Hasiči v Hřensku evakuovali dalších 50 lidí, zápach kouře se šíří po celé republice

Foto: Požár v Českém Švýcarsku likviduje i armádní vrtulník. Bambi vak plní v Labi
S plameny bojují také dva vrtulníky a letadlo hasičské služby.
Práci hasičům komplikuje složitý terén.
Vrtulník při plnění bambi vaku.
Za požárem stojí podle vyjádření mluvčího správy parku člověk. Na místě zřejmě nikdo dopaden nebyl, podle Salova je nepravděpodobné, že by byl potenciální pachatel dopaden a potrestán.
Foto: ČTK
ČTK ČTK
Aktualizováno 26. 7. 2022 8:41
Hasiči v noci na úterý evakuovali v Hřensku kvůli rozsáhlému požáru v Národním parku České Švýcarsko asi 50 lidí z pravého břehu Kamenice. Z Ferdinandova evakuovali německý dětský tábor. Do Hřenska se kvůli rozsáhlému požáru v úterý dostanou už pouze záchranné složky. Na místo přijíždí další hasiči z celého Česka. Pokud se nezhorší počasí, mohli by hasiči plameny během úterý dostat pod kontrolu.

V Národním parku České Švýcarsko v současné době hoří na zhruba 30 hektarech. Podle velitele zásahu a náměstka pro Integrovaný záchranný systém hasičů Ústeckého kraje Martina Laníčeka by hasiči požár během úterý mohli dostat pod kontrolu. Uvedl to v České televizi. Povede se to podle něj v případě, že se nezhorší počasí, zejména nezesílí vítr. Celkovou likvidaci požáru ale odhaduje na několik dnů, pokud nepomůže počasí.

Z Děčína na Hřensko za čtvrtí Loubí vytvořili policisté zátarasu. Otáčí se řidiči, kteří míří do Německa, turisté i autobusy veřejné dopravy. Vjezd je povolen pouze složkám integrovaného záchranného systému a pracovníkům národního parku. Přijíždí další vozy hasičů a také policisté. Mluvčí krajské záchranné služby Prokop Voleník řekl, že v souvislosti s požárem zatím nikoho neošetřovali. Připraveni jsou případně vyjet ze stanice v Kamenici či Rumburku.

Hřensko přes noc museli opustit obyvatelé i turisté z hotelů. "Obec je zhruba z 90 procent prázdná," uvedl Marvan. Děčín aktivoval pomoc už v pondělí, připraveno je 44 míst pro ubytování v základní škole ve čtvrti Bynov. "Na místě jsou tři ze čtyř našich hasičských jednotek. Pomoc nabídli podnikatelé, několik lidí jsme už ubytovali v pečovatelském domě," řekl primátor Jiří Anděl (ANO). 

Kouř a dým z rozsáhlého požáru se šíří v pásu téměř přes celou republiku. Podle mluvčího krajských hasičů Lukáše Marvana se situace v úterý ráno však zklidnila a vítr se utišil, což pomáhá při zásahu.

Přes noc se požár rozšířil do obce Mezná, kterou hasiči evakuovali už v pondělí. V noci oheň podle mluvčího krajských hasičů Milana Rudolfa zasáhl v Mezné několik domů, z obce se museli stáhnout i hasiči. K požáru se podle mluvčího sjíždějí jednotky hasičů z jiných krajů. 

Kouř je cítit i v Praze a v dalších regionech

Hasiči v Česku evidují od rána velký počet volání s nahlášením zápachu kouře nebo dýmu. Zaznamenali je třeba v Praze nebo také v Pardubickém kraji. Občany žádají, aby v tomto specifickém případě zvážili, zda na tísňové linky volat, pokud nevidí třeba plameny. Vzhledem k povětrnostním podmínkám lze totiž cítit kouř na desítky kilometrů daleko. Lidem doporučují omezit větrání.

Velký počet volání eviduje třeba operační středisko v Pardubicích, kde lidé hlásí šedý kouř. Kraj je přitom od místa požáru vzdálený zhruba 130 kilometrů. "V našem kraji nehoří. Kouř se šíří v pásu téměř přes celou republiku a je zřejmě z Hřenska. Doporučujeme zavřít okna a dveře," uvedli na Twitteru.

Podle meteorologů se kouř dostává až do středních a východních Čech a severní části Vysočiny. Může za to změna větru za frontou na severozápadní proudění. "Kouř je velmi dobře vidět i na staniční síti ceilometrů. Tyto přístroje laserovými paprsky snímají kolmo vzhůru sloupec atmosféry a detekují tak například oblaka, srážky, mlhu - a také kouř a prachové částice ve větší koncentraci," uvedl Český hydrometeorologický ústav ráno na Facebooku.

Rozsáhlý požár v NP České Švýcarsko vypukl v neděli ráno a v pondělí večer se přiblížil k Hřensku. Již v pondělí evakuovali hasiči z horní části Hřenska deset turistů ze čtyř domů. Hasební práce pokračovaly i přes noc. Letecká služba hasičů byla přes noc pozastavena.

