ním normálně vykládal. Popovídali jsme si, byl usměvavý," pokračoval Vondráček. Podle jeho slov napadlo focení Kruliše. "On s tím přišel první. Jeho to napadlo. Mě by to nenapadlo. Asi zná novináře lépe než já," podotkl s úsměvem předseda sněmovny.

Vondráček oslovil Aktuálně.cz po čtvrté hodině odpoledne. V té době se začaly plnit sociální sítě kritickými reakcemi na vystoupení manželky prezidenta Ivany Zemanové. Ta promluvila před novináři přesně ve čtyři hodiny odpoledne. Napjatě očekávané prohlášení ale nepřineslo vůbec nic nového. 

"Mohu jen potvrdit, že v současné době podstupuje léčbu, která si vyžádá čas. Spekulace o diagnózách a prognózách považuji přinejmenším za velmi neetické," řekla Zemanová ke zdravotnímu stavu svého muže a média poprosila o trpělivost a potřebný čas, aby měl Zeman možnost nabrat sílu.

Chvíli poté se ozval Vondráček. "Já jsem byl dneska ráno za panem kancléřem a domluvili jsme se tak, že já jsem potom odpoledne byl za panem prezidentem osobně. Byl jsem za ním v nemocnici, on mi na místě podepsal svolání sněmovny, je to opravdu 8. listopadu," byla první slova Vondráčka. 

Na otázku, jestli prezident řekl nějaké slovo, Vondráček odpověděl, že jich řekl celou řadu. "Ne jedno slovo, já jsem si s ním povídal. Normálně jsme si popovídali. Fakt byl v dobré náladě. Smál se, vtipkoval.  Ptal jsem se ho na vládu a on odpověděl: Zeit gewonnen, alles gewonnen (pozn. redakce: Získán čas, získáno všechno)," tvrdí šéf sněmovny, podle kterého prezident pokračoval. "Radku, víš, že se na mě můžeš vždycky spolehnout. Ten jeho typický úsměv tam pořád je, byl vtipný. Říkal, že ho nejvíc baví číst monitoring tisku," pokračoval předseda sněmovny.  

Po zmiňovaném ranním setkání u kancléře Mynáře byl Vondráček při otázce na zdravotní stav Zemana mnohem stručnější. "Platí, že jsem dal slovo, že se nebudu veřejně vyjadřovat," odpověděl České televizi. A na doplňující dotaz, že "národ" zdravotní stav prezidenta zajímá, odvětil: "Národ tuto informaci má přímo od ošetřujícího lékaře. Já jako předseda sněmovny nebudu poslíček, to se obracejte na mluvčího prezidenta, případně lékaře," řekl a zároveň kritizoval komunikaci prezidentské kanceláře.

"Komunikace tak, jak je nastavena, to už je rozjetý vlak, nevím, jestli se na tom dokáže ještě něco změnit. Určitě mají rezervy, co se týká komunikace, to snad vidí každý. Ale je to přání pana prezidenta, a když jde o lidské zdraví, tak diskrétnost je zkrátka na místě. Opravdu záleží na panu prezidentovi," pokračoval.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 minutami

Slavnostní vojenská přísaha ve středu netradičně zazněla v Brně. Složilo ji bezmála pět set studentů

V kasárnách Univerzity obrany v Brně ve středu po 10:00 zaznělo sborově "Tak přísaháme!" Věrnost České republice na netradičním místě slíbilo 462 nových studentů univerzity. Přísaha jako tradiční součást oslav výročí vzniku československého státu 28. října se až na výjimku vždy konala na Hradčanském náměstí u Pražského hradu, účastnila se jí i hlava státu. V Brně se výjimečně konala v roce 2017, loni kvůli vývoji covidu nebyla vůbec.

Věrnost republice dnes dopoledne odpřisáhlo 462 studentů Univerzity obrany v Brně, kteří po ukončení základního výcviku u Velitelství výcviku - Vojenské akademie ve Vyškově nastoupili ke studiu. Včetně šesti studentů vojenského oboru Fakulty tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy. Z počtu bylo 20 procent žen.

Zdroj: ČTK
před 36 minutami

Senát zamítl zmrazení platů vrcholných politiků, vzrostou asi o šest procent.

Platy vrcholných politiků by měly vzrůst příští rok asi o šest procent. Senát ve středu zamítl návrh dosluhující vlády ANO a ČSSD na zmrazení platů ústavních činitelů na pět let. Senátoři označovali novelu za populistické předvolební gesto a poukazovali na budoucí skokový nárůst platů po roce 2026. Rozhodnutím horní komory návrh takzvaně spadne pod stůl, nová povolební sněmovna už nebude moci senátní veto přehlasovat.

Rozhodnutí Senátu odsoudil premiér Andrej Babiš (ANO), označil ho za nehorázné. "Je to další podvod nové koalice na voličích," řekl.

Pro zamítnutí, jak je doporučily senátní výbory, hlasovalo 57 ze 68 přítomných členů horní komory. Proti jich bylo pět. Sněmovna schválila zmrazení platů vrcholných politiků zrychleně jen několik dnů před volbami do dolní komory. Pro předlohu tehdy hlasovalo 133 ze 134 přítomných poslanců ze všech sněmovních stran.

Pro letošek zůstaly platy vrcholných politiků změnou zákona na loňské úrovni kvůli koronavirové krizi. Jinak by stouply zhruba o devět procent.

Zdroj: ČTK
Další zprávy