TOP 09 ve volbách propadla, o členství je ale rekordní zájem. Soucit mobilizuje, říká politolog

Veronika Neprašová Veronika Neprašová
13. 3. 2018 20:00
Zájem lidí o vstup do TOP 09 od voleb stále trvá. K Pirátům se hlásí lidé po stovkách, nové členy ale důkladně prověřují.
Oč méně voličů heslo "neuhneme" přitáhlo TOP 09 ve sněmovních volbách, o to více zlákalo nových straníků.
Oč méně voličů heslo "neuhneme" přitáhlo TOP 09 ve sněmovních volbách, o to více zlákalo nových straníků. | Foto: ČTK

Praha - Zatímco voličů TOP 09 v posledních letech ubývá, zájemců o členství má strana po prohraných podzimních volbách rekordní počet. Od října, kdy TOP 09 získala lehce nad pět procent a jen těsně obhájila místa ve sněmovně, se jí stále hlásí nebývalý počet uchazečů.

"Od voleb jsme obdrželi přes 500 přihlášek," potvrzuje mluvčí strany Jakub Hnát. "Z toho již 333 nových zájemců jsme přijali. Během měsíce před volbami jsme přitom evidovali necelé dvě desítky přihlášek," dodává. Pokud vyhoví i zbytku přihlášek, bude mít TOP 09 brzy na tři tisíce straníků.

"Největší zájem o členství je v hlavním městě. Za posledního zhruba půl roku to byly asi dvě stovky lidí," potvrzuje Hnát preference, podle kterých TOP 09 volí lidé převážně v metropoli a dalších velkých městech. Zájem o vstup do strany mají ve větším i lidé ve středních a jižních Čechách.

Potvrzují se tak předpoklady politologů, že se příznivci po volebním debaklu snaží straně pomoci. "Soucit se stranou může být mobilizačním faktorem vstupu," odhadoval už v půli listopadu politolog Pavel Šaradín.

Nebývalý zájem o nové členy zaznamenali po volbách také piráti. Žádost o členství jim poslalo do konce roku na 1500 lidí. Své nováčky si ale piráti prověřují důkladněji než jiné strany, pirátské řady se tak od voleb rozrostly jen o sto nových členů. "Měsíčně přijmeme asi 20 lidí. Ti jsou důkladně prověřováni a zpravidla se uplatňuje několikaměsíční lhůta pro jejich přijetí," vysvětluje Jakub Dušánek z PR strany. "Během této doby piráti ověřují nezištnost zájmu o stranu, a to například i zapojením do dobrovolnických aktivit," dodává. 

Mezi českými politickými stranami má stále největší členskou základnu KSČM. 40 tisíc straníků se přitom stále lehce rozrůstá. "Přes naši centrálu v Praze si podalo přihlášku do KSČM od říjnových voleb celkem 138 uchazečů," potvrdil po volbách Aktuálně.cz mluvčí komunistů Robert Kvacskai.

Pozn: V textu jsme upravili chybný počet členů pirátů. Omlouváme se za původní nepřesnost. 

 

Právě se děje

Další zprávy