Cyklista Zimovčák chce do Senátu a váhá za koho. Starostové dají půl milionu, Babiš dvakrát tolik

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková
7. 3. 2016 14:50
Hnutí Starostů a nezávislých spolu s TOP 09 počítá s několikanásobným mistrem světa v jízdě na vysokém kole Josefem Zimovčákem jako s kandidátem do senátních voleb už od loňského podzimu. Stejného kandidáta si ale nedávno schválila jihomoravská buňka hnutí ANO. "Ještě jsem se nerozhodl," lavíruje mezi partajemi sportovec, který o kandidatuře vyjednával i s občanskými demokraty. STAN má na kampaň na Hodonínsku půl milionu, ANO nabízí dvojnásobek.
Josef Zimovčák v akci.
Josef Zimovčák v akci. | Foto: ČTK

Hodonín - Několikanásobný mistr světa v jízdě na vysokém kole Josef Zimovčák se chce dostat do Senátu. Jen ještě neví, za jakou stranu. O místo na kandidátce na Hodonínsku licituje se dvěma nesmiřitelnými politickými konkurenty – hnutí ANO ministra Andreje Babiše a volební koalicí Starostů a TOP 09 Babišova rivala Miroslava Kalouska.

"Je to pořád otevřená věc, řeším ekonomii a možnosti," odpovídá Zimovčák na dotazy, za koho tedy nakonec bude kandidovat. Právě zmíněná "ekonomie", tedy kdo mu nabídne lepší podmínky, může nakonec celý neobvyklý souboj o volebního kandidáta rozhodnout.

Zatímco Starostové a TOP 09, kteří už se Zimovčákovou kandidaturou počítali od podzimu, mu schválili na volební kampaň půl milionu korun, Babišovo ANO je ochotné dát až dvojnásobek.

"Přislíbil nám kandidaturu už na podzim minulého roku. Ptal se nás, kolik mu dáme na kampaň, a schválili jsme půl milionu. Jenže on nám pak oznámil, že mu ANO slíbilo milion korun. Dodnes od něj nemáme zprávu, jak to tedy s jeho kandidaturou je," uvedl místopředseda Starostů Petr Gazdík.

Že mu ANO nabízí dvojnásobný rozpočet, potvrdil i sám Zimovčák, nerozhoduje se prý ale podle peněz. "Březen je finální měsíc, kdy se rozhodnu," dodal. Představitelé hnutí na dotazy o jeho kandidatuře neodpovídají, stále nerozhodnutého velocipedistu už si ale jako favorita schválila jihomoravská buňka.

O sportovní legendu, která na svém kole absolvovala i Tour de France, je v hodonínském obvodu enormní zájem. Strany totiž jen obtížně hledají kandidáta, který by mohl konkurovat zkušenému politikovi a oblíbenému senátorovi Zdeňku Škromachovi ze sociální demokracie.

Měl zájem i o ODS

Jako první se přitom o Zimovčáka pokoušela Občanská demokratická strana, které ho doporučil její senátor Miloš Vystrčil. K dohodě ale nakonec nedošlo. "Vždycky je potřeba se domluvit s lidmi v daném regionu a taky je tam potřeba ekonomicky zabezpečit kampaň. A tam k té nehodě nedošlo," uvedl Vystrčil.

Podle Jiřího Kasaly z hodonínské ODS si strana se Zimovčákem neplácla především proto, že začal zároveň jednat i s politickou konkurencí a oni nemají zájem o "přeběhlíky". "Rozpočet kampaní děláme až teď. I to je možná důvod, proč začal vyjednávat i někde jinde," uvedl Kasala.

Zimovčák svůj široký politický rozptyl při vyjednávání vysvětluje tím, že je nestraník. "Já jsem naprosto bezpartijní, beru to podle lidí, podle osobností. Nejsem v pozici, kdy bych mohl být zastáncem nějaké strany," myslí si Zimovčák.

Občanští demokraté nakonec vsadili na dlouholetou členku ODS, starostku Vacenovic Janu Bačíkovou. V regionu tradičně silní lidovci posílají do voleb taktéž starostku, Annu Hubáčkovou z Ratíškovic. Vedení STAN by v případě, že Zimovčák dá přednost ANO, nejspíš podpořilo jednu z nich. "Tříštit síly v tomhle regionu nemá smysl," říká šéf Starostů Gazdík.

 

Právě se děje

před 8 hodinami

Princ Harry a Meghan se vzdají královských povinností od dubna

Britský princ Harry a jeho manželka Meghan se vzdají svých královských povinností k 31. březnu. S odvoláním na mluvčí manželského páru o tom ve středu informoval zpravodajský web BBC. Vnuk královny Alžběty II. na počátku roku oznámil, že se s ženou vzdají role v královské rodině a začnou pracovat, aby se stali finančně nezávislými. Podle britských médií ale nebudou zřejmě moci používat značku Sussex Royal, o jejíž registraci před časem požádali.

Zdroj: ČTK
před 9 hodinami

Alternativa pro Německo se po ostré kritice omluvila za rasistické omalovánky

Ostrou kritiku si vysloužila pravicově populistická strana Alternativa pro Německo (AfD) za dětské omalovánky, které její členové rozdávali na akci v porýnském Krefeldu. Sešit totiž neobsahoval obrázky pohádkových postaviček, ale kresby, které jsou podle kritiků rasistické, xenofobní a plné stereotypů. Případem se zabývá i policie, informoval list Westdeutsche Zeitung. AfD kritiku nejdříve odmítla, ve středu se ale za vytištění omalovánek omluvila a jejich rozdávání označila za "organizační chybu".

V sešitu s názvem "Nordrhein-Westfalen zum Ausmalen" (Severní Porýní-Vestfálsko k vymalování) je například obrázek lidí v autech s tureckými vlajkami a zbraněmi v rukou. Na další straně jsou nakreslení lidé s kostí v kudrnatých vlasech, kteří se koupou v bazénu, od něhož prchají mladé dívky. Na obrázku je ve vodě také zcela zahalená žena či ruka s nožem. Omalovánky rozdávala minulý týden na své akci v Krefeldu frakce AfD ze zemského parlamentu nejlidnatější německé země, Severního Porýní-Vestfálska.

Zdroj: ČTK
Další zprávy