Přestaňte hromadit léky na horečku, žádá ústav. Poptávka je víc než trojnásobná

ČTK ČTK
19. 3. 2020 15:04
Státní ústav pro kontrolu léčiv vyzval lidi, aby zbytečně nehromadili léky s obsahem paracetamolu, kterých je aktuálně na českém trhu nedostatek. Jde například o Paralen. Některým lékárnám v Česku v posledních dnech docházejí léčiva proti horečce, jež je jedním z průvodních jevů nemoci COVID-19, kterou způsobuje šířící se nový koronavirus.
Výroba Ibalginu
Výroba Ibalginu | Foto: Economia

"U nejprodávanějšího léčivého přípravku z této skupiny došlo v posledních týdnech k navýšení prodeje více než trojnásobně. Pro představu to znamená, že se během jednoho týdne prodala jindy měsíční poptávka, tj. přes 300 tisíc balení," uvedla mluvčí Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Barbora Peterová.

Z dostupných informací je obdobný nárůst prodeje podle ní patrný i u dalších léčivých přípravků s obsahem paracetamolu, a proto mnoho z nich bylo vyprodáno.

"Takto enormní předzásobování ze strany pacientů vede ke krátkodobé nedostupnosti léčivých přípravků s obsahem paracetamolu na trhu. Ve vztahu k této léčivé látce připomínáme, aby se pacienti řídili příbalovou informací a nepřekračovali maximální doporučené denní dávky. V případě předávkování hrozí závažné poškození jater," sdělila Peterová.

Zentiva, která pro svého bývalého majitele, společnost Sanofi, Paralen vyrábí v závodě v pražských Dolních Měcholupech, už minulý týden zvýšila výrobu paracetamolu a ibuprofenu o milion balení a je připravena k dalšímu navýšení výroby, sdělila ve středu firma.

Ústav prosí o ohleduplnost

Mluvčí Peterová potvrdila, že v příštích dnech jsou plánovány dodávky léčiv s obsahem paracetamolu v řádu několika set tisíc balení. Ministerstvo zdravotnictví a SÚKL podle ní zároveň jednají o zajištění dalšího dovozu.

"Přesto vyzýváme všechny, aby zbytečně nehromadili léčivé přípravky, a prosíme o ohleduplnost k dalším pacientům, kteří svou léčbu také potřebují. Pro doplnění uvádíme, že obdobná situace panuje ve více zemích Evropy, a proto některé státy (například Dánsko, Norsko, Irsko, Belgie) již omezily nařízením výdej volně prodejných léčivých přípravků. Jiné země (například Slovensko) uvádějí nedostupnost paracetamolu, ibuprofenu i acylpyrinu," dodala Peterová.

Mluvčí Sanofi pro Česko a Slovensko Libor Kytýr řekl, že léčivý přípravek Ibalgin, jehož účinnou látkou je ibuprofen, pro Sanofi v Česku vyrábí výrobní závod této firmy v Maďarsku.

"Ibalgin 400 mg je na českém trhu dostupný ve všech baleních, tedy 24, 36, 48 i 100 tablet. V březnu jsme dodali přes 200 tisíc balení různých forem léku Ibalgin 400 a nepřetržitě dodáváme na trh stovky tisíc dalších lékových forem Ibalginu, včetně Ibalgin Rapidcaps," dodal.

WHO radí se ibuprofenu vyhnout

Francouzský ministr zdravotnictví Olivier Véran už dříve uvedl, že užívání některých léků typu ibuprofen může zhoršit průběh nemoci COVID-19, kterou způsobuje nový koronavirus. V Česku jde například o Ibalgin. Světová zdravotnická organizace v úterý informovala, že záležitost zkoumají experti, zároveň ovšem doporučila, aby se lidé bez konzultace s lékařem ibuprofenu zatím raději vyhnuli.

"V současné době neexistují žádné vědecky doložené důkazy, že by ibuprofen zhoršoval průběh infekce COVID-19," reagoval však ve středu SÚKL. Také český ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) následně řekl televizi Nova, že doporučení Světové zdravotnické organizace potvrdit nemůže.

 

Právě se děje

Další zprávy