Prezident jmenoval nové soudce včetně Výborného

ČTK ČTK
17. 10. 2013 18:17
Novým soudcům je většinou do pětatřiceti let, je mezi nimi 23 žen.
Miloslav Výborný, soudce Ústavního soudu
Miloslav Výborný, soudce Ústavního soudu | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Prezident Miloš Zeman na Pražském hradě jmenoval čtyřicet nových soudců včetně bývalého ústavního soudce Miloslava Výborného, jehož příštím působištěm bude Nejvyšší správní soud.

Zeman soudcům popřál, aby byli "srdcaři" a aby soudili nejen spravedlivě, ale také rychle, protože jeden z nedostatků českého soudnictví spočívá v pomalosti soudního řízení.

"Uvědomuji si, že vy jste ta pyramida soudnictví, na jejíchž základech stojí náš justiční systém. A u každé pyramidy je vždycky důležitější, jak pevná je její základna, třebaže její vrchol je více viditelný," řekl Zeman novým soudcům poté, co do jeho rukou složili slib a převzali od něj jmenovací dekret.

Mezi novými soudci je 23 žen a 17 mužů, většině z nich je do 35 let věku. Zamíří hlavně na okresní, respektive obvodní soudy. Nahradí 40 soudců, kteří z justice odešli či odejdou do konce října. S čerstvými posilami bude na českých soudech působit celkem 3063 soudců.

Zeman se dosud zabýval především návrhy na ústavní soudce, nedávno také jmenoval čtyři předsedy krajských soudů. Novým posilám doporučil, aby svou práci vykonávaly s láskou a s radostí, protože jedině tak může být úspěšná.

Přátelsky se při skládání slibu zdravil s jedenašedesátiletým někdejším advokátem a politikem KDU-ČSL Výborným, který deset let vykonával funkci ústavního soudce, a to až do června letošního roku, kdy mu vypršel mandát. Poté u Ústavního soudu působil jako poradce. Zeman si přál Výborného jmenovat ústavním soudcem znovu, Senát ale tento návrh neschválil.

Řady soudců Nejvyššího správního soudu rozšíří vedle Výborného čtyřiatřicetiletý advokát Petr Mikeš, který se zaměřuje především na oblast veřejných zakázek a další obory veřejného práva jako například dotace či územní plánování.

Výborného i Mikeše si vyhlédl předseda Nejvyššího správního soudu Josef Baxa. Instituce již dříve oznámila, že při hledání nových soudců chce vytvořit soud pestrý tak, aby ho tvořili nejen soudci z nižších instancí, ale také odborníci z praxe.

 

Právě se děje

Další zprávy