Přeplněné školky. Řešením by mohly být dětské skupiny

Sandra Štefaniková Sandra Štefaniková
11. 4. 2013 18:50
MPSV předložilo vládě návrh zákona o zřizování alternativní péče o děti
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Policie ČR

Praha - Ministerstvo práce a sociálních věcí chce situaci s nedostačujícími kapacitami v mateřských školách řešit zřizováním dětských skupin.

Minulý týden proto předložilo vládě návrh zákona, který upravuje novou službu hlídání a péči o děti od jednoho roku do zahájení povinné školní docházky. 

Právní předpis o tzv. dětských skupinách vychází z programového prohlášení vlády, v němž se ministři zavázali k podpoře rozvoje alternativních předškolních zařízení.

Již v srpnu loňského roku přitom vláda schválila pravidla pro vznik takzvaných dětských skupin, které by se měly stát alternativou mateřských škol a jeslí.

"Spokojení rodiče-zaměstnanci jsou pro každou firmu nenahraditelní. A také stát by měl pomoci sladění pracovního i rodinného života," říká ministryně práce a sociálních věcí Ludmila Müllerová.

Dětské skupiny jako nekomerční péče o dítě

Péče o dítě v rámci dětských skupin by se měla poskytovat nekomerčně, a případná úhrada by tak měla pokrýt maximálně zřizovací a provozovací náklady. Zároveň by měla být mimo předpisy o školách a školských zařízeních, přičemž poskytovatelem může být zaměstnavatel, nestátní nezisková organizace či územní kraje a obce.

Podle Müllerové zatím jediná dětská skupina v České republice pilotně funguje právě na ministerstvu práce a sociálních věcí a prošlo jí už 38 dětí. "O naše zkušenosti se už zajímají další zaměstnavatelé," dodala Müllerová.

Návrh zákona připravilo MPSV ve spolupráci s ministerstvem financí a ministerstvem zdravotnictví, vládě ho předkládá bez rozporů. Návrh upravuje konkrétní podmínky týkající se hygieny či počtu dětí na jednu pečující osobu, pojištění, povinnosti evidence a další.

Počítá se také s daňovou uznatelností nákladů v souvislosti s provozem dětské skupiny a se slevou na dani z příjmů pro výdělečně činné rodiče.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 50 minutami

EU a USA vyřešily vleklý spor o cla na hliník a ocel, která zavedl Trump

Spojené státy a Evropská unie se dohodly na vyřešení vleklého obchodního sporu ohledně amerických cel na ocel a hliník, oznámila americká ministryně obchodu Gina Raimondová. Podařilo se tak zabránit růstu odvetných cel EU na americké výrobky. Spor zahájil v roce 2018 tehdejší americký prezident Donald Trump, který zavedl cla na dovoz oceli a hliníku z EU a z řady dalších států.

Široce kritizované opatření Trump zdůvodňoval tím, že dovoz těchto produktů ohrožuje americkou ekonomiku a tím i národní bezpečnost. EU na to pak reagovala zavedením odvetných cel na vybrané zboží z USA, například na motocykly Harley-Davidson anebo džíny Levi Strauss.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Tálibán vyzval USA, aby uznaly jeho vládu. Zamezí tak podle něj globálním potížím

Afghánské radikální hnutí Tálibán vyzvalo Spojené státy a další země, aby uznaly jeho vládu. Skutečnost, že tak ještě neučinily a nadále mu blokují peníze v zahraničí, povede podle hnutí k problémům nejen v Afghánistánu, ale i jinde ve světě. Uvedla to agentura Reuters.

"Vzkazujeme Americe, že pokud neuznávání bude pokračovat, budou pokračovat problémy Afghánistánu a bude to problém pro region, z čehož se může stát problém pro svět," varoval mluvčí Tálibánu Zabíhulláh Mudžáhid.

Vládu Tálibánu zatím oficiálně neuznala žádná země světa. Bojovníci hnutí se moci v Afghánistánu zmocnili v srpnu. Zmrazen byl majetek Afghánistánu v zahraničí v hodnotě miliard dolarů, a to přesto, že se tento stát potýká s hlubokou ekonomickou i humanitární krizí.

I když žádná země nové vládce v Afghánistánu oficiálně neuznává, se zástupci Tálibánu se jak v Kábulu, tak jinde ve světě scházejí vysoce postavení zástupci různých zemí. Tento týden se představitelé Tálibánu v Kataru sešli například s čínským ministrem zahraničí Wangem I, který jim podle Mudžáhida slíbil, že Čína bude financovat dopravní infrastrukturu v Afghánistánu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy