Přeplněné školky. Řešením by mohly být dětské skupiny

Sandra Štefaniková Sandra Štefaniková
11. 4. 2013 18:50
MPSV předložilo vládě návrh zákona o zřizování alternativní péče o děti
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Policie ČR

Praha - Ministerstvo práce a sociálních věcí chce situaci s nedostačujícími kapacitami v mateřských školách řešit zřizováním dětských skupin.

Minulý týden proto předložilo vládě návrh zákona, který upravuje novou službu hlídání a péči o děti od jednoho roku do zahájení povinné školní docházky. 

Právní předpis o tzv. dětských skupinách vychází z programového prohlášení vlády, v němž se ministři zavázali k podpoře rozvoje alternativních předškolních zařízení.

Již v srpnu loňského roku přitom vláda schválila pravidla pro vznik takzvaných dětských skupin, které by se měly stát alternativou mateřských škol a jeslí.

"Spokojení rodiče-zaměstnanci jsou pro každou firmu nenahraditelní. A také stát by měl pomoci sladění pracovního i rodinného života," říká ministryně práce a sociálních věcí Ludmila Müllerová.

Dětské skupiny jako nekomerční péče o dítě

Péče o dítě v rámci dětských skupin by se měla poskytovat nekomerčně, a případná úhrada by tak měla pokrýt maximálně zřizovací a provozovací náklady. Zároveň by měla být mimo předpisy o školách a školských zařízeních, přičemž poskytovatelem může být zaměstnavatel, nestátní nezisková organizace či územní kraje a obce.

Podle Müllerové zatím jediná dětská skupina v České republice pilotně funguje právě na ministerstvu práce a sociálních věcí a prošlo jí už 38 dětí. "O naše zkušenosti se už zajímají další zaměstnavatelé," dodala Müllerová.

Návrh zákona připravilo MPSV ve spolupráci s ministerstvem financí a ministerstvem zdravotnictví, vládě ho předkládá bez rozporů. Návrh upravuje konkrétní podmínky týkající se hygieny či počtu dětí na jednu pečující osobu, pojištění, povinnosti evidence a další.

Počítá se také s daňovou uznatelností nákladů v souvislosti s provozem dětské skupiny a se slevou na dani z příjmů pro výdělečně činné rodiče.

 

Právě se děje

Další zprávy