Fiala ocenil medailí svého mluvčího. Bylo to překvapení, ale velká čest, říká Smolka

Radek Bartoníček Radek Bartoníček
Aktualizováno 9. 5. 2022 15:26
Premiér Petr Fiala (ODS) ocenil mluvčího své vlády a dříve ODS Václava Smolku za to, že s ním v březnu jel do Kyjeva. Dal mu medaili Karla Kramáře, nejvyšší ocenění, které předseda vlády může udělit. Fiala ocenil také svého poradce pro zahraniční a bezpečnostní otázky Tomáše Pojara a dalších 11 lidí, zejména příslušníků zpravodajských služeb a policejní ochranné služby.
Premiér Petr Fiala a mluvčí vlády Václav Smolka
Premiér Petr Fiala a mluvčí vlády Václav Smolka | Foto: Radek Bartoníček

"Předseda vlády ocenil 13 osobností medailí Karla Kramáře. Byl mezi nimi i můj kolega a kamarád ⁦Václav Smolka za cestu do válečného Kyjeva. Před všemi oceněnými smekám a děkuji, že slouží vlasti," oznámila na sociálních sítích šéfka Úřadu vlády Jana Kotalíková, která byla dříve mluvčí ODS, než ji v roce 2019 vystřídal právě Smolka.

Premiér Fiala v pondělí sdělil Aktuálně.cz, že příslušníky zpravodajských a bezpečnostních složek ocenil za mimořádné konkrétní činy, jejichž charakter nemůže zveřejňovat. "Mezi oceněné jsem zařadil i ty, kteří zdaleka nad rámec svých povinností a s jistým rizikem absolvovali se mnou cestu do Kyjeva a aktivně se tak podíleli na podpoře a pomoci Ukrajině. Považuji to za správné. Měli bychom být schopni poděkovat i ocenit," uvedl k ocenění svého mluvčího.

Fiala poznamenal, že medaili Karla Kramáře v minulosti udělovali premiéři nepravidelně a z různých důvodů. "K ocenění celoživotních zásluh slouží státní vyznamenání a podobné typy ocenění, například státní ceny. To ale tato pamětní medaile není," upozornil. Zároveň dodal, že chtěl ocenit především morální postoj zmiňovaných a jejich rozhodnutí sloužit zájmům Česka, které bylo spojené s rizikem.

Václav Smolka v pondělí Aktuálně.cz řekl, že nepředpokládá, že by udělení medaile vyvolalo rozruch. Uvedl, že jej Fiala informoval o svém záměru před několika dny. "Bylo to pro mě trochu překvapení, ale hlavně veliká čest. Cestu do Kyjeva vnímám s odstupem primárně jako velké gesto a symbol podpory, kterou v tu dobu Ukrajina potřebovala více než kdy jindy."

"Jsem hrdý, že jsem se jí mohl společně s dalšími kolegy zúčastnit. Ani na vteřinu by mě nenapadlo ocenění od předsedy vlády nepřevzít. V hlavě mi stále zůstávají obrázky liduprázdného a potemnělého Kyjeva a neuvěřitelné odhodlání, které bylo po celou dobu jednání cítit z ukrajinských představitelů," řekl Smolka Aktuálně.cz.

Smolka stručně komentoval své ocenění už v neděli na sociálních sítích. "Před chvílí uděloval premiér Petr Fiala medaile Karla Kramáře za mimořádné nasazení při naplňování zahraniční politiky ČR. Jednu z nich jsem díky cestě do Kyjeva dostal i já. Jsem hrozně hrdej na to, s jakým šéfem a týmem můžu pracovat. Děkuju," napsal.

Medaile dostalo 13 lidí

O předání medailí informoval v neděli Úřad vlády, avšak neuvedl jména oceněných. Sdělil jen, že medaili na slavnostním ceremoniálu v Kramářově vile obdrželo 13 lidí, převážně příslušníci Ochranné služby Policie ČR a zaměstnanci státní správy. 

"Všem oceněným bych chtěl poděkovat za mimořádné nasazení při zajišťování bezpečnosti a naplňování zahraniční politiky České republiky. Využívat této možnosti, jak ocenit zásluhy a výjimečný přínos pro náš stát, bych chtěl pravidelně," uvedl premiér Petr Fiala.

Mluvčí Smolka a poradce Pojar doprovázeli Fialu do Kyjeva, kam jel v polovině března spolu s premiéry Polska a Slovinska Mateuszem Morawieckým a Janezem Janšou. Cesta se uskutečnila zhruba tři týdny po zahájení ruské invaze na Ukrajinu. Návštěva vyvolala mimořádný zájem, šlo o první takto vysoce postavené politiky na Ukrajině od začátku války. Navíc v situaci, kdy Rusové Kyjev ostřelovali. 

Medaile Karla Kramáře je nejvyšší ocenění udělované předsedou české vlády s hodnotou pamětní medaile. Medaile byla vytvořena v roce 2008 při příležitosti 90. výročí vzniku první československé vlády. Pojmenována je po prvním československém premiérovi Karlu Kramářovi.

