reklama
 
 

Přeruš studia v Plzni, požádal svého přítele Pospíšil

15. 12. 2009 15:00
Roman Jurečko byl přijat na odvolání na právnickou fakultu v Plzni, kde je nyní Pospíšil děkanem

Praha - Děkan plzeňské Právnické fakulty Jiří Pospíšil (ODS) se pokouší rozptýlit podezření o přijetí blízkého přítele z ODS na právnickou fakultu a zároveň obavy z jeho protežování.

Na fakultu, kterou už několik týdnů cloumá skandál zpochybňující legitimitu studia a dosažených titulů, studuje totiž člen výkonné rady ODS a jeden z nejvlivnějších straníků Roman Jurečko.

Ke studiu byl přijat až na odvolání - tedy způsobem, který byl v Plzni velmi rozšířen a který akreditační komise označila za jeden z příznaků podezřelých poměrů na fakultě.

O Jurečkovi se také mluví jako o "kmotrovi", který ovládá dění v plzeňském regionu.

Na plzeňské fakultě studuje třetím rokem v magisterském programu.

Roční přestávka

"Požádal jsem jej o přerušení studia na základě článku na Aktuálně.cz," vysvětlil děkan Pospíšil, proč Jurečku k přerušení studia vyzval. "Chci vyloučit prostor pro jakékoliv, byť neodůvodněné, spekulace. Nechci, aby naše úsilí reformovat právnickou fakultu mohlo být jakkoliv relativizováno."

Podle Pospíšila by měl Jurečko přerušit studium na rok - tedy po dobu, kdy by měl Pospíšil zastávat post vedoucího fakulty.

"Vzal jsem si přes vánoční svátky čas na rozmyšlenou," reagoval Jurečko na Pospíšilovu výzvu. "Po novém roce řeknu, jak jsem se rozhodl."

Podezřelá přijetí

Pospíšila s Jurečkou pojí kromě stranické příslušnosti a regionu také přátelství. Společně například letos strávili dovolenou v Toskánsku, kde navštívili šéfa ČEZ Martina Romana a podnikatele Petra Šikoše, jehož firma spravuje centrální evidenci exekucí.

Jurečko nyní studuje na právnické fakultě v Plzni třetím rokem v magisterském programu, a jak sám již dříve potvrdil, na fakultu byl přijat na odvolání.

Právě tento způsob přijímání přitom označila Akreditační komise v Plzni za pochybný a netransparentní. Na plzeňská práva totiž bylo takto přijímáno nezvykle vysoké množství studentů - až 60 procent.

Takové množství mělo podle předsedkyně komise Vladimíry Dvořákové sloužit k "zamaskování" toho, aby se na školu dostali někteří konkrétní lidé.

"Když vzal děkan 80 lidí na odvolání, nikdo si nevšiml několika speciálních jmen, která měl někdo zájem tam dostat," uvedla už dříve pro Aktuálně.cz předsedkyně komise Vladimíra Dvořáková. "Kdyby brali na odvolání jen tři lidi, každý by to hned viděl."

Kam zmizela data?

Zjistit, jak to však bylo s přijetím Jurečka, se však zřejmě nepodaří. Veškeré dokumenty související s přijímacími řízeními v daném roce, na fakultě ani na univerzitě nejsou.

Kdo má přijít o titul PhD?

 • Daniel Telecký - předseda Akademického senátu fakulty, pedagog katedry finančního práva
 • Ivan Tomažič - bývalý proděkan fakulty
 • Ondřej David - bývalý vlastník soukromé VŠ Karlovy Vary a učitel na katedře občanského práva
 • Jan Suchý - pedagog katedry finančního práva
 • Jan Kavka - pedagog katedry občanského práva, člen Akademického senátu fakulty
 • Jan Brázda - bývalý náměstek policejního prezidenta, pedagog katedry forenzních disciplín

"Dostali jsme podnět od pana děkana prověřit studium pana Jurečky," uvedl proděkan fakulty a člen univerzitní komise Petr Bezouška. "Dostaneme se k tomu až v lednu. Ale je bohužel pravděpodobné, že se to prověřit nepodaří, neboť záznamy z tohoto roku o přijetí studentů nejsou k nalezení."

Podle děkana Pospíšila není zatím jasné, proč tato data na škole chybí.

"Nechci spekulovat, z jakého důvodu nedošlo za bývalého vedení k uložení přijímacích testů do univerzitního archivu," říká Pospíšil. "Toto musí zjistit již zmiňovaná vyšetřovací komise. A je na panu rektorovi, jako na hlavě školy, jak s těmito závěry vyšetřovací komise naloží."

Prověřování pokračuje

Univerzitní komise v současné době prověřuje absolventy všech oborů. Zasedá každý víkend, v lednu by měla prověřování skončit.

Zatím prověřili absolventy doktorského studia, kteří získali titul PhD. Nyní pokračují v prověřování malých doktorátů. Pak přijdou na řadu magistři a bakaláři.

Jak již dříve online deník Aktuálně.cz zjistil, zatím odebrání titulů PhD hrozí šesti lidem - učitelům z fakulty blízkým bývalému vedení.

autor: Eliška Bártová | 15. 12. 2009 15:00

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama