Mimořádná zpráva

Přeruš studia v Plzni, požádal svého přítele Pospíšil

Eliška Bártová Eliška Bártová
15. 12. 2009 15:00
Roman Jurečko byl přijat na odvolání na právnickou fakultu v Plzni, kde je nyní Pospíšil děkanem
Roman Jurečko na kongresu ODS
Roman Jurečko na kongresu ODS | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Děkan plzeňské Právnické fakulty Jiří Pospíšil (ODS) se pokouší rozptýlit podezření o přijetí blízkého přítele z ODS na právnickou fakultu a zároveň obavy z jeho protežování.

Na fakultu, kterou už několik týdnů cloumá skandál zpochybňující legitimitu studia a dosažených titulů, studuje totiž člen výkonné rady ODS a jeden z nejvlivnějších straníků Roman Jurečko.

Ke studiu byl přijat až na odvolání - tedy způsobem, který byl v Plzni velmi rozšířen a který akreditační komise označila za jeden z příznaků podezřelých poměrů na fakultě.

O Jurečkovi se také mluví jako o "kmotrovi", který ovládá dění v plzeňském regionu.

Na plzeňské fakultě studuje třetím rokem v magisterském programu.

Roční přestávka

"Požádal jsem jej o přerušení studia na základě článku na Aktuálně.cz," vysvětlil děkan Pospíšil, proč Jurečku k přerušení studia vyzval. "Chci vyloučit prostor pro jakékoliv, byť neodůvodněné, spekulace. Nechci, aby naše úsilí reformovat právnickou fakultu mohlo být jakkoliv relativizováno."

Podle Pospíšila by měl Jurečko přerušit studium na rok - tedy po dobu, kdy by měl Pospíšil zastávat post vedoucího fakulty.

"Vzal jsem si přes vánoční svátky čas na rozmyšlenou," reagoval Jurečko na Pospíšilovu výzvu. "Po novém roce řeknu, jak jsem se rozhodl."

Podezřelá přijetí

Pospíšila s Jurečkou pojí kromě stranické příslušnosti a regionu také přátelství. Společně například letos strávili dovolenou v Toskánsku, kde navštívili šéfa ČEZ Martina Romana a podnikatele Petra Šikoše, jehož firma spravuje centrální evidenci exekucí.

Děkan Jiří Pospíšil chce, aby Jurečko přerušil studium
Děkan Jiří Pospíšil chce, aby Jurečko přerušil studium | Foto: Ludvík Hradilek

Jurečko nyní studuje na právnické fakultě v Plzni třetím rokem v magisterském programu, a jak sám již dříve potvrdil, na fakultu byl přijat na odvolání.

Právě tento způsob přijímání přitom označila Akreditační komise v Plzni za pochybný a netransparentní. Na plzeňská práva totiž bylo takto přijímáno nezvykle vysoké množství studentů - až 60 procent.

Takové množství mělo podle předsedkyně komise Vladimíry Dvořákové sloužit k "zamaskování" toho, aby se na školu dostali někteří konkrétní lidé.

"Když vzal děkan 80 lidí na odvolání, nikdo si nevšiml několika speciálních jmen, která měl někdo zájem tam dostat," uvedla už dříve pro Aktuálně.cz předsedkyně komise Vladimíra Dvořáková. "Kdyby brali na odvolání jen tři lidi, každý by to hned viděl."

Kam zmizela data?

Zjistit, jak to však bylo s přijetím Jurečka, se však zřejmě nepodaří. Veškeré dokumenty související s přijímacími řízeními v daném roce, na fakultě ani na univerzitě nejsou.

Kdo má přijít o titul PhD?

  • Daniel Telecký - předseda Akademického senátu fakulty, pedagog katedry finančního práva
  • Ivan Tomažič - bývalý proděkan fakulty
  • Ondřej David - bývalý vlastník soukromé VŠ Karlovy Vary a učitel na katedře občanského práva
  • Jan Suchý - pedagog katedry finančního práva
  • Jan Kavka - pedagog katedry občanského práva, člen Akademického senátu fakulty
  • Jan Brázda - bývalý náměstek policejního prezidenta, pedagog katedry forenzních disciplín

"Dostali jsme podnět od pana děkana prověřit studium pana Jurečky," uvedl proděkan fakulty a člen univerzitní komise Petr Bezouška. "Dostaneme se k tomu až v lednu. Ale je bohužel pravděpodobné, že se to prověřit nepodaří, neboť záznamy z tohoto roku o přijetí studentů nejsou k nalezení."

Podle děkana Pospíšila není zatím jasné, proč tato data na škole chybí.

"Nechci spekulovat, z jakého důvodu nedošlo za bývalého vedení k uložení přijímacích testů do univerzitního archivu," říká Pospíšil. "Toto musí zjistit již zmiňovaná vyšetřovací komise. A je na panu rektorovi, jako na hlavě školy, jak s těmito závěry vyšetřovací komise naloží."

Prověřování pokračuje

Univerzitní komise v současné době prověřuje absolventy všech oborů. Zasedá každý víkend, v lednu by měla prověřování skončit.

Zatím prověřili absolventy doktorského studia, kteří získali titul PhD. Nyní pokračují v prověřování malých doktorátů. Pak přijdou na řadu magistři a bakaláři.

Jak již dříve online deník Aktuálně.cz zjistil, zatím odebrání titulů PhD hrozí šesti lidem - učitelům z fakulty blízkým bývalému vedení.

 

Právě se děje

před 49 minutami

Šlégr je dál koučem Litvínova, jeho rezignaci vedení nepřijalo

Jiří Šlégr zůstává koučem hokejistů Litvínova. Olympijský vítěz z Nagana, který je zároveň šéfem klubu, dnes nabídl rezignaci na trenérskou funkci, ale představenstvo ji nepřijalo. Realizačnímu týmu doporučilo provést změny v kádru.

Litvínovu se nedaří od začátku extraligy a dosud vyhrál jen tři zápasy. Po dvanácti kolech má pouze jedenáct bodů a je předposlední.

Po nedělní porážce 3:4 s Olomoucí, která byla pro klub třetím nezdarem za sebou, vedení Litvínova oznámilo, že jedná o změně na postu hlavního trenéra. Mezi kandidáty na nového kouče byl podle Šlégrova vyjádření v médiích i litvínovský odchovanec Vladimír Růžička, bývalý kouč národního mužstva a Šlégrův spoluhráč ze zlatého naganského týmu.

Nakonec zůstává na střídačce Šlégr. Bývalý vynikající obránce převzal tým v závěru minulé sezony místo odvolaného Milana Razýma.

před 1 hodinou

Prováděcí zákon k brexitové dohodě prošel první zkouškou, poslanci ale odmítli projednávací plán

Britští poslanci posunuli prováděcí zákon k brexitové dohodě do další fáze legislativního procesu. Návrh prošel první zkouškou v dolní komoře britského parlamentu, když jej po druhém čtení podpořilo 329 zákonodárců, zatímco proti bylo jen 299. Britská média úvodní vítězství vlády očekávala. Poslanci ale později odmítli plán projednávání prováděcího zákona k brexitové dohodě. Vadí jim, že jim vláda na schvalování zákona vyhradila jen tři dny.

Zdroj: ČTK
Další zprávy