Premiér: Ministr Němeček by měl zdokladovat své příjmy

Jan Němec Jan Němec
31. 1. 2014 5:30
Ještě před jmenováním mě ujistil, že měl dostatečné úspory, říká premiér Sobotka.
Foto: Vojtěch Marek

Praha - Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) říká, že by ministr zdravotnictví v jeho vládě Svatopluk Němeček (také ČSSD) měl zveřejnit co nejvíce informací o tom, kde vzal několikamilionové úspory na stavbu svého domu, jak to popsal deník Aktuálně.cz.

"Já si myslím, že by měl zveřejnit maximum informací, to nepochybně ano," řekl premiér na dotaz našeho deníku.

Samotný Sobotka ho ale k tomu nebude tlačit, neboť ho nynější ministr Němeček ještě před zformováním vlády prý ujistil, že je vše v pořádku.

"Pan Němeček mě ještě před tím, než nastoupil do funkce, informoval o tom, že staví dům, a informoval mě, že náklady stavby pokrývají jeho příjmy, úspory jeho a jeho manželky a také hypotéka. Pro mě je to dostatečná informace," říká premiér.

A dodává: "Myslím, že je to na něm, ať zveřejní potřebné informace o tom, jaké měl příjmy v minulých letech, jaké příjmy měla jeho manželka. Oba dva jsou silně exponováni v oblasti zdravotnictví a v minulých letech měli vysoce nadprůměrné příjmy. To je informace, kterou mi pan ministr poskytl."

Svatopluk Němeček zveřejnění svých majetkových přiznání po dotazech serveru Aktuálně.cz teprve zvažuje.

Ministrův dům za 10 milionů

Někdejší ředitel Fakultní nemocnice v Ostravě staví dům za 10 milionů korun. Podle odpovědí na dotazy Aktuálně.cz zaplatil "z vlastních úspor" už 5 milionů korun za stavební práce.

Dalších 750 tisíc zaplatil z "financí na běžném účtu a účtu stavebního spoření" a vzal si hypotéku na 3 miliony korun.

Tuto hypotéku podepsal týden před jmenováním a dva dny poté, co se na financování jeho domu ptalo Aktuálně.cz. Němeček ale argumentuje tím, že o hypotéce jedná už od podzimu.

I tak mu do ceny domu chybí milion a čtvrt. Na dotaz našeho deníku, kde je vezme, ministr odpověděl, že "přispěje manželka".

Svatopluk Němeček také zvažuje, že zveřejní svá majetková přiznání, která jsou "na příslušných finančních úřadech", a doloží tak své úspory. Zatím to ale neudělal.

Příklady z minulosti: Pomoc příbuzných

Podobně - odkazem na příbuzné a jejich peníze - argumentovala v minulosti už řada politiků, když se objevily otazníky nad jejich příjmy a úsporami.

Expremiér Stanislav Gross začal v roce 2005, kdy vypukla aféra s financováním jeho nového bytu, náhle tvrdit, že mu na něj "přispěl strýc" František Vik. Ten původ peněz vysvětloval prodejem domu, odmítl ale sdělit, kolik za něj tržil.

Případ vyšetřovala policie, ale nakonec ho odložila. Gross nicméně na nátlak koaličních partnerů i z řad ČSSD musel odejít z postu premiéra.

Bývalý vicepremiér a nyní senátor za KDU-ČSL Jiří Čunek zase argumentoval dědictvím, když Česká televize v roce 2007 zveřejnila, že pobíral sociální dávky a na účtech měl přitom 3,5 milionu korun. Čunek ale tvrdil, že peníze byly i jeho příbuzných a on je měl pouze ve správě.

I Jiří Čunek nakonec musel opustit vládu, ale kauz, které se kolem něj objevily, bylo víc.

Kocourkův "odklon" a peníze Rathova otce

Exministr průmyslu Martin Kocourek vzal naopak miliony své matky na sebe: když v roce 2011 vyšlo najevo, že koupila akcie za 16 milionů korun, Kocourek prohlásil, že byly jeho a že je "odklonil" v době rozvodu se svou manželkou, aby se s ní nemusel vyrovnat. Původ peněz vysvětlil tím, že jsou to "historické rodinné prostředky".

Policie případ šetřila, ale nakonec odložila. Kocourek ale přišel o post ministra v Nečasově vládě.

Rodinná soudržnost hraje roli i v kauze bývalého hejtmana Davida Ratha, obžalovaného z manipulace veřejných zakázek a braní milionových úplatků. O 9 milionech korun, které policie našla v domě v Hostivici, tvrdil Rathův otec Ratmír, že jsou jeho a že si je jako lékař vydělal.

Rathovu kauzu teď posuzuje právě probíhající soud.

 

Právě se děje

před 34 minutami

Severovýchod Kanady zápasí s prudkou zimní bouří, pomáhají dvě stovky vojáků

Do provincie Nový Foundland na severovýchodě Kanady v neděli vláda vyslala dvě stovky vojáků, kteří mají pomoci místním obyvatelům zvládnout prudký nápor zimní bouře. Oznámil to ministr obrany Harjit Sajjan. Spolu s vojáky směřují do oblasti nákladní letouny a vrtulníky.

Správní středisko provincie St. John's zasypalo 75 centimetrů sněhu a situaci komplikuje vítr o síle až 130 kilometrů v hodině. Mnoho silnic je kvůli kalamitě neprůjezdných, v provincii byl vyhlášen stav nouze. Pomoc armády se v příštích dnech zvýší, do regionu zamíří další vojáci, řekl ministr Sajjan.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Účastníci berlínské konference se dohodli na dodržování embarga v Libyi

Účastníci konference o Libyi se v neděli dohodli na dodržování stávajícího zbrojního embarga a jeho lepší kontrole. Zavázali se také, že ukončí vojenskou podporu znesvářených stran. Na tiskové konferenci po skončení konference to uvedli generální tajemník OSN António Guterres německá kancléřka Angela Merkelová, která schůzku na nejvyšší úrovni svolala.

"Nemůžu dostatečně zdůraznit, že neexistuje žádné vojenské řešení konfliktu v Libyi, na tom se shodli všichni účastníci konference," řekl Guterres. "A dnes se také všichni účastníci této konference zavázali do tohoto ozbrojeného konfliktu nebo vnitřních záležitostí Libye nezasahovat," poznamenal.

"Můžu potvrdit, že všichni jsou zajedno, že chceme respektovat zbrojní embargo, a že bude také více kontrolováno než v minulosti," uvedla zase Merkelová, podle níž je důležité, aby závěry konference nyní potvrdila také Rada bezpečnosti OSN.

Berlínského jednání se zúčastnili mimo jiné ruský prezident Vladimir Putin, francouzský prezident Emmanuel Macron nebo americký ministr zahraničí Mike Pompeo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy