reklama
 
 

Je dobře, že občané vyšli do ulic. Ukázali prezidentovi, že Ústavu musí dodržovat, chválí si Sobotka

19. 5. 2017
Ani premiér Bohuslav Sobotka ani Andrej Babiš se v rozhodování při vládní krizi neřídili výzkumy veřejného mínění. Sobotka řekl, že spor, který vede s prezidentem Zemanem, je příliš čerstvý, než aby se mohl seriózně projevovat v průzkumech veřejného mínění. Sobotka po jednání grémia ČSSD, kde získal důvěru ve své kroky poděkoval občanům za jejich zájem a účasti na demonstracích. Babiš se k průzkumům staví s rezervou, proto se jimi nenechává ovlivňovat. Z průzkumu, který agentura Median koncem minulého týdne vypracovala pro Českou televizi, vyplynulo, že vládní krize ubírala body u veřejnosti Zemanovi a Babišovi.

Praha - Když se lídři ČSSD a hnutí ANO Bohuslav Sobotka a Andrej Babiš v uplynulých dnech rozhodovali, jakou strategii použijí ve vrcholící vládní krizi, ani jeden se podle svých slov neřídil výzkumy veřejného mínění. Dle Babiše, jehož hnutí průzkumy dlouhodobě přičítají prvenství ve volbách, jsou průzkumy nadhodnocené. Premiér Sobotka uvedl, že jeho tým pracuje s veřejně dostupnými daty. V tomto případě spoléhal hlavně na "zdravý rozum občanů". Po jednání grémia ČSSD obdržel Sobotka také podporu pro dosavadní postup ve vládní krizi. 

Sobotka řekl, že spor, který vede s prezidentem Zemanem, je příliš čerstvý, než aby se mohl seriózně projevovat v průzkumech veřejného mínění. 

"My samozřejmě pracujeme s veřejně dostupnými daty, která máme. Čas od času si také zadáváme vlastní analýzy, ale spíš se zaměřujeme na programové otázky, než abychom sledovali události jednotlivých dní, my zas nemáme jako sociální demokracie tak rozsáhlé ekonomické zdroje, abychom si mohli dovolit mapovat všechny události z pohledu bleskových výzkumů veřejného mínění," řekl Sobotka.

Sobotka: Mám podporu občanů i své strany

Podle svých slov sází na to, že většina občanů pochopí, že musí postupovat tak, jak postupuje. "Tady se nespoléhám na výzkum veřejného mínění, ale na zdravý rozum občanů," uvedl a současně ocenil občany, kteří v minulých dnech vyšli do ulic a ukázali prezidentu republiky, že musí respektovat Ústavu a postupovat v souladu s ní.

Podporu v postupu během vládní krize má také od vedení strany. "Dnes předsednictvo sociální demokracie jednomyslně podpořilo jak postup předsedy sociální demokracie, tak i politického grémia během této vládní krize. Čili jsem rád, že tady je jednoznačná podpora předsednictva strany, pokud jde o postup sociální demokracie tak, jak byl uplatňován v posledních 14 dnech," prohlásil Sobotka.

"Průzkumy jsem se ve svém rozhodování neřídil, beru je vždycky s rezervou, jisté jsou jen výsledky voleb, většina průzkumů je podle mne nadhodnocená," napsal šéf hnutí ANO. Dodal, že se svým odchodem z funkce ministra nakonec souhlasil kvůli tomu, že už nechtěl být důvodem sporu premiéra s prezidentem. Dotazu, zda si hnutí nějaký průzkum zadalo, se vyhnul.

Z průzkumu, který agentura Median koncem minulého týdne vypracovala pro Českou televizi, vyplynulo, že vládní krize ubírala body u veřejnosti prezidentovi Miloši Zemanovi a Babišovi. Zatímco počátkem května Babišovi vinu na krizi přičítalo 16 procent lidí, před týdnem tak odpověděla čtvrtina dotázaných. Naopak Sobotka si polepšil, počátkem května ho za viníka krize označila třetina dotázaných a před týdnem 27 procent.

autor: ČTK | 19. 5. 2017

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  Komerční sdělení
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama