Překlad prvního auditu ohledně možného střetu zájmů Babiše je v Česku

ČTK ČTK
Aktualizováno 5. 2. 2020 19:52
Evropská komise předala stálému zastoupení ČR při Evropské unii český překlad auditu týkajícího se dotací ze strukturálních fondů pro Agrofert. Originál textu, podle něhož je premiér Andrej Babiš ve střetu zájmů, dorazil do Česka již na konci listopadu.
Premiér ČR Andrej Babiš. 4. 12. 2019
Premiér ČR Andrej Babiš. 4. 12. 2019 | Foto: ČTK

"Českou verzi jsme dostali dnes odpoledne, do večera by měla dorazit na ministerstvo pro místní rozvoj," řekl Janoušek. Mluvčí Evropské komise potvrdila, že z bruselského sídla komise byl český překlad odeslán dnes odpoledne. Ministerstvo bude poté mít dva měsíce na reakci. Mluvčí EK potvrdila, že z bruselského sídla komise byl český překlad odeslán dnes odpoledne.

Ministerstvo obdrželo překlad auditní zprávy dnes vpodvečer. "Evropská komise opět české orgány požádala o důvěrné zacházení s auditní zprávou až do ukončení celého procesu," uvedl na dotaz ČTK mluvčí resortu Vilém Frček. Dodal, že dneškem začíná Česku běžet 60denní lhůta, během níž se může ke zprávě oficiálně vyjádřit.

Zpráva auditorů konstatovala, že Babiš má přímý i nepřímý vliv na svěřenské fondy, do kterých vložil svou firmu Agrofert. Zájem na hospodářském úspěchu Agrofertu zároveň podle auditorů ovlivnil nestrannost Babišova rozhodování, protože z titulu svých politických funckí rozhodoval o záležitostech týkajících se unijních fondů. Česko by podle zprávy mělo na dotacích přijít o několik stovek milionů korun. Babiš odmítá, že by byl ve střetu zájmů.

Po dvouměsíční lhůtě, kterou má Česko na reakci od převzetí českého překladu anglické verze auditu, rozhodne Brusel o dalším postupu v závislosti na odpovědi Prahy. Komise může pozvat zástupce českých úřadů na slyšení, případně zahájit smírčí řízení. Obě strany se poté mohou další měsíce dohadovat o částce, která by měla být vrácena do unijních fondů.

Evropská komise v současnosti dokončuje i druhý audit, který se týká přímých zemědělských financí pro holding Agrofert. Hotov by měl být během února. Podle zástupců českých úřadů, kteří minulý týden jednali v Bruselu, nelze z materiálů předložených komisí střet zájmů jednoznačně vyvodit.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy