Fiala ocenil medailí svého mluvčího. Bylo to překvapení, ale velká čest, říká Smolka

Radek Bartoníček Radek Bartoníček
Aktualizováno 9. 5. 2022 15:26
Premiér Petr Fiala (ODS) ocenil mluvčího své vlády a dříve ODS Václava Smolku za to, že s ním v březnu jel do Kyjeva. Dal mu medaili Karla Kramáře, nejvyšší ocenění, které předseda vlády může udělit. Fiala ocenil také svého poradce pro zahraniční a bezpečnostní otázky Tomáše Pojara a dalších 11 lidí, zejména příslušníků zpravodajských služeb a policejní ochranné služby.
Premiér Petr Fiala a mluvčí vlády Václav Smolka
Premiér Petr Fiala a mluvčí vlády Václav Smolka | Foto: Radek Bartoníček

"Předseda vlády ocenil 13 osobností medailí Karla Kramáře. Byl mezi nimi i můj kolega a kamarád ⁦Václav Smolka za cestu do válečného Kyjeva. Před všemi oceněnými smekám a děkuji, že slouží vlasti," oznámila na sociálních sítích šéfka Úřadu vlády Jana Kotalíková, která byla dříve mluvčí ODS, než ji v roce 2019 vystřídal právě Smolka.

Premiér Fiala v pondělí sdělil Aktuálně.cz, že příslušníky zpravodajských a bezpečnostních složek ocenil za mimořádné konkrétní činy, jejichž charakter nemůže zveřejňovat. "Mezi oceněné jsem zařadil i ty, kteří zdaleka nad rámec svých povinností a s jistým rizikem absolvovali se mnou cestu do Kyjeva a aktivně se tak podíleli na podpoře a pomoci Ukrajině. Považuji to za správné. Měli bychom být schopni poděkovat i ocenit," uvedl k ocenění svého mluvčího.

Fiala poznamenal, že medaili Karla Kramáře v minulosti udělovali premiéři nepravidelně a z různých důvodů. "K ocenění celoživotních zásluh slouží státní vyznamenání a podobné typy ocenění, například státní ceny. To ale tato pamětní medaile není," upozornil. Zároveň dodal, že chtěl ocenit především morální postoj zmiňovaných a jejich rozhodnutí sloužit zájmům Česka, které bylo spojené s rizikem.

Václav Smolka v pondělí Aktuálně.cz řekl, že nepředpokládá, že by udělení medaile vyvolalo rozruch. Uvedl, že jej Fiala informoval o svém záměru před několika dny. "Bylo to pro mě trochu překvapení, ale hlavně veliká čest. Cestu do Kyjeva vnímám s odstupem primárně jako velké gesto a symbol podpory, kterou v tu dobu Ukrajina potřebovala více než kdy jindy."

"Jsem hrdý, že jsem se jí mohl společně s dalšími kolegy zúčastnit. Ani na vteřinu by mě nenapadlo ocenění od předsedy vlády nepřevzít. V hlavě mi stále zůstávají obrázky liduprázdného a potemnělého Kyjeva a neuvěřitelné odhodlání, které bylo po celou dobu jednání cítit z ukrajinských představitelů," řekl Smolka Aktuálně.cz.

Smolka stručně komentoval své ocenění už v neděli na sociálních sítích. "Před chvílí uděloval premiér Petr Fiala medaile Karla Kramáře za mimořádné nasazení při naplňování zahraniční politiky ČR. Jednu z nich jsem díky cestě do Kyjeva dostal i já. Jsem hrozně hrdej na to, s jakým šéfem a týmem můžu pracovat. Děkuju," napsal.

Medaile dostalo 13 lidí

O předání medailí informoval v neděli Úřad vlády, avšak neuvedl jména oceněných. Sdělil jen, že medaili na slavnostním ceremoniálu v Kramářově vile obdrželo 13 lidí, převážně příslušníci Ochranné služby Policie ČR a zaměstnanci státní správy. 

