Přes banku se přihlásíte i do Portálu občana. Stát vyhlíží miliony nových uživatelů

Jakub Heller Jakub Heller, Filip Sýkora
7. 1. 2019 6:00
O digitální Portál občana, přes který si lidé mohou z pohodlí domova vyřídit papírování s úřady, zatím není příliš zájem. Zaregistrovalo se do něj jen několik tisíc lidí. I proto, že to není zrovna jednoduché. To má však změnit dohoda státu s bankami. Díky ní by se do portálu dalo vstoupit jednoduše po přihlášení do internetového bankovnictví. Prakticky přes noc by tak portál získal miliony potenciálních uživatelů.
Ilustrační snímek
Ilustrační snímek | Foto: Thinkstock

"Byla by to ta největší věc, kterou teď můžeme udělat. A vypadá velmi reálně, že se nám to povede," řekl pro Aktuálně.cz vládní zmocněnec pro IT a digitalizaci Vladimír Dzurilla.

Dnes pro přístup do Portálu občana, který vláda spustila už loni v červenci, musí člověk vlastnit buď datovou schránku, nebo občanský průkaz s čipem a k němu čtečku, která pravost občanky ověří. Čtečku za několik stovek korun si navíc každý musí koupit sám.

Ani jedna z možností není zrovna běžným standardem, a jak je vidět, od registrace do portálu spíše odrazuje. Podle posledních údajů využívalo novou službu loni v listopadu jen asi 8500 Čechů.

Internetové bankovnictví už však denně slouží milionům lidí a podle Dzurilly bankovní zabezpečení odpovídá nárokům, které stát na přistupování k portálu má. "Česká bankovní asociace o to hodně stojí, stejně tak jako my. Je už dohoda na tom, co přesně musíme změnit a jak to změnit. Řeší se například, jak bankám zajistit přístup do základních registrů. Ale ta jednání už finišují," dodává Dzurilla.

Digitální náhrada za občanku

Zjednodušeně řečeno by se z bankovní identity stal v digitálním světě všeobecně uznávaný doklad totožnosti, podobně jako je jím v běžném životě občanský průkaz. Banky projekt nazývají Sonia (soukromoprávní bod pro identifikaci a autentizaci). Dzurilla věří, že začne fungovat ještě letos.

Portálu občana by mohl přinést tolik nutné rozšíření základny uživatelů. Dnes totiž jeho autoři narážejí na neochotu a laxnost některých úředníků spěchat s rozšiřováním služeb, které nabízejí online. "Radnice se například ptají, proč by se do toho měly pouštět, když nemáme v portálu lidi. A my jim odpovídáme - nejsou tam vaše služby, tak proč by tam lidé chodili," popisuje Dzurilla začarovaný kruh. Ve chvíli, kdy by se pár kliknutími k portálu přihlásily miliony lidí, mohlo by být vše jinak.

Ani banky nepřijdou zkrátka. Předpokládají, že budou mít o jejich novou schopnost úředně ztotožnit takřka kohokoliv zájem soukromé firmy. Když bude chtít například člověk podepsat smlouvu s elektrárenskou společností, nebude se muset prokazovat občanským průkazem, ale jeho identifikace proběhne na dálku elektronicky. Za to si banky samozřejmě budou od firem účtovat poplatky.

Potřeba legitimovat klienta u některých firem vychází přímo ze zákona, jinde z obchodních důvodů, často je to kombinace obojího. Dobrým příkladem jsou třeba sázkové firmy. Založit si u nich online účet je zdánlivě snadné, ale kvůli zákonu o hazardních hrách a opatření proti praní špinavých peněz hráčům nezbývá nic jiného než dojít na jednu z provozoven a nechat si tam ověřit svou totožnost.

Nejdříve je třeba přepsat zákony

Než se však přes bankovní účty začnou lidé přihlašovat nejen ke službám e-govermentu, musí poslanci schválit tři novely zákona, které připravila sama Česká bankovní asociace a které jsou už v připomínkovém řízení.

"Během podzimu došlo ke sjednocení postoje a zpracování konkrétních legislativních návrhů, které jsou alfou a omegou pro to, aby mohl projekt jako Sonia v rámci legislativy vůbec vzniknout," říká Martin Medek, šéf otevřeného bankovnictví v České spořitelně.

Podle něj je pro tyto změny nejlepší vhodná chvíle už proto, že vláda nedávno schválila koncepci Digitální Česko, která s využitím elektronické identity pro potřeby státu počítá. "Začíná se navíc diskutovat o zákonu o právu na digitální službu, o němž panuje široká shoda napříč politickým spektrem. A většina digitálních služeb státu bude potřebovat nějakou formu ověření identity," dodává Medek. 

