Premiér: ČR má zásoby plynu na 100 dní, nedostatek nehrozí

ČTK ČTK
20. 5. 2014 21:28
Bohuslav Sobotka to prohlásil po jednání předsednictva Bezpečnostní rady státu, které se zabývalo možným výpadkem dodávek ruského plynu přes Ukrajinu.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Česko má v zásobu zemního plynu na 100 dní, firmy ani domácnosti jeho nedostatkem ohroženy nejsou. Řekl to v úterý premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) po jednání předsednictva Bezpečnostní rady státu, které se věnovalo možnostem v případě výpadku dodávek ruského plynu přes Ukrajinu.

Premiér také uvedl, že Česko by Slovensku mohlo případně pomoci zasíláním ruského plynu z baltského plynovodu Nord Stream, kterého by se krize týkat neměla.

Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD) k možnosti pomoci Slovensku uvedl, že jeho zásoby plynu jsou ještě větší než české - vydrží na 140 dní. Případná pomoc by prý v případě nejhoršího scénáře byla aktuální až počátkem příštího roku. "Nemáme žádné indicie o tom, že by byly ohroženy dodávky ruského plynu do Evropy," ujišťoval Sobotka.

Ruský prezident Vladimir Putin minulý týden varoval, že od června zastaví dodávky plynu do Evropy přes Ukrajinu, pokud Ukrajina nesplatí dluh, který jí vznikl za odběr ruského plynu.

Putin v listu evropským vůdcům údajně upozornil, že nesplacení ukrajinského dluhu může vést k zastavení dodávky plynu pro ukrajinskou společnosti Naftogaz. Přímou hrozbu zastavení dodávek evropským klientům jeho dopis podle dostupných informací neobsahoval.

Evropská komise navrhla, aby země Evropské unie do zimy provedly zátěžové testy evropského energetického systému, které by měly odhalit, jak by se vyrovnaly s významným narušením dodávek zemního plynu v souvislosti s ukrajinskou krizí.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 34 minutami

Vláda schválí přesun 5 miliard korun z rezervy armádě, potvrdil Babiš

Vláda na svém středečním mimořádném jednání schválila přesun pěti miliard korun z vládní rozpočtové rezervy ve prospěch rozpočtu ministerstva obrany. České televizi to při večerním jednání kabinetu řekl premiér Andrej Babiš (ANO), později informaci potvrdil i ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO).

Peníze armádě poslanci odebrali při prosincovém schvalování státního rozpočtu, aby vyhověli požadavku komunistů a získali potřebné hlasy pro jeho schválení. Slibovaný termín k vrácení částky se poté několikrát posunoval. "Večer vláda schválí přesun z vládní rozpočtové rezervy do rozpočtu armády ve výši pěti miliard, zbytkových pět se vyjasní po analýze nároků jednotlivých resortů včetně obrany. Předpokládám, že to bude příští měsíc," řekl Babiš České televizi.

"Jsem rád, že vláda dnes schválila převedení 5 mld. Kč z rozpočtové rezervy do rozpočtu ministerstva obrany. Je to alespoň částečné naplnění slibu vojákům a výsledek složitých jednání. Věřím, že v únoru vláda projedná i přesun zbylých finančních prostředků," napsal Metnar na svém twitterovém účtu.

Vláda původně slíbila, že deset miliard vrátí armádě na své první lednové schůzi, později Babiš hovořil o termínu do konce ledna. Ministr Metnar věří i nadále tomu, že vláda v únoru projedná vrácení zbývajících peněz. 

Zdroj: ČTK
před 36 minutami

Policisté večírek v Teplicích možná ignorovali záměrně, Švejdar to nechá prošetřit

Policejní prezident Jan Švejdar nechá prošetřit skutečnost, proč tepličtí policisté nezasáhli proti nelegální oslavě v Teplicích, upozornil na to Deník N.

"Objevily se i takové informace, že si policie teplického hotelu záměrně nevšímala. I toto jsem nechal prošetřit a budu ptát se i vedení Ústeckého krajského ředitelství. Toto nařčení musí být vysvětleno," napsal Deníku N Švejdar. Podle informací serveru už začaly probíhat výslechy ve vedení ústecké policie.

Kvůli své účasti na večírku již byl policejním prezidentem odvolán krajský šéf liberecké policie Vladislav Husák, poslanecký mandát složil také další z účastníků poslanec Milan Hnilička. V teplickém hotelu slavil narozeniny expolitik a podnikatel Petr Benda. Mezi hosty se objevil také bývalý premiér Jiří Paroubek.

Celou událost již prověřuje policie. Pokud zjistí porušení nařízení, předá věc k dořešení správním orgánům. V Česku nyní musejí být zavřené vnitřní prostory restaurací, na veřejných místech jsou povinné roušky a rozestupy, na vnitřních i venkovních akcích se mohou setkat maximálně dva lidé, od 21:00 platí až na výjimky zákaz nočního vycházení.

Zdroj: Domácí
Další zprávy