Jako první ji udělil tehdejší premiér a předseda ODS Mirek Topolánek. Ocenil skupinu, kterou tvořili bratři Mašínové a Milan Paumer. Josefu Mašínovi udělil medaili při své návštěvě USA, Paumerovi ji dal v Praze ve vládní Kramářově vile.

Loni ji předával ještě jako premiér Andrej Babiš. Za osobní statečnost a profesionální nasazení při evakuaci českého zastupitelského úřadu v Kábulu dal medaili českému velvyslanci v Afghánistánu Jiřímu Balounovi, zástupci velvyslance Štěpánu Konopáskovi a dalším 24 lidem.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 37 minutami

Vrchní soud zastavil trestní stíhání šéfa lihové mafie Březiny v kauze ovlivňování svědků

Olomoucký vrchní soud zastavil trestní stíhání šéfa lihové mafie Radka Březiny a dalších dvou mužů v souvislosti s kauzou ovlivňování svědků. Brněnský krajský soud jim za to v červnu 2021 původní tresty uložené za obchody s nelegálním lihem zpřísnil v podobě souhrnných trestů, Březinovi zvýšil trest ze 13 let na 14 let a devět měsíců. Vrchní soud zastavení stíhání odůvodnil tím, že o těchto skutcích již bylo pravomocně rozhodnuto. Informaci v úterý potvrdil Petr Šereda z Vrchního státního zastupitelství v Olomouci. Zastavení trestního stíhání se týká také Pavla Čanigy a Ivana Kováříka.

Vrchní soud o zastavení trestního stíhání rozhodl v neveřejném jednání v prosinci, řekl novinářům mluvčí soudu Stanislav Cik. "Soud rozhodl, že se u těchto obžalovaných zastavuje trestní stíhání, neboť o těchto skutcích již bylo pravomocně rozhodnuto," uvedl mluvčí.

Podle soudu bylo o této trestné činnosti rozhodnuto již v hlavní daňové větvi lihové mafie, kdy byli všichni tři obžalovaní odsouzeni za zkrácení daně a současně za účast na organizované zločinecké skupině. Druhý z těchto trestných činů vrchní soud považuje za trestný čin trvající. Ovlivňování svědků tak podle něj spadá do trestného činu účasti na organizované zločinecké skupině, o kterém však již bylo pravomocně rozhodnuto v daňové větvi celé kauzy.

Zdroj: ČTK
před 40 minutami

Kolínská Toyota od středy zastaví kvůli nedostatku dílů výrobu na většinu února

V automobilce Toyota Motor Manufacturing Czech Republic v Kolíně od středy kvůli nedostatku komponentů zastavují výrobu. Celková doba odstávky zatím není známá, měla by to být větší část února. Podle mluvčího automobilky Tomáše Paroubka je důvodem výpadek subdodávek pro českého dodavatele způsobený epidemií covidu v Číně na konci loňského roku.

"Rozjezd linky je plánován na poslední týden v únoru, může se ale změnit spousta věci, dodání dílů dříve, nebo naopak," uvedl Paroubek. Chybí podle něj komponenty do obou modelů, které se v Kolíně vyrábějí, a to Aygo a Yaris. "Nebudeme sdílet jméno dodavatele ani konkrétní díl, který nás bohužel zastavil s ohledem na překážky v dodavatelském řetězci. Jedná se o subdodávky komponent pro české dodavatele, nedostatek vznikl v důsledku výpadku výroby v Číně během listopadu a prosince způsobeného covid-19," doplnil mluvčí.

Úplné uzavření podniku v průmyslové zóně Ovčáry u Kolína se podle Paroubka nechystá. "Někdo vytvořil fake news, která není pravdivá, a toto spustilo velkou reakci," řekl. Poptávka po autech podle něj vzrostla, automobilka plánujeme vyrobit letos opět přes 200 000 vozů. "I přes toto zastavení uděláme maximální kroky, abychom vozy dodali co nejdříve zákazníkům, kteří nyní čekají na dodávku již objednaných vozů," doplnil.

Zdroj: ČTK
před 53 minutami

Prezident Zeman se příští týden sejde s Čaputovou ve Vysokých Tatrách

Český prezident Miloš Zeman se příští úterý při své rozlučkové návštěvě Slovenska sejde ve Vysokých Tatrách se slovenskou kolegyní Zuzanou Čaputovu, informovala ČTK kancelář slovenské prezidentky. Zemanovi v březnu skončí druhý pětiletý prezidentský mandát; v čele státu ho vystřídá Petr Pavel, který v rozhodujícím kole přímé volby minulý týden porazil expremiéra Andreje Babiše.

Vrcholní politici Česka i Slovenska v minulosti založili tradici, že jejich první a poslední zahraniční cesta ve funkci vede do druhé ze zemí bývalého Československa. Podle informací ČTK by Zeman měl na Slovensko přicestovat už v pondělí a návštěvu země pak ukončit ve středu, kromě Čaputové by se měl sejít také s dalšími současnými a bývalými slovenskými politiky.

Zeman bude s Čaputovou jednat v hotelu ve známé turistické lokalitě Štrbské Pleso. Zeman tam zavítal už v roce 2018 na své první zahraniční cestě ve druhém prezidentském mandátu. Slovenským prezidentem byl tehdy Andrej Kiska.

Zdroj: ČTK
Další zprávy