Přehledně: Brusel řeší, zda Babiš ovládá Agrofert. Proč může firma přijít o dotace?

Kateřina Frouzová Tomáš Pergler, Kateřina Frouzová
10. 9. 2018 20:00
V Bruselu řeší, zda je český premiér Andrej Babiš ve střetu zájmů, když přes svěřenský fond ovládá koncern Agrofert. Nejde jen o teoretickou debatu, na jejím výsledku totiž záleží, zda jedno z největších českých zemědělských či potravinářských impérií nepřijde o evropské dotace. Přečtěte si otázky a odpovědi, jak situace kolem Babiše vznikla a proč se jí Brusel musí zabývat.
Andrej Babiš na archivním snímku. Berlín, 5. 9. 2018.
Andrej Babiš na archivním snímku. Berlín, 5. 9. 2018. | Foto: Reuters

Jak se Babiš dostal do střetu zájmů?

Andrej Babiš vstoupil do politiky jako majitel jedné z největších podnikatelských skupin, jejíž hospodaření podstatným způsobem závisí jednak na podobě zákonů, ale také na využívání veřejných zakázek, různých dotací a pobídek. Například loni skupina Agrofert získala dotace za více než dvě miliardy korun, zatímco na dani z příjmu zaplatila zhruba 740 milionů. Logicky to vyvolalo otázku, jak v takovém případě zamezit ovlivňování politických rozhodnutí. Její naléhavost stoupla po volbách v roce 2013, kdy hnutí ANO vstoupilo do vládní koalice a Babiš se stal místopředsedou vlády a ministrem financí. Babiš sice odstoupil z řídících orgánů svých firem, kritiku tím ale nezažehnal.

Jak se s novou situací vyrovnalo Česko?

V únoru 2017 začala platit novela zákona o střetu zájmů, přezdívaná také "lex Babiš". Prosadila ji tehdejší opozice spolu s vládní ČSSD. Norma zakazuje firmám, v nichž mají členové vlády nejméně čtvrtinový podíl, aby se ucházely o veřejné zakázky, nenárokové dotace a investiční pobídky. Součástí zákona je i ustanovení, které zakazuje členům vlády provozovat rozhlasové a televizní vysílání a vydávat periodický tisk.

Jak se Babiš se zákonem vyrovnal?

Kvůli přísnějšímu zákonu o střetu zájmů Babiš převedl svůj podnikatelský majetek do dvou svěřenských fondů. Ty fungují jako zvláštní právní nástroje, v nichž majetek nemá vlastníka, ale měl by být hospodárně spravován ve prospěch obmyšleného. Tím je v uvedeném případě Babiš. Nynější premiér si ale ponechal úzké vazby i k řízení fondů - jejich správci jsou Babišovi dlouholetí spolupracovníci z Agrofertu.

Jak střet zájmů řeší Evropa? 

Od 2. srpna platí nové finanční nařízení EU, podle kterého se omezení kvůli střetu zájmů týká nejen úředníků, ale nově i ministrů. V textu nařízení je uvedeno, že pokud někdo svého postavení zneužije tak, že ovlivní dotační řízení nebo získá důvěrné informace, může daná firma přijít o dotace.

Na co si stěžují Babišovi kritici v EU? 

Česká pobočka organizace Transparency International upozornila na rejstřík partnerů veřejného sektoru ze Slovenska, kde je Babiš uvedený v kolonce "konečný uživatel výhod". Právě konečného uživatele výhod přitom stejný registr řadí mezi osoby, jež skutečně ovládají nebo kontrolují danou firmu. Pro EU není klíčové, kdo firmu formálně vlastní, nýbrž kdo ji ve skutečnosti ovládá. Pokud by se prokázalo, že Babiš své bývalé podniky dál ovládá, mohly by firmy přijít o možnost čerpat peníze EU.

Další stížnost zaslali do Bruselu piráti. Shromáždili vyjádření evropských odborníků, podle kterých je zakladatel či obmyšlená osoba ve svěřenském fondu tím, kdo daný fond ovládá. Na údajný Babišův střet zájmů upozornili EU písemně také lidovci.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Závěť britského prince Philipa bude tajná dalších 90 let, rozhodl soud

Závěť zesnulého prince Philipa, manžela britské panovnice Alžběty II., bude zapečetěná a tajná ještě nejméně 90 let, rozhodl dnes nejvyšší soud. Důvodem je ochrana "důstojnosti a postavení" královny, píše BBC News. Již více než století je v Británii zvykem, že po smrti vysoce postaveného člena královské rodiny jsou soudy požádány, aby zapečetily jejich závěti.

Philip, známý též jako vévoda z Edinburghu, byl s královnou ženatý více než 70 let. Brali se ještě předtím, než usedla na trůn. Vévoda zemřel ve věku 99 let letos v dubnu.