"Všem oceněným bych chtěl poděkovat za mimořádné nasazení při zajišťování bezpečnosti a naplňování zahraniční politiky České republiky. Využívat této možnosti, jak ocenit zásluhy a výjimečný přínos pro náš stát, bych chtěl pravidelně," uvedl premiér Petr Fiala.

Mluvčí Smolka a poradce Pojar doprovázeli Fialu do Kyjeva, kam jel v polovině března spolu s premiéry Polska a Slovinska Mateuszem Morawieckým a Janezem Janšou. Cesta se uskutečnila zhruba tři týdny po zahájení ruské invaze na Ukrajinu. Návštěva vyvolala mimořádný zájem, šlo o první takto vysoce postavené politiky na Ukrajině od začátku války. Navíc v situaci, kdy Rusové Kyjev ostřelovali. 

Medaile Karla Kramáře je nejvyšší ocenění udělované předsedou české vlády s hodnotou pamětní medaile. Medaile byla vytvořena v roce 2008 při příležitosti 90. výročí vzniku první československé vlády. Pojmenována je po prvním československém premiérovi Karlu Kramářovi.

Jako první ji udělil tehdejší premiér a předseda ODS Mirek Topolánek. Ocenil skupinu, kterou tvořili bratři Mašínové a Milan Paumer. Josefu Mašínovi udělil medaili při své návštěvě USA, Paumerovi ji dal v Praze ve vládní Kramářově vile.

Loni ji předával ještě jako premiér Andrej Babiš. Za osobní statečnost a profesionální nasazení při evakuaci českého zastupitelského úřadu v Kábulu dal medaili českému velvyslanci v Afghánistánu Jiřímu Balounovi, zástupci velvyslance Štěpánu Konopáskovi a dalším 24 lidem.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 22 minutami

Třinec narazí v Lize mistrů na Skellefteu, Davos a Belfast

Extraligový šampion Třinec se v příštím ročníku hokejové Ligy mistrů utká v základní skupině H se švédským klubem Skelleftea AIK, švýcarským Davosem a britským Belfastem. Vicemistr Sparty narazí ve skupině A na další švédský celek Lulea HF, finský Jukurit Mikkeli a dánský Aalborg. Cesta do Švédska čeká také vítěze základní části extraligy Hradec Králové, který narazí ve skupině G na Frölundu, Eisbären Berlín a francouzský Grenoble. Rozhodl o tom dnešní los v dějišti mistrovství světa v Tampere.

před 41 minutami

Obchodníci zřejmě budou moci přijít o nevyužívanou kapacitu v zásobnících plynu. Novelu schválila vláda

Obchodníci, kteří nevyužívají svou rezervovanou kapacitu v plynových zásobnících v požadovaném minimálním množství, o část své kapacity mohou přijít. Počítá s tím novela energetického zákona, kterou dnes schválila vláda. Na tiskové konferenci o tom informoval premiér Petr Fiala (ODS). Sněmovna by normu měla podle ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkely (za STAN) projednat ve stavu legislativní nouze, řekl dnes.

Cílem navrhované úpravy je reagovat na současnou energetickou situaci vyvolanou válečným konfliktem na Ukrajině. "Je třeba bezodkladně přijmout opatření v oblasti zásobníků plynu s cílem posílit energetickou bezpečnost a soběstačnost České republiky," uvádí předkládací zpráva.

Změna by zavedla princip zvaný "use it or lose it". "Zavádí novou povinnost ukladatelům do zásobníků plynu, kterou je využívat rezervovanou skladovací kapacitu v minimálním požadovaném rozsahu. Pokud ukladatel nebude plnit požadovaná minimální množství plynu ve stanovených časových úsecích, pozbyde do konce skladovacího roku právo využívat rezervovanou skladovací kapacitu, a to v rozsahu, ve kterém požadované minimální množství plynu nesplnil," uvádí se v předkládací zprávě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy