Zeman jmenoval Šámala ústavním soudcem a zkritizoval pomalost soudu v kauze lex Babiš

ČTK ČTK
Aktualizováno 20. 2. 2020 17:18
Prezident Miloš Zeman ve čtvrtek na Pražském hradě jmenoval dosavadního předsedu Nejvyššího soudu Pavla Šámala soudcem Ústavního soudu. Instituce je tak po více než roce kompletní. Zeman při ceremoniálu popřál Šámalovi radost z práce. Je přesvědčen o tom, že jeho příchod zvýší dynamiku soudu.
Pavel Šámal by podle prezidenta Zemana mohl zvýšit dynamiku rozhodování Ústavního soudu
Pavel Šámal by podle prezidenta Zemana mohl zvýšit dynamiku rozhodování Ústavního soudu | Foto: ČTK

Prezident je přesvědčen o tom, že Šámalův příchod zlepší dynamiku Ústavního soudu. Při ceremoniálu dodal, že se těsně před ním "smířil" s jeho předsedou Pavlem Rychetským, protože soud v úterý po třech letech rozhodl o jeho návrhu na zrušení části zákona o střetu zájmů, který se označuje jako "lex Babiš".

"Není podstatné, jaký je rozsudek, to je v kompetenci soudu. Ale jestliže se to projednává tři roky, vzbuzuje to jisté pochybnosti o pracovitosti některých členů Ústavního soudu," uvedl Zeman.

V neformálním rozhovoru se Šámalem při přípitku pak Zeman průtahy s rozhodnutím označil za "šílenou ostudu". Vyjádřil přesvědčení, že kdyby se něco takového stalo Šámalovi na Nejvyšším soudu, příslušného soudce by "určitě zabil". Rychetský je však podle něj na to příliš dobrák. Předtím popřál Šámalovi, aby mu rozhodování kauz netrvalo tři roky. "Hodně zdaru, štěstí a radost z práce," uvedl.

Šámal je až Zemanova druhá volba

Místo v Ústavní soudu se uvolnilo loni 31. ledna poté, co ze zdravotních důvodů rezignoval soudce Jan Musil. Zeman původně za Musila navrhl jmenovat ústavním soudcem prorektora Karlovy univerzity Aleše Gerlocha, který ale dostal od senátorů jen 19 ze 64 odevzdaných hlasů. 

Prezident uspěl až s nominací Pavla Šámala, který v tajné volbě získal 61 ze 76 odevzdaných hlasů. Jeho nástup umožní plně obsadit všechny čtyři senáty Ústavního soudu, dosud musel v jednom senátu některý ze soudců zaskakovat. Pravděpodobné je, že bude Šámal zařazen do čtvrtého senátu s Janem Filipem a Josefem Fialou.

Expert na trestní právo Šámal nahradil v čele Nejvyššího soudu v lednu 2015 Ivu Brožovou. Svou soudcovskou kariéru zahájil u Okresního soudu v Mostě, kde působil od roku 1979 jako předseda senátu. V roce 1982 odešel na Krajský soud v Ústí nad Labem a v roce 1991 na Nejvyšší soud ČR, ze kterého se v roce 1993 stal Vrchní soud v Praze. U Nejvyššího soudu v Brně působil jako soudce a předseda senátu trestního kolegia od roku 1993.

Do čela Nejvyššího soudu Šámal podporuje Femra

Po čtvrtečním přesunu Šámala mezi ústavní soudce povede Nejvyšší soud do jmenování nového předsedy jeho místopředseda Roman Fiala, sdělil mluvčí soudu Petr Tomíček. Prezident jmenuje podle zákona šéfa Nejvyššího soudu na desetileté funkční období z řad jeho soudců.

Šámal řekl, že podporuje kandidaturu prvního místopředsedy Mezinárodního trestního soudu Roberta Fremra. Zeman se podle Šámala plánuje sejít s více uchazeči.

"Hovořili jsme o některých jménech, já podporuji kandidaturu doktora Fremra. Bavili jsme se i o něm a uvidíme, jak se prezident rozhodne, je to jeho výsostná pravomoc," uvedl. Zeman podle něj řekl, že se s kandidáty včetně Fremra sejde. Hovořili spolu i o nynějším místopředsedovi Nejvyššího soudu Romanu Fialovi, další jména Šámal prozradit nechtěl.

Fremra, který má u mezinárodního soudu v Haagu mandát do 10. března 2021, chce navrhnout prezidentovi ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO). Prezident jmenuje podle zákona šéfa Nejvyššího soudu na desetileté funkční období z řad jeho soudců. Hrad zatím neupřesnil, kdy Zeman nového předsedu vybere..

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy