Babiš se večer sešel s Filipem a Hamáčkem, kterému se bouří senátoři. Domluvili se na dalším jednání

Radek Bartoníček Radek Bartoníček
Aktualizováno 26. 4. 2018 21:29
Jednání o možné budoucí vládě nabrala ve čtvrtek večer na obrátkách. Poprvé se společně setkali na jednání o vládě předsedové tří stran, které by měly spolupracovat. Nejdříve jednal předseda ANO Andrej Babiš a předseda ČSSD Jan Hamáček, o půl hodiny později se k nim přidal předseda KSČM Vojtěch Filip, jehož strana chce vládu ANO a ČSSD tolerovat.
Andrej Babiš schůzku s Janem Hamáčkem a Vojtěchem Filipem nijak nekomentoval.
Andrej Babiš schůzku s Janem Hamáčkem a Vojtěchem Filipem nijak nekomentoval. | Foto: ČTK

Praha - I když se část sociální demokracie bouří proti vládnutí s trestně stíhaným premiérem Andrejem Babišem, ve čtvrtek navečer se uskutečnila schůzka, která se týkala možného příštího vládnutí Babiše a jeho hnutí ANO s ČSSD za tolerance KSČM

"Proběhla schůzka nejprve mezi mnou a panem Babišem a poté schůzka ve třech, ke které se přidal ještě pan předseda Filip. A shodli jsme se, že ta jednání budou pokračovat příští týden," sdělil po skončení předseda ČSSD Jan Hamáček. Více nechtěl schůzku komentovat. Babiš a Filip se novinářům vyhnuli a neřekli vůbec nic.

Ze špiček ANO promluvil jen místopředseda Jaroslav Faltýnek, který oznámil, že 1. května se sejde širší vedení hnutí ANO. Ještě předtím, už v sobotu, se sejde také širší vedení sociální demokracie. Je možné, že na něm někteří účastníci navrhnou ukončit jednání s ANO o vládě.

Proti jednání s Babišem se vyslovila naprostá většina senátorů sociální demokracie. "ČSSD by neměla vést jednání s trestně stíhanou osobou," zopakoval v Českém rozhlase ve čtvrtek připomínky senátorů za ČSSD předseda Milan Štěch. Podle něj je proti takovému jednání dvacet tři z dvaceti čtyř senátorů ČSSD. Senátory ale ostře kritizoval první místopředseda Jiří Zimola.

"Naši senátoři bohužel jen ukazují, jak moc jsou odtrženi od reality a jak povýšenecky se chovají ke svým spolustraníkům," sdělil ve středu Aktuálně.cz Zimola, jehož slova se ale Štěchovi nelíbí. "Pan Zimola asi opomenul, že na  pokračování sjezdu ČSSD se o žádném dalším jednání s ANO nemluvilo," uvedl v reakci na Zimolu Štěch. Zároveň řekl, že se podřídí výsledku případného referenda v ČSSD o tom, zda jít s Babišem do vlády.

Zatím není stále jasné, jak trestně stíhaný Babiš zareaguje na klíčový požadavek sociální demokracie, aby se zavázal, že v případě odsouzení soudem první instance odstoupí z vlády. Babiš něco takového odmítá, podle informací Aktuálně.cz ČSSD navrhla kompromis.

"V případě prvoinstančního odsouzení jakéhokoliv člena vlády, pokud ten v přiměřeném čase od vynesení rozsudku neodstoupí, pozbude koaliční smlouva platnosti," zní podle důvěryhodného zdroje návrh kompromisu. Je ale možné, že i toto znění nebude Babiš akceptovat.

Stejně tak se zatím ANO brání požadavku špiček ČSSD, aby poslanci ANO napomohli odvolání některých poslanců SPD Tomia Okamury, kteří obsadili významné funkce v Poslanecké sněmovně.

 

Právě se děje

před 6 minutami

Joe Biden si při hře se psem vymknul kotník

Zvolený americký prezident Joe Biden při hře se psem Majorem sklouzl a vymknul si kotník. Oznámil to jeho úřad. Podle něj se to stalo v sobotu a v neděli měl osmasedmdesátiletého politika prohlédnout ortoped. V krátkém prohlášení se uvádí, že to bude jenom z "opatrnosti".

Podle agentury AP Biden navštívil ortopeda dnes odpoledne. Agentura Reuters napsala, že Biden odjel za ortopedickým specialistou v Newarku ve státě Delaware. Novináři, kteří s ním cestovali, museli zůstat v autobuse a neviděli ho vstupovat do budovy, uvádí Reuters.

Biden se má úřadu ujmout v lednu a bude skládat přísahu jako dosud nejstarší z amerických prezidentů. Jeho zdravotní stav budou pečlivě sledovat jeho oponenti i spojenci, píše Reuters.

Zdroj: ČTK
Další zprávy