Optimistickými odhady, že by Sonia mohla začít naplno fungovat už letos, si však tak jistý není. "Moje ambice a myslím že i reálné očekávání je, že bychom se za rok touto dobou mohli bavit o technickém a obchodním řešení a nemuseli se zabývat legislativou jako teď," uvádí.

Co už Portál občana nabízí

Samotný Portál občana se mezitím průběžně rozšiřuje o nové služby. Už dnes je v portálu přístup například k eReceptům či bodovému hodnocení řidiče. Lze přes něj také podat daňové přiznání, požádat si o výpis z rejstříku trestů a z insolvenčního rejstříku, žádat o informace dle zákona 106 o svobodném přístupu k nim či si zřídit upozornění na konec platnosti občanky.

Od prosince mohou přes portál lidé také nahlížet do katastru nemovitostí. V lednu by mělo část své agendy přidat i ministerstvo dopravy. Systém tak například odešle emailem notifikaci na končící platnost řidičáku. V první polovině roku se také počítá se zpřístupněním registru živnostenského podnikání a registru zbraní. Celkem zatím portál obsahuje na šedesát služeb.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 30 minutami

Osmý zápas, osmá výhra. Jekatěrinburg s Kovářem dál vítězí

Hokejisté Jekatěrinburgu vyhráli v KHL i osmý zápas a posedmé u toho byl český brankář Jakub Kovář. Jediný neporažený tým v soutěži zvítězil 5:4 v prodloužení nad Kunlunem a stále se pyšní stoprocentním bodovým ziskem. Před Šimonem Hrubcem dostal v brance čínského týmu přednost Jeremy Smith.

Kovářův Avtomobilist přitom uspěl už počtvrté až po nerozhodném výsledku v základní hrací době. Domácí tentokrát dvakrát stáhli jednogólovou ztrátu a po dvou třetinách sami vedli 4:3. Na vyrovnávacím gólu čínského týmu se podílel asistencí obránce Andrej Šustr.

Zápas rozhodl po 42 sekundách prodloužení druhým gólem v zápase německý útočník Brooks Macek, který se posunul do čela klubové produktivity s 11 body za šest branek a pět asistencí.

KHL:

Jekatěrinburg - Kunlun Red Star 5:4 v prodl. (za hosty Šustr 0+1), Magnitogorsk - Spartak Moskva 4:3, Ufa - Omsk 2:5, CSKA Moskva - Vladivostok 4:0, Dynamo Moskva - Petrohrad 0:2, HK Soči - Nižnij Novgorod 5:4, Kazaň - Nižněkamsk 4:1.

před 1 hodinou

Rada bezpečnosti zamítla obě rezoluce, které vyzývaly k příměří v syrské provincii Idlíb

Rada bezpečnosti OSN zamítla obě rezoluce, které vyzývaly k příměří v syrské provincii Idlíb. Státy se neshodly ohledně výjimky pro útoky na teroristy.

před 1 hodinou

Bulharský fotbalový útočník Berbatov ukončil v 38 letech kariéru

Fotbalový útočník Dimitar Berbatov ukončil v 38 letech kariéru. Někdejší hráč Manchesteru United to oznámil na twitteru. Naposledy působil v minulém roce v indickém klubu Kerala Blasters.

"Aktivní fotbal mi bude chybět, ale po téměř dvaceti letech v profesionálním fotbale nastal čas," napsal Berbatov.

Rodák z Blagojevgradu začal profesionální dráhu v CSKA Sofia, odkud zamířil do Bayeru Leverkusen. Poté vystřídal Tottenham, Manchester United, s nímž získal dva ligové tituly, Fulham, Monako a před angažmá v Indii působil v PAOK Soluň.

V bulharské reprezentaci nastřílel v 78 zápasech 48 gólů a dělí se v pořadí kanonýrů o první místo s Christem Bonevem.

před 1 hodinou

Správa železnic čelí exekuci kvůli sporům o desítky tisíc korun

Správa železniční dopravní cesty čelí exekuci kvůli dvěma sporům o desítky tisíc korun. Uvedl to server Euro.cz. Jedna firma a jeden živnostník, které zastupuje stejný advokát, se v řízení dožadují dohromady asi 54 000 korun. Zatím nebyl vydán žádný exekuční příkaz. Státní organizace se k situaci zatím nechce vyjadřovat.

Další zprávy