Premonstráti: Budete moci do našich lesů dál

Martina Macková
23. 3. 2008 16:05
Církve dostanou finanční náhradu, řády zpět majetek
Michael Josef Pojezdný, opat řádu premonstrátů
Michael Josef Pojezdný, opat řádu premonstrátů | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Michael Josef Pojezdný, opat strahovský, je zástupcem řádů při jednání se státem o navrácení majetku církvím. Sám se těší na to, jak jeho řád začne znovu hospodařit v lese.

Zatímco církve dostanou čistě finanční náhradu, řády získají zpět majetek. Premonstráti například lesy v jižních Čechách.

"Našim sousedem - majitelem sousedních lesů - je kníže Karel Schwarzenberg. Už při jednání o vyrovnání nám ministr, který je členem komise, dával rady. Říká, že sám své lesy dával do pořádku celých dvanáct let," řekl opat.

Opravujeme klášter a zvládneme i les

A: Jaký majetek by váš řád měl získat zpět?

Mělo by to být asi pět tisíc hektarů lesů a dva tisíce hektarů polí. Ale zatím nejsou k dispozici přesná čísla. Byly přečíslovány katastry a vyměřovat se může začít až ve chvíli, kdy bude platit zákon. Z budov bychom měli dostat zpět jen menší budovy u lesa, hájenky a zázemí. Nejvíc lesů máme historicky kolem Milevska. Žádný náš les není v chráněném území nebo v rezervaci.

A: Co budete dělat s novými pozemky?

Máme zájem, aby ti, kdo hospodaří na polích, je měli dál v nájmu. Sami se chceme starat o lesy. Zatím ale musíme zmapovat, v jakém jsou stavu. Zatím dáváme dohromady tým odborníků, možná necháme naše lidi i vystudovat lesnickou fakultu. Jeden z nás k tomu má jasné předpoklady, tatínek je lesník, má k lesu velký vztah. Určitě také budeme čerpat zkušenosti od sousedů, německého řádu, nebo nám nabídl spolupráci i kníže Schwarzenberg.

Foto: Ludvík Hradilek

A: Nebudou z vás pak už jen správci - podnikatelé?

Určitě neopustíme to nejpodstatnější, jsme kněží. S tím nechceme skončit. Už dnes je v naší knihovně sedm vědeckých pracovníků. Šéf je premonstrát, ostatní ne, jsou zaměstnanci. Výběrová řízení dělat umíme, vždyť stále opravujeme. Na správu máme už dnes ekonoma, právníka. Stejně chceme pracovat i s nově nabytým majetkem, budeme mít jen další zaměstnance. A možná začneme i víc podnikat. Je lepší prodávat dřevo z pily než nastojato.

A: Jaký je řád zaměstnavatel?

Naši zaměstnanci jsou spokojení. A třeba lidé v Německu mají u řádů určitou jistotu, je to stabilní zaměstnavatel, ne jako někteří současní podnikatelé. Církev si nemůže dovolit být jako špatná firma, dělat podrazy, handrkovat se, musíme se chovat čistě.

A: Bude se moci chodit do premonstrátských lesů?

V Rakousku se chodí normálně do lesů, které vlastní řády. Lidé tam jezdí i na sjezdovku, ta tam není jen pro členy kláštera. Jsme na to zvyklí. I ve Švýcarsku jsem si po lesích chodil volně, nikdo les neohradil. Neplánujeme ani stavět cedule, které by říkaly, že nám to tam patří. Lesy jednoduše zůstanou otevřené. My chceme les pěstovat a starat se o něj. A když bude v pořádku, uděláme v něm i něco navíc. Třeba naučnou stezku nebo možná rezervaci. Ale to až někdy.

A: Nepropukne mezi bratry nimrodská vášeň?

To opravdu nevylučuju. Kdybych někdy měl dostat divočáka já, nestřelil bych. Ale ten náš člověk, co se bude starat o lesy, ten by do toho určitě šel.

Handl? To mě namíchlo

A: Myslíte si, že zákon o vyrovnání nakonec politici schválí?

Věřím, že zákon projde. Jsou na tom závislé obce, i pro stát je důležité si ujasnit, co komu patří tak, aby se o to někdo začal starat. Jediná příležitost k devastaci a drancování je právě teď, když není nic jasné. Žádná politická strana podle mě nebude v názoru úplně jednotná. Osobně nevěřím, že konzultace s opozicí nebyly. A komunisté by měli být z hlasování vyloučeni, ale nebudou.

Foto: Ludvík Hradilek

A: O zákonu se mluvilo také v souvislosti s volbou prezidenta.

Když jsem slyšel, že to má být handl, tak to mě namíchlo. Je jasné, že je ještě třeba mluvit s poslanci, aby norma prošla. Ale vůbec by mě nenapadlo, že se vyrovnání vytáhne na Hradě u prezidentské volby. Je jasné, že prezident ho musí podepsat. Ale člověk se nakonec cítil dotčený tím, kam se zákon dostal.

A: Udělali jste nějaký ústupek v jednání se státem?

Ano, jistě. O tom se ale nemluví. My jsme přistoupili na to, že jednoduše nebude vráceno všechno. Něco totiž není možné vrátit, a ani proplatit. Stát zaplatí církvím asi 80 procent toho, co mělo být vráceno. A v hodnotě není započítaná míra devastace majetku, který řády dostanou zpět.

A: Jak se například váš majetek vůbec počítal?

Když se počítaly pozemky, tak se vycházelo z toho, že v každé oblasti má půda nějakou cenu na metr čtvereční. To celé se zprůměrovalo a pak se došlo k výsledku. Je jasné, že například budovy nelze projít všechny a posoudit jejich stav. Tam se také průměrovalo.

A: Lidé si ale myslí, že by vám stát neměl platit stovky miliard. A vy jste bohatý řád.

Kdyby byl stát schopen náhrady církvím vyplatit hned, bylo by to vyřízené. A samozřejmě, že bylo šlo o mnohem méně peněz. A to bohatství? Je pravda, že jsme velmi bohatý řád. Zkuste vyčíslit hodnotu naší knihovny na Strahově. Ale prodat ji nejde. Je to relativní. Na budovách je stále práce jako na kostele, na jedné straně skončíte a začnete jinde, opravy jsou nekonečné. Taky musíme udržovat a doplňovat knihovnu, aby byla pořád na úrovni. Nakupujeme knihy a chodí sem badatelé, kteří musí mít k práci moderní možnosti.

A: Majetek vám časem přinese i peníze, co s nimi?

Děláme už nyní charitu a tu budeme ve větší míře dělat dál i s volnými penězi. Premonstráti si také musí uvědomit solidaritu s ostatními řády, kteří na tom nejsou tak dobře jako my. Je třeba si vzájemně pomoct. Nedokážu si ale dnes představit, že budeme mít někdy zcela volné peníze. Já se toho určitě nedožiju.  Máme spoustu plánů. Chtěli bychom třeba vytvořit moderní knihovnu, ale musíme dát v první řadě do pořádku majetek. Nebyla to ale jen vláda komunistů, která je na něm vidět. Je zanedbaný od války.

 

Právě se děje

Další zprávy