Prestiž i noční život. Karlova univerzita je pátá nejoblíbenější mezi studenty Erasmu

Klára Galová
16. 2. 2016 17:25
Univerzita Karlova se umístila na pátém místě v Evropě v počtu zahraničních studentů přijíždějících v rámci výměnného programu Erasmus. Zahraniční studenty do Prahy táhne prestiž jedné z nejstarších evropských škol, ale také činnost studentských spolků, atraktivita hlavního města a v neposlední řadě i noční život.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Praha - Nejstarší česká univerzita láká zahraniční studenty. Stala se pátou nejčastěji studovanou školou v rámci evropského výměnného programu Erasmus. A to v konkurenci několika tisíc univerzit.

Z údajů zveřejněných Evropskou komisí vyplývá, že v roce 2013–2014 studovalo na sedmnácti fakultách Univerzity Karlovy více než 1300 zahraničních studentů, což je v rámci Česka dlouhodobě nejvíc. Celkem české univerzity hostily téměř sedm tisíc cizinců.

Roli podle mluvčího Univerzity Karlovy Václava Hájka hraje především prestiž školy, s tím související kontakty po celém světě a velký počet zahraničních partnerských smluv. „Studenty láká atraktivita Prahy, ale i Plzně a Hradce Králové, kde má univerzita tři fakulty. Mimo to také napříč univerzitou dobře fungují i studentské spolky a kluby,“ dodal.

„Myslím, že zahraniční studenti chtějí do Prahy mimo jiné kvůli tomu, že to tady v noci žije, " řekla Aktuálně.cz Veronika Kandusová z Charles University International Club, který sdružuje dobrovolníky pomáhající zahraničním studentům v Praze. Dobrovolníci jim pomáhají i poznat česká města a dorozumět se v Česku.

O studium na nejstarší české vysoké škole mají zájem hlavně Němci, Francouzi, Španělé, Poláci a Slováci. Mezi obory vedou společenské a humanitní vědy, v Praze se ale vzdělávají i budoucí právníci, lékaři či přírodovědci.

Do zahraničí vyjíždějí během vysokoškolského studia také čeští studenti. V roce 2013–2014 vycestovalo díky programu Erasmus více než 7500 českých studentů, z toho 1100 bylo z Univerzity Karlovy. Mezi cílovými zeměmi vedlo Německo, Francie, Španělsko a Velká Británie.

Největší chyba učení matematiky je v hodinách, když se student jednou ztratí, doma to podle běžných učebnic nedohoní, tvrdí Marek Fanderlík. | Video: Daniela Drtinová
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Rýmuje o Havlovi a Bibli. Mistrem Česka ve slam poetry se stal Strýc Pepin

Mistrem Česka ve slam poetry, tedy v přednesu vlastních básnických textů, se tuto sobotu v zaplněné pražské MeetFactory stal nováček mezi slamery vystupující pod přezdívkou Strýc Pepin. Porazil 11 kolegů, kteří do finále postoupili z kvalifikačních kol v 11 městech.

Asi s deseti exhibicemi je Strýc Pepin, vítěz klasifikačního kola v Ústí nad Labem, na české slamerské scéně nováčkem. V prvním kole přednesl báseň o návštěvě knihovny a čtení Bible, ve druhém pobavil publikum satirickým textem o působení Václava Havla na sociální platformě, na níž sdílí své fotografie. "Věřil jsem, že to v Praze bude fungovat," řekl slamer na dotaz, proč vybral zrovna tato díla.

První ročník mistrovství republiky ve slam poetry se uskutečnil roku 2003 na olomouckém literárním festivalu Poezie bez hranic. Finále se dlouho konala v brněnském klubu Fléda. Do Prahy se slamerské klání přesunulo v roce 2016. Galavečer v MeetFactory moderoval slamer Anatol Svahilec.

Zdroj: ČTK
Další zprávy