V Národním parku České Švýcarsko v současné době hoří na zhruba 30 hektarech. Podle velitele zásahu a náměstka pro Integrovaný záchranný systém hasičů Ústeckého kraje Martina Laníčeka by hasiči požár během úterý mohli dostat pod kontrolu. Uvedl to v České televizi. Povede se to podle něj v případě, že se nezhorší počasí, zejména nezesílí vítr. Celkovou likvidaci požáru ale odhaduje na několik dnů, pokud nepomůže počasí.
Z Děčína na Hřensko za čtvrtí Loubí vytvořili policisté zátarasu. Otáčí se řidiči, kteří míří do Německa, turisté i autobusy veřejné dopravy. Vjezd je povolen pouze složkám integrovaného záchranného systému a pracovníkům národního parku. Přijíždí další vozy hasičů a také policisté. Mluvčí krajské záchranné služby Prokop Voleník řekl, že v souvislosti s požárem zatím nikoho neošetřovali. Připraveni jsou případně vyjet ze stanice v Kamenici či Rumburku.
Hřensko přes noc museli opustit obyvatelé i turisté z hotelů. "Obec je zhruba z 90 procent prázdná," uvedl Marvan. Děčín aktivoval pomoc už v pondělí, připraveno je 44 míst pro ubytování v základní škole ve čtvrti Bynov. "Na místě jsou tři ze čtyř našich hasičských jednotek. Pomoc nabídli podnikatelé, několik lidí jsme už ubytovali v pečovatelském domě," řekl primátor Jiří Anděl (ANO).
Kouř a dým z rozsáhlého požáru se šíří v pásu téměř přes celou republiku. Podle mluvčího krajských hasičů Lukáše Marvana se situace v úterý ráno však zklidnila a vítr se utišil, což pomáhá při zásahu.
Přes noc se požár rozšířil do obce Mezná, kterou hasiči evakuovali už v pondělí. V noci oheň podle mluvčího krajských hasičů Milana Rudolfa zasáhl v Mezné několik domů, z obce se museli stáhnout i hasiči. K požáru se podle mluvčího sjíždějí jednotky hasičů z jiných krajů.
Kouř je cítit i v Praze a v dalších regionech
Hasiči v Česku evidují od rána velký počet volání s nahlášením zápachu kouře nebo dýmu. Zaznamenali je třeba v Praze nebo také v Pardubickém kraji. Občany žádají, aby v tomto specifickém případě zvážili, zda na tísňové linky volat, pokud nevidí třeba plameny. Vzhledem k povětrnostním podmínkám lze totiž cítit kouř na desítky kilometrů daleko. Lidem doporučují omezit větrání.
Velký počet volání eviduje třeba operační středisko v Pardubicích, kde lidé hlásí šedý kouř. Kraj je přitom od místa požáru vzdálený zhruba 130 kilometrů. "V našem kraji nehoří. Kouř se šíří v pásu téměř přes celou republiku a je zřejmě z Hřenska. Doporučujeme zavřít okna a dveře," uvedli na Twitteru.
Pokračujeme s kolegy z @hasici_cr a @PolicieCZ v hašení. Držte nám palce. pic.twitter.com/721RVyMNtP
— Armáda ČR (@ArmadaCR) July 24, 2022
Podle meteorologů se kouř dostává až do středních a východních Čech a severní části Vysočiny. Může za to změna větru za frontou na severozápadní proudění. "Kouř je velmi dobře vidět i na staniční síti ceilometrů. Tyto přístroje laserovými paprsky snímají kolmo vzhůru sloupec atmosféry a detekují tak například oblaka, srážky, mlhu - a také kouř a prachové částice ve větší koncentraci," uvedl Český hydrometeorologický ústav ráno na Facebooku.
Rozsáhlý požár v NP České Švýcarsko vypukl v neděli ráno a v pondělí večer se přiblížil k Hřensku. Již v pondělí evakuovali hasiči z horní části Hřenska deset turistů ze čtyř domů. Hasební práce pokračovaly i přes noc. Letecká služba hasičů byla přes noc pozastavena.
V 08:30 zasedne krizový štáb a rozhodne o dalším postupu. "Důležitá je letecká pomoc, vrtulník se dostane do míst, kam my kvůli složitému terénu nemůžeme," uvedl Marvan. Na místě je kolem 150 hasičů, mezi nimiž je mimo jiné liberecká jednotka či hasiči z Hlučína.
Do Hřenska se v úterý vypraví také ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). Ráno před 08:00 napsal, že se domlouvá s generálním ředitelem hasičů Vladimírem Vlčkem. Ministr vnitra v pondělí večer řekl v České televizi, že jedná o pomoci se Slovenskem. Slováci by podle Rakušana mohli na místo poslat svou požární vojenskou techniku.