Prestiž i noční život. Karlova univerzita je pátá nejoblíbenější mezi studenty Erasmu

Klára Galová
16. 2. 2016 17:25
Univerzita Karlova se umístila na pátém místě v Evropě v počtu zahraničních studentů přijíždějících v rámci výměnného programu Erasmus. Zahraniční studenty do Prahy táhne prestiž jedné z nejstarších evropských škol, ale také činnost studentských spolků, atraktivita hlavního města a v neposlední řadě i noční život.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Praha - Nejstarší česká univerzita láká zahraniční studenty. Stala se pátou nejčastěji studovanou školou v rámci evropského výměnného programu Erasmus. A to v konkurenci několika tisíc univerzit.

Z údajů zveřejněných Evropskou komisí vyplývá, že v roce 2013–2014 studovalo na sedmnácti fakultách Univerzity Karlovy více než 1300 zahraničních studentů, což je v rámci Česka dlouhodobě nejvíc. Celkem české univerzity hostily téměř sedm tisíc cizinců.

Roli podle mluvčího Univerzity Karlovy Václava Hájka hraje především prestiž školy, s tím související kontakty po celém světě a velký počet zahraničních partnerských smluv. „Studenty láká atraktivita Prahy, ale i Plzně a Hradce Králové, kde má univerzita tři fakulty. Mimo to také napříč univerzitou dobře fungují i studentské spolky a kluby,“ dodal.

„Myslím, že zahraniční studenti chtějí do Prahy mimo jiné kvůli tomu, že to tady v noci žije, " řekla Aktuálně.cz Veronika Kandusová z Charles University International Club, který sdružuje dobrovolníky pomáhající zahraničním studentům v Praze. Dobrovolníci jim pomáhají i poznat česká města a dorozumět se v Česku.

O studium na nejstarší české vysoké škole mají zájem hlavně Němci, Francouzi, Španělé, Poláci a Slováci. Mezi obory vedou společenské a humanitní vědy, v Praze se ale vzdělávají i budoucí právníci, lékaři či přírodovědci.

Do zahraničí vyjíždějí během vysokoškolského studia také čeští studenti. V roce 2013–2014 vycestovalo díky programu Erasmus více než 7500 českých studentů, z toho 1100 bylo z Univerzity Karlovy. Mezi cílovými zeměmi vedlo Německo, Francie, Španělsko a Velká Británie.

Největší chyba učení matematiky je v hodinách, když se student jednou ztratí, doma to podle běžných učebnic nedohoní, tvrdí Marek Fanderlík. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 8 minutami

Obránce Jeřábek skončil v Teplicích a posílil Jablonec

Fotbalový obránce Michal Jeřábek bude hrát za Jablonec, se kterým podepsal smlouvu do konce června 2022. Šestadvacetiletý stoper naposledy působil v Teplicích, kde byl po podzimu přeřazen do B-týmu.

"Příchod do Jablonce je pro mě velký krok vpřed. V tak velkém klubu jsem ještě nepůsobil. Je to klub, co má ty nejvyšší ambice a každoročně útočí na evropské poháry. V posledních letech se to Jablonci úspěšně daří," řekl Jeřábek pro web třetího celku tabulky.

Odchovanec pražské Dukly přišel do Teplic v lednu 2016 a v severočeském mužstvu dlouho patřil k oporám. Na podzim ho přibrzdilo zranění kolena a zasáhl jen do 10 utkání nejvyšší soutěže. Jeřábek pak se "Skláři" odmítl prodloužit smlouvu, která by mu skončila po sezoně, a byl přeřazen do třetiligové rezervy. Proti tomu se zadák se 127 ligovými zápasy a pěti góly ohradil na sociálních sítích.

před 9 minutami

Zpěvačka Adele v září vydá první album po pěti letech

Jedenatřicetiletá britská popová zpěvačka Adele v září vydá čtvrté studiové album. Napsal to britský deník The Sun, podle nějž Adele desku oznámila v londýnské restauraci The Mason's Arms při oslavě kamarádčiny svatby. "Očekávejte mé album v září," vzkázala svatebčanům. Adele, která se zhruba před rokem rozešla s manželem, s nímž má syna, na svatbě zazpívala dvě písně. Veřejně tak učinila poprvé od dvou vyprodaných večerů ve Wembley v červnu 2017. Naposledy zpěvačka roku 2015 vydala desku nazvanou 25. Její nejúspěšnější nahrávky jménem 21 se prodalo přes 25 milionů kopií.

Zdroj: The Sun/ČTK
Další zprávy