Přehledně: Pravidla se zase mění. Kam můžeme na dovolenou a za jakých podmínek

Zuzana Zavadilová, Kateřina Hlaváčková
Aktualizováno 8. 8. 2020 21:20
Pravidla pro cesty do některých zemí se v pátek opět změnila. Slovinsko a Norsko je zpřísňují. Češi tak budou muset po vstupu do těchto zemí strávit 10 až 14 dní v karanténě. Severský stát zařadil Česko do "červené kategorie", pro Slovince jsme středně rizikovou zemí. Podívejte se na přehlednou mapu, za jakých podmínek lze cestovat po světě.

Přehled zemí podle rizika nákazy onemocnění covid-19

(pro zobrazení dalších států oddalte mapu)

  • Příjezd do cizího státu je pro české turisty bez omezení. Stejně tak návrat do Česka.
  • Příjezd do cizího státu je možný po splnění určitých drobných podmínek. Návrat do Česka bez omezení.
  • Příjezd do cizího státu je možný, ale znamená karanténu. V některých případech stačí negativní test na covid-19. Návrat do Česka bez omezení.
  • Příjezd do cizího státu je pro Čechy de facto nemožný.
  • Příjezd do cizího státu je pro české turisty bez omezení. Ovšem návrat do Česka má určité podmínky, jako je třeba nucená karanténa.
  • Jak vstup do cizího státu, tak návrat do Česka jsou s podmínkami či omezením.

Letos se tradiční trasy k Jaderskému moři kvůli pandemii koronaviru na několik týdnů zcela uzavřely. Po uvolnění opatření začátkem léta se však cesta do Středozemí opět komplikuje. Čechy, kteří by chtěli trávit dovolenou ve Slovinsku, čeká nyní povinná dvoutýdenní karanténa. Ti, kteří si ve Slovinsku rezervovali ubytování do čtvrtka 6. srpna, nemusí do karantény, pokud předloží negativní test na covid-19.

Na tranzitní cesty - například do Chorvatska - trvající maximálně 12 hodin se toto omezení nevztahuje. Podmínky pro vstup do Chorvatska se nezměnily. Češi mohou do země jezdit bez omezení. Je ale třeba pomocí on-line formuláře poskytnout informace o pobytu a předat kontaktní údaje. Povinné je nosit roušky v obchodech a dopravě. Doporučuje se také omezit kontakt s cizími osobami a každé ráno si měřit teplotu. Po návratu nemusí Češi předkládat negativní test ani podstoupit nucenou karanténu.

 

Právě se děje

před 37 minutami

Hokejová Kometa Brno má 22 nakažených koronavirem

V hokejové Kometě Brno je 22 nakažených koronavirem z řad hráčů, členů realizačního týmu a zaměstnanců. Už v pátek byly kvůli onemocnění šesti hráčů odloženy její úvodní dva zápasy v novém ročníku extraligy. Po otestování dnes klub oznámil hromadný výskyt covidu-19.

"Bohužel z testů vyplynulo, že celkem 22 lidí z klubu je pozitivních. Další kroky budeme konzultovat s krajskou hygienickou stanicí," uvedl majitel a hlavní trenér Komety Libor Zábranský.

Brňané proto museli odložit páteční zápas 1. kola extraligy s Třincem i nedělní utkání v Litvínově. V příštím týdnu má hrát Kometa v pátek doma s Českými Budějovicemi a v neděli v Mladé Boleslavi.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Sparta i Brno měly kontrolní testy negativní a mohou hrát

Fotbalisté Sparty i Brna mohou v neděli odehrát zápas 4. kola první ligy. Povinné předzápasové testy u obou celků odhalily v kádru koronavirus, dnešní kontrolní odběry ale měli všichni zbylí členové týmu negativní. Kluby o tom informovaly na sociální síti twitter. Sparta bude v neděli doma proti Zlínu usilovat o návrat do čela tabulky, Zbrojovka přivítá Olomouc.

V brněnském týmu je po předzápasových testech pět nakažených, kteří byli ihned posláni do izolace. Opakované odběry žádný další pozitivní případ neodhalily a nováček nejvyšší soutěže tak může proti Sigmě nastoupit. Zbrojovka doplnila mužstvo několika hráči z rezervy.

Ve Spartě odhalily předzápasové testy koronavirus u jednoho hráče a jednoho člena širšího realizačního týmu. Při dnešních opakovaných odběrech měl podle vyjádření klubu další hráč hraniční pozitivní záchyt a byl umístěn do karantény. Pražská hygienická stanice i tak povolila Letenským nedělní utkání odehrát. Kvůli dvěma pozitivním testům Sparta v pátek zrušila přípravu prvního týmu a pro veřejnost uzavřela tréninkový areál na Strahově.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Jeden mrtvý a pět zraněných při dopravní nehodě u Třebíče, silnice je neprůjezdná

Při dopravní nehodě tří osobních a jednoho nákladního automobilu zemřel v sobotu před polednem na Třebíčsku jeden člověk. Zranění utrpělo dalších pět lidí, včetně dvou dětí. Nehoda se stala u obce Příložany. Příčinu tragické události vyšetřuje policie, podle prvotního šetření šlo zřejmě o nesprávné předjíždění.

"Řidička osobního vozidla předjížděla nákladní vozidlo. Z dosud nezjištěných příčin se nestihla včas zařadit před předjížděné vozidlo a čelně se střetla s protijedoucím osobním vozidlem. Jedno z vozidel se po střetu odrazilo na třetí projíždějící osobní vozidlo," uvedla policejní mluvčí z Vysočiny Dana Čírtková. Silnice II/152 je v místě nehody neprůjezdