Premiér: Ministr Němeček by měl zdokladovat své příjmy

Jan Němec (redaktor) Jan Němec (redaktor)
31. 1. 2014 5:30
Ještě před jmenováním mě ujistil, že měl dostatečné úspory, říká premiér Sobotka.
Foto: Vojtěch Marek

Praha - Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) říká, že by ministr zdravotnictví v jeho vládě Svatopluk Němeček (také ČSSD) měl zveřejnit co nejvíce informací o tom, kde vzal několikamilionové úspory na stavbu svého domu, jak to popsal deník Aktuálně.cz.

"Já si myslím, že by měl zveřejnit maximum informací, to nepochybně ano," řekl premiér na dotaz našeho deníku.

Samotný Sobotka ho ale k tomu nebude tlačit, neboť ho nynější ministr Němeček ještě před zformováním vlády prý ujistil, že je vše v pořádku.

"Pan Němeček mě ještě před tím, než nastoupil do funkce, informoval o tom, že staví dům, a informoval mě, že náklady stavby pokrývají jeho příjmy, úspory jeho a jeho manželky a také hypotéka. Pro mě je to dostatečná informace," říká premiér.

A dodává: "Myslím, že je to na něm, ať zveřejní potřebné informace o tom, jaké měl příjmy v minulých letech, jaké příjmy měla jeho manželka. Oba dva jsou silně exponováni v oblasti zdravotnictví a v minulých letech měli vysoce nadprůměrné příjmy. To je informace, kterou mi pan ministr poskytl."

Svatopluk Němeček zveřejnění svých majetkových přiznání po dotazech serveru Aktuálně.cz teprve zvažuje.

Ministrův dům za 10 milionů

Někdejší ředitel Fakultní nemocnice v Ostravě staví dům za 10 milionů korun. Podle odpovědí na dotazy Aktuálně.cz zaplatil "z vlastních úspor" už 5 milionů korun za stavební práce.

Dalších 750 tisíc zaplatil z "financí na běžném účtu a účtu stavebního spoření" a vzal si hypotéku na 3 miliony korun.

Tuto hypotéku podepsal týden před jmenováním a dva dny poté, co se na financování jeho domu ptalo Aktuálně.cz. Němeček ale argumentuje tím, že o hypotéce jedná už od podzimu.

I tak mu do ceny domu chybí milion a čtvrt. Na dotaz našeho deníku, kde je vezme, ministr odpověděl, že "přispěje manželka".

Svatopluk Němeček také zvažuje, že zveřejní svá majetková přiznání, která jsou "na příslušných finančních úřadech", a doloží tak své úspory. Zatím to ale neudělal.

Příklady z minulosti: Pomoc příbuzných

Podobně - odkazem na příbuzné a jejich peníze - argumentovala v minulosti už řada politiků, když se objevily otazníky nad jejich příjmy a úsporami.

Expremiér Stanislav Gross začal v roce 2005, kdy vypukla aféra s financováním jeho nového bytu, náhle tvrdit, že mu na něj "přispěl strýc" František Vik. Ten původ peněz vysvětloval prodejem domu, odmítl ale sdělit, kolik za něj tržil.

Případ vyšetřovala policie, ale nakonec ho odložila. Gross nicméně na nátlak koaličních partnerů i z řad ČSSD musel odejít z postu premiéra.

Bývalý vicepremiér a nyní senátor za KDU-ČSL Jiří Čunek zase argumentoval dědictvím, když Česká televize v roce 2007 zveřejnila, že pobíral sociální dávky a na účtech měl přitom 3,5 milionu korun. Čunek ale tvrdil, že peníze byly i jeho příbuzných a on je měl pouze ve správě.

I Jiří Čunek nakonec musel opustit vládu, ale kauz, které se kolem něj objevily, bylo víc.

Kocourkův "odklon" a peníze Rathova otce

Exministr průmyslu Martin Kocourek vzal naopak miliony své matky na sebe: když v roce 2011 vyšlo najevo, že koupila akcie za 16 milionů korun, Kocourek prohlásil, že byly jeho a že je "odklonil" v době rozvodu se svou manželkou, aby se s ní nemusel vyrovnat. Původ peněz vysvětlil tím, že jsou to "historické rodinné prostředky".

Policie případ šetřila, ale nakonec odložila. Kocourek ale přišel o post ministra v Nečasově vládě.

Rodinná soudržnost hraje roli i v kauze bývalého hejtmana Davida Ratha, obžalovaného z manipulace veřejných zakázek a braní milionových úplatků. O 9 milionech korun, které policie našla v domě v Hostivici, tvrdil Rathův otec Ratmír, že jsou jeho a že si je jako lékař vydělal.

Rathovu kauzu teď posuzuje právě probíhající soud.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Běloruská KGB zastřelila opozičníka, při zátahu zemřel také jeden z agentů

Běloruská tajná služba KGB při zátahu v bytovém domě v Minsku zastřelila muže. Po smrti je i jeden z příslušníků, informovala v úterý na svých stránkách služba. Podle agentury Belta byl zastřelený muž spojen s opozicí.

KGB označila zabitého muže za teroristu. Tímto jazykem úřady v minulosti opakovaně popisovaly demonstranty či osoby vyjadřující odpor vůči režimu běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka.

Opoziční server Naša Niva uvedl, že člena běloruské KGB zastřelil a následně sám přišel o život 32letý programátor Andrej Zelcer, který pracoval pro americkou IT firmu.

Loni v létě vypukly v Bělorusku rozsáhlé demonstrace proti oficiálnímu vyhlášení Lukašenka vítězem prezidentských voleb. Opozice je přesvědčena, že hlasování provázely podvody a že skutečnou vítězkou byla opoziční vůdkyně Svjatlana Cichanouská. Lukašenko postupně protesty tvrdě potlačil a vězněním svých odpůrců se snaží v zemi umlčet veškerý nesouhlas.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Pákistánská armáda zabila deset ozbrojenců, údajně plánovali teroristické útoky

Pákistánské ozbrojené složky zabily v přestřelce na severozápadě země deset ozbrojenců, včetně čtyř velitelů, a zabavily také mnoho zbraní. Podle armády patřili bojovníci ke skupině, která stála za nedávnými útoky na civilisty a plánovala další údery. V úterý o tom informovala agentura AP.

Armáda zasahovala v oblasti Jižního Vazíristánu v provincii Chajbar Pachtunchvá, která byla až donedávna baštou hnutí Tehríke Tálibán (TTP). To je pákistánskou odnoží islamistického afghánského hnutí. Armáda ale neposkytla o operaci žádné podrobnosti ani informace o příslušnosti zabitých ozbrojenců.

Zdroj: ČTK
Další zprávy