"Míra publicity, kterou by zveřejnění pravděpodobně přilákalo, by byla velmi rozsáhlá a zcela v rozporu s cílem zachovat důstojnost panovníka," uvedl v dnes zveřejněném verdiktu soudce Andrew McFarlane.

Stejným způsobem zapečetěných posledních vůlí členů britské monarchie existuje zhruba 30. Ve správě je má nejdéle sloužící soudce nejvyššího soudu se specializací na rodinné právo, jímž je právě teď Andrew McFarlane, vysvětluje BBC. Nejstarší ze závětí pochází od prince Františka z Tecku, mladšího bratra královny Mary, rozené Marie z Tecku. Nejnovější je závěť královny matky z roku 2002.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Futsalisté na MS podlehli Brazílii 0:4, s favoritem drželi krok jen poločas

Čeští futsaloví reprezentanti ve druhém utkání na mistrovství světa v Litvě podlehli favorizované Brazílii 0:4. Rekordní pětinásobní šampioni vstřelili všechny branky ve druhém poločase.

Svěřenci trenéra Tomáše Neumanna nenavázali na úvodní vítězství 5:1 nad Panamou, třetí utkání ve skupině D sehrají v neděli proti Vietnamu, který má na kontě také tři body. "Kanárci" jsou po dvou kolech stoprocentní a mají jistý postup.

Čeští hráči v Klajpedě první půli drželi s Brazilci krok, i když gólmana Gerčáka dvakrát zachránila branková konstrukce. Šance si ale vytvořil i Neumannův tým, ty největší zahodili Seidler se Slováčkem.

Jihoameričané už po přestávce potvrdili roli jasného favorita. Mezi 23. a 24. minutou se dvakrát trefil Ferrao, nejlepší futsalista světa za poslední dva roky. Gerčáka poté překonali ještě kapitán Rodrigo a těsně před koncem Marlon. Češi tak s Brazílií prohráli i poosmé v historii.

Do osmifinále turnaje projdou dvě nejlepší mužstva z šesti skupin a čtyři nejlepší celky na třetích místech. Čeští futsalisté na světovém šampionátu startují počtvrté, nejlepším výsledkem Neumannova výběru je osmé místo z roku 2004.

Mistrovství světa ve futsalu v Litvě:

Skupina D:

Brazílie - Česko 4:0 (0:0)

Branky: 23. a 34. Ferrao, 26. Rodrigo, 20. Marlon.

Sestava Česka: Gerčák (Němec) - Záruba, Slováček, Koudelka, D. Drozd - Homola, Vokoun, P. Drozd, Křivánek, Rešetár, Seidler, Holý, Vnuk. Trenér: Neumann.

Panama - Vietnam 2:3 (2:2)

1. Brazílie 2 2 0 0 13:1 6
2. Česko 2 1 0 1 5:5 3
3. Vietnam 2 1 0 1 4:11 3
4. Panama 2 0 0 2 3:8 0

Skupina C:

Šalamounovy ostrovy - Portugalsko 0:7 (0:3), Thajsko - Maroko 1:1 (0:1).

1. Portugalsko 2 2 0 0 11:1 6
2. Maroko 2 1 1 0 7:1 4
3. Thajsko 2 0 1 1 2:5 1
4. Šalamounovy ostrovy 2 0 0 2 0:13 0

 

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Ozonová díra je letos větší než Antarktida, výrazně se zvětšila v posledním týdnu

Ozonová díra nad jižní polokoulí je letos větší než obvykle a rozměry už přesahuje velikost Antarktidy. Uvedla to dnes evropská agentura pro sledování atmosféry Copernicus, podle níž se díra v ochranné vrstvě atmosféry výrazně zvětšila v posledním týdnu.

"Sledujeme poměrně velkou a potenciálně i hlubokou ozonovou díru," sdělil ředitel agentury Vincent-Henri Peuch. Zvětšování ozonové díry podle něj letos začalo běžně, podobně jako loni, kdy se však změnila v jednu z nejdéle trvajících za dobu měření.

Ozonová vrstva chrání Zemi před rakovinotvorným ultrafialovým zářením ze Slunce. Nad Antarktidou se vytváří každoročně. Vědci nicméně doufají, že by mohla díky omezení škodlivých látek v nadcházejících desetiletích zcela zmizet. Situace se zlepšila díky Montrealskému protokolu z roku 1987, jenž prakticky zastavil výrobu látek, které ozonu škodí.

Odborníci tvrdí, že se ozonová vrstva začíná obnovovat, ale zároveň dodávají, že bude zřejmě trvat do 60. let tohoto století, než z atmosféry zmizí škodlivé látky, podotkla agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy