Přeplněné školky. Řešením by mohly být dětské skupiny

Sandra Štefaniková Sandra Štefaniková
11. 4. 2013 18:50
MPSV předložilo vládě návrh zákona o zřizování alternativní péče o děti
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Policie ČR

Praha - Ministerstvo práce a sociálních věcí chce situaci s nedostačujícími kapacitami v mateřských školách řešit zřizováním dětských skupin.

Minulý týden proto předložilo vládě návrh zákona, který upravuje novou službu hlídání a péči o děti od jednoho roku do zahájení povinné školní docházky. 

Právní předpis o tzv. dětských skupinách vychází z programového prohlášení vlády, v němž se ministři zavázali k podpoře rozvoje alternativních předškolních zařízení.

Již v srpnu loňského roku přitom vláda schválila pravidla pro vznik takzvaných dětských skupin, které by se měly stát alternativou mateřských škol a jeslí.

"Spokojení rodiče-zaměstnanci jsou pro každou firmu nenahraditelní. A také stát by měl pomoci sladění pracovního i rodinného života," říká ministryně práce a sociálních věcí Ludmila Müllerová.

Dětské skupiny jako nekomerční péče o dítě

Péče o dítě v rámci dětských skupin by se měla poskytovat nekomerčně, a případná úhrada by tak měla pokrýt maximálně zřizovací a provozovací náklady. Zároveň by měla být mimo předpisy o školách a školských zařízeních, přičemž poskytovatelem může být zaměstnavatel, nestátní nezisková organizace či územní kraje a obce.

Podle Müllerové zatím jediná dětská skupina v České republice pilotně funguje právě na ministerstvu práce a sociálních věcí a prošlo jí už 38 dětí. "O naše zkušenosti se už zajímají další zaměstnavatelé," dodala Müllerová.

Návrh zákona připravilo MPSV ve spolupráci s ministerstvem financí a ministerstvem zdravotnictví, vládě ho předkládá bez rozporů. Návrh upravuje konkrétní podmínky týkající se hygieny či počtu dětí na jednu pečující osobu, pojištění, povinnosti evidence a další.

Počítá se také s daňovou uznatelností nákladů v souvislosti s provozem dětské skupiny a se slevou na dani z příjmů pro výdělečně činné rodiče.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Schůzka ruského prezidenta Putina a jeho amerického protějška Bidena, chystaná na červen, se může uskutečnit ve Švýcarsku, uvedl ruský list Kommersant

Moskva dosud oficiálně nepotvrdila, že se schůzka uskuteční. Ještě hodně záleží na tom, jak dopadnou jednání šéfů diplomacií obou zemí Sergeje Lavrova a Antonyho Blinkena, naplánovaná na 19. a 20. května na Islandu, připomněl Kommersant.

Biden navrhl Putinovi schůzku během telefonického rozhovoru v polovině dubna. Přesný termín nebyl uveden. Bílý dům jako místo setkání navrhl třetí zemi. Kreml uvedl, že nedal oficiální odpověď ohledně schůzky a Moskva návrh studuje. Podle zdrojů Kommersantu Biden navrhl, že by se mohl s Putinem sejít v jedné z evropských zemí 15.-16. června.

před 2 hodinami

Mexický prezident se omluvil za 110 let starý masakr Číňanů

Mexický prezident Andrés Manuel López Obrador se omluvil za 110 let starý masakr Číňanů ve městě Torreón. Masového vraždění, které López Obrador označil za malou genocidu, se dopustily oddíly hlásící se k mexické revoluci, uvedla agentura AP. Během tří dnů bylo zavražděno 303 osob, což byla zhruba polovina tehdejší čínské komunity v Torreónu.

"Musím se smutkem říct, že i po této malé genocidě pokračovaly beztrestný útlak a vraždění členů čínské komunity, ať už kvůli rasismu nebo z úmyslu je okrást," uvedl López Obrador. Podle něj diskriminace byla založena na rozšířených stereotypech, kterým Číňané v té době čelili.

Mexický prezident také řekl, že jeho země je vděčná za bratrství, které Čína prokázala během epidemie covidu-19. Mexiko, které vykazuje čtvrtý nejvyšší počet úmrtí v souvislosti s covidem-19, si v Pekingu objednalo zhruba 29 milionů dávek vakcíny proti covidu-19, z nichž zatím dostalo deset milionů.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Do španělského autonomního města Ceuty, jež leží na africkém kontinentě, v pondělí nelegálně vstoupilo nejméně 2700 lidí a mezi nimi stovky nezletilců

Španělské úřady uvedly, že se jedná o druhý početnější příchod migrantů za poslední měsíc. Na konci dubna do Ceuty doplavalo z Maroka přes 150 lidí. Občas se migranti, hlavně ve větších skupinách, snaží překonat pevninskou přísně hlídanou hranici. Na její zhruba osmikilometrové délce stojí také deset metrů vysoký plot. Dnešní hojnější přeplavání hranice, které začalo od ranních hodin, podle policie usnadnil také nízký příliv. Kapacity pro přijetí migrantů ve městě jsou v současnosti přeplněné, uvedla stanice RTVE.

Zdroj: ČTK
Další zprávy