V 08:30 zasedne krizový štáb a rozhodne o dalším postupu. "Důležitá je letecká pomoc, vrtulník se dostane do míst, kam my kvůli složitému terénu nemůžeme," uvedl Marvan. Na místě je kolem 150 hasičů, mezi nimiž je mimo jiné liberecká jednotka či hasiči z Hlučína.

Do Hřenska se v úterý vypraví také ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). Ráno před 08:00 napsal, že se domlouvá s generálním ředitelem hasičů Vladimírem Vlčkem. Ministr vnitra v pondělí večer řekl v České televizi, že jedná o pomoci se Slovenskem. Slováci by podle Rakušana mohli na místo poslat svou požární vojenskou techniku.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 34 minutami

Část pražského metra A zastavila nehoda, soupravy nejezdí mezi Náměstím Míru a Želivského

Kvůli nehodě soupravy je obousměrně zastavený provoz na lince metra A mezi stanicemi Želivského a Náměstí Míru. Předpoklad obnovení provozu je zhruba v 08:30, uvádí pražský dopravník podnik na webu. Ve zbylých dvou úsecích linky A jezdí metro normálně.

Kvůli blíže neupřesněné dopravní nehodě vlaku metra byl provoz části linky A zastaven v 04:40. Dopravní podnik žádá cestující, aby v úseku mezi stanicemi Želivského a Náměstí Míru použili povrchovou dopravu.

Mezi stanicemi Želivského a Depo Hostivař zůstal provoz metra zachovaný bez omezení, stejně jako mezi Náměstím Míru a konečnou Nemocnice Motol.

Dopravní podnik původně odhadoval, že se metro po celé délce linky A rozjede kolem 06:30. Později čas pravděpodobného zprovoznění odložil o dvě hodiny.

Zdroj: ČTK
před 49 minutami

Lidí nově nakažených covidem v Česku dál ubývá

Letošní letní vlna covidu-19 v Česku dál slábne. Počty lidí nově nakažených covidem klesají v mezitýdenním srovnání 14. den v řadě. Ve středu do statistik na webu ministerstva zdravotnictví přibylo 2203 nových případů, o 468 méně než ve stejný den předchozího týdne. Nižší byl i počet podezření na opakovanou nákazu. Za týden klesl o 90 na 866 případů.

Za posledních sedm dní testy v Česku odhalily 121 nových případů covidu-19 v přepočtu na 100 000 obyvatel. Je to nejnižší hodnota za poslední více než tři týdny.

Nejvíce se nový typ koronaviru šíří v Praze s incidenčním číslem 153. Naopak na Vysočině připadá na 100 000 obyvatel 93 případů za posledních sedm dní. Nižší týdenní incidenci než 100 vykazuje ještě Plzeňský, Karlovarský a Jihočeský kraj.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Severokorejský vůdce oznámil, že KDLR vyhrála nad covidem. Oficiální bilance je 74 mrtvých

Severokorejský vůdce Kim Čong-un ohlásil vítězství v boji proti koronaviru a nařídil, aby byla zrušena nepřísnější protiepidemická opatření, která byla zavedena v květnu. Jeho sestra uvedla, že nemoc sám prodělal. S odkazem na severokorejská státní média o tom informuje agentura Reuters.

Severokorejské úřady nesdělily, kolik případů nákazy koronavirem se v zemi potvrdilo. Od 29. července ale země nehlásila žádná podezření na nové případy. Mezinárodní humanitární organizace přitom opakovaně upozorňovaly, že země má omezené testovací kapacity.

Kim podle KCNA řekl, že oficiální bilance 74 mrtvých představuje ve srovnání se situací v jiných zemích "bezprecedentní zázrak". Severní Korea místo potvrzených případů koronaviru hlásila počet osob s příznaky horečky. Denní bilance těchto případů dosáhla vrcholu 15. května, kdy jich bylo více než 392 920. To přimělo zdravotnické odborníky varovat před nevyhnutelnou krizí.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Při útoku islamistů v Mali zemřelo 42 vojáků, země vyhlásila třídenní státní smutek

Dvaačtyřicet malijských vojáků přišlo o život a dalších 22 jich bylo zraněno při nedělním útoku u města Tessit na severu Mali.Ve středu to oznámily úřady této západoafrické země, útok připsaly místní odnoži teroristické skupiny Islámský stát. V zemi od středy platí třídenní státní smutek. Informují o tom světové agentury.

Jednalo se o jeden z největších útoků na malijskou armádu za poslední roky. Vojáci podle prohlášení při několik hodin trvajících bojích zabili 37 ozbrojenců. Armáda původně informovala o 17 zabitých vojácích a devíti pohřešovaných.

V Mali panuje špatná bezpečnostní situace od roku 2012, v zemi vládne vojenská junta, která v roce 2020 svrhla demokratickou vládu, částečně kvůli frustraci z její neschopnosti zastavit násilí. Vládnoucí junta se odvrátila od tradičního spojence a bývalé koloniální mocnosti Francie a přiklání se k Rusku, podle západních informací působí v Mali ruští žoldnéři.

Zdroj: ČTK
Další zprávy