Přeměna ŘSD ušetří 200 milionů. Bude státním podnikem

ČTK ČTK
3. 12. 2012 16:59
Transformace Ředitelství silnic a dálnic měla začít v lednu a skončit v červnu 2014
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ředitelství silnic a dálnic

Praha - Transformace Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) by měla přinést roční úspory až 200 milionů korun ročně.

V tiskové zprávě to v pondělí uvedlo ministerstvo dopravy.

Přeměna nynější státní příspěvkové organizace na státní podnik by měla začít v lednu a dokončena by měla být v červnu 2014. Samotná změna si podle ministerstva vyžádá investice na poradenské, právní a daňové služby 50 až 100 milionů korun.

ŘSD v rámci změn například omezí outsourcing a bude větší množství úkolů zvládat vlastními silami. Nejdříve by měly do nového subjektu být převedeny provoz a údržba, protože v případě těchto složek má být převod nejjednodušší.

Investiční a majetkosprávní činnost se do nové společnosti začlení až po převodu provozu a údržby, plánuje ministerstvo.

Materiál, podle kterého chce resort ŘSD transformovat, je nyní v meziresortním připomínkovém řízení. Ještě letos by jej měla projednat vláda, a pokud záměr schválí, začalo by se s převodem zaměstnanců a majetku od května příštího roku.

Ministerstvo předpokládá, že od roku 2016 by se mohlo začít diskutovat o další proměně ŘSD tentokráte na akciovou společnost.

Změna na státní podnik ŘSD umožní čerpat prostředky z jiných zdrojů než jen ze státního rozpočtu. ŘSD by tak do budoucna mohlo část svých aktivit financovat prostřednictvím úvěrů.

To ale v minulosti kritizoval například plzeňský hejtman a stínový ministr dopravy za ČSSD Milan Chovanec. Ten se obává, že cílem transformace je vyvést majetek v podobě silniční infrastruktury do státního podniku, případně akciové společnosti, a zatížit ho dluhy.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Ve velkém procesu v Salvadoru odsoudili 373 členů známého gangu

Salvadorský soud dnes poslal do vězení 373 členů nechvalně proslulé zločinecké organizace Mara Salvatrucha. Výše trestů se různí, některé jsou v délce až 74 let. Podle agentury AP o tom informovala tisková služba příslušného soudu v hlavním městě San Salvadoru.

Během procesu se podle soudních dokumentů mimo jiné potvrdila tajná jednání mezi kriminálními skupinami a politiky ohledně podpory ve volbách v roce 2014. Potvrdily to předložené důkazy ve formě videozáznamů, fotografií a přepisů zachycených telefonních rozhovorů.

Předsedající soudce Godofredo Salazar v této souvislosti kritizoval prokurátory, že nevznesli obžalobu vůči politikům jak z levicové Fronty národního osvobození Farabunda Martího (FMLN), tak z pravicového Nacionalistického republikánského spojenectví (ARENA).

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Před pěti lety z bankomatu v Mělníku zmizelo šest milionů korun, policie nyní obvinila dva muže

Policie zadržela dva muže, kteří jsou podezřelí z toho, že před pěti lety vykradli bankomat v Mělníku. Podle kriminalistů z něho odnesli šest milionů korun. Hrozí jim pět až 12 let vězení.

"Pracovali v bezpečnostní agentuře, která poskytuje služby v převozu peněz a provozuje bezpečnostní systémy. Měli tak detailní znalosti o chodu společnosti, znali způsob manipulace s kazetami na bankovky a jejich doplňování do bankomatů," uvedla mluvčí.

Policisté oba, čtyřicetiletého a čtyřiačtyřicetiletého muže, zadrželi 4. prosince. Obvinili je z vloupání.

Zdroj: ČTK
Další zprávy