Premiér měl vést ve Žďáru kampaň, po tragédii ve škole odjel

Lucie Stuchlíková Zahraničí Lucie Stuchlíková, Zahraničí
14. 10. 2014 13:00
Bohuslav Sobotka ráno přijel na Vysočinu podpořit kandidátku ČSSD do Senátu. Akci zrušil a ve městě nezůstal ani z titulu premiéra - případ prý nechce politizovat.
Bohuslav Sobotka
Bohuslav Sobotka | Foto: Reuters

Žďár nad Sázavou – Tragédie ve Žďáru nad Sázavou pokazila premiérovi Bohuslavu Sobotkovi předvolební akci ke druhému kolu senátních voleb. Premiér ráno přijel do města, aby podpořil kandidátku ČSSD a starostku Žďáru Dagmar Zvěřinovou.

Když se ovšem k politikům dostala zpráva o útoku na střední škole, při kterém zahynul jeden student a další dvě studentky skončily se zraněním v nemocnici, byla předvolební akce okamžitě zrušena a Sobotka z města odjel.

"Pokládal bych za neetické a hloupé, kdyby se dnes ve městě odehrávaly předvolební akce. Je to tragédie a vyjadřuji všem rodinám napadených studentů hlubokou účast,“ napsal Sobotka deníku Aktuálně.cz v SMS.

Na otázku, zda by nebylo vhodné na místě zůstat a podpořit obyvatele z pozice premiéra, odpověděl, že jde o tragickou událost, kterou nechce nijak politizovat. Místo setrvání ve Žďáru Sobotka odjel do Vyškova, kde má od jedné hodiny jinou předvolební akci.

"Pan premiér nám před odjezdem vyjádřil podporu a důvěru. Ví, že je nutné, abychom my i policie mohli pracovat. Aby tady stál, není potřeba,“ uvedla Zvěřinová. S premiérem se prý domluvili na postupu a policie ho pravidelně informuje.

Na dálku sledují případ také ministr vnitra Milan Chovanec, který je v současné době na návštěvě u svého politického protějšku v Německu. "Nevylučuji, že na místo zajedu zítra," vzkázal Aktuálně.cz.

Jinde je účast politiků samozřejmost

V zemích na západ od českých hranic však argument "nechci lacině získávat politické body“ neplatí. Alespoň ne v případech, kdy při útocích ve školách umírají studenti.

Třeba ve Spojených státech se bezprostřední reakce prezidenta přímo očekává. Když například před necelými dvěma roky zaútočil střelec na základní školu v Newtownu, prezident Barack Obama vyjádřil rodinám obětí soustrast hned vzápětí. "Naše srdce jsou dnes zlomena," řekl v půli prosince viditelně dojatý prezident, který si během krátkého vystoupení utíral slzy.

Z evropských zemí má s útoky na školách zkušenosti například Finsko a Německo. V září 2008 po střelbě ve škole v Kauhajoki, kde zemřelo deset lidí, finský premiér Matti Vanhanen ihned po činu vyhlásil národní smutek. Na místo přijel o den později a setkal se se studenty.

8. listopadu 2007, kdy osmnáctiletý Pekka-Eric Auvinen zastřelil ve škole ve městě Jokela šest studentů, ředitelku školy a další zaměstnankyni, držela finská vláda minutu ticha. Premiér Vanhanen tehdy vyzval média, aby o tragédii informovala "rozumně“.

Rychlá reakce politických špiček

A konečně příklad ze sousedního Německa: 11. března 2009 postřílel Tim K. ve Winnendenu v Bádensku-Württembersku deset žáků a tři učitele a na útěku pak další tři lidi. První nouzové volání policie zaznamenala v 9.33 dopoledne. V 10:27 vyšla první zpráva o útoku v tiskových agenturách (tou dobou se mluvilo o dvou mrtvých). Ve 12:14 reagoval první politik – zemský ministr vnitra Heribert Rech.

Ve 13:04 vydal oficiální prohlášení německý prezident Horst Köhler. "Se zděšením a smutkem jsme se s mou ženou dozvěděli o šílené střelbě ve Winnendenu. V našich myšlenkách jsme s oběťmi a jejich rodinami a přáteli. Cítíme se být s nimi v těchto těžkých hodinách pevně spjati,“ řekl doslova.

 

Právě se děje

před 22 minutami

Biden chce prodloužit smlouvu s Ruskem o kontrole jaderných zbraní, Kreml to vítá

Americký prezident Joe Biden bude usilovat o pětileté prodloužení dohody s Ruskem o kontrole jaderných zbraní Nový START. Napsal to dnes deník The Washington Post (WP). Smlouva byla podepsaná v roce 2010 v Praze a její platnost vyprší 5. února.

Antony Blinken, jehož Biden nominoval do funkce šéfa diplomacie, informoval Kongres, že Bidenova administrativa hodlá usilovat o pětileté prodloužení smlouvy. Kreml oznámil, že takové prodloužení uvítá.

Jak napsal WP, o prodloužení klíčového dokumentu, i když méně než o pět let, usilovala v posledních měsících i předchozí administrativa Donalda Trumpa. Nepodařilo se jí to kromě jiného kvůli tomu, že americký zmocněnec pro jadernou problematiku strávil měsíce přesvědčováním Číny, aby se k dohodě připojila. O možnosti zahrnout do prodloužené dohody Čínu se zmínil i generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Evropská komise se chce zabývat českými kvótami na potraviny, nesmějí narušit volný pohyb zboží

Evropská komise hodlá podrobně prozkoumat povinné kvóty na prodej českých potravin, pokud návrh zákona v současnosti schvalovaný parlamentem vstoupí v platnost. Novinářům to ve čtvrtek řekla mluvčí exekutivy Evropské unie, podle níž norma nesmí být v rozporu s pravidly volného pohybu zboží ani diskriminovat žádné výrobce. Pokud by zákon začal platit a porušoval unijní normy, Česku by hrozila žaloba a vysoké pokuty.

Podle návrhu novely zákona o potravinách, která ve středu prošla Poslaneckou sněmovnou, by od příštího roku prodejny potravin o ploše nad 400 metrů čtverečních musely u některých druhů potravin prodávat minimálně 55 procent českých produktů. O normě nyní bude jednat Senát, který se podle zástupců nejsilnějších klubů chystá kvóty patrně odmítnout.

"V tomto případě, který se týká nabídky potravin, je zcela zásadní zachovat volný pohyb potravinářských produktů v rámci jednotného trhu," prohlásila dnes mluvčí Evropské komise. Brusel podle ní sleduje vývoj kolem české novely, podrobně analyzovat ji však bude až v případě, pokud vstoupí v platnost. Mluvčí nicméně podotkla, že kdykoliv nějaká země zavádí nějaké regulace prodeje, musí zajistit, aby byla "nutná, vyvážená a nikoho nediskriminovala".

Zdroj: ČTK
Další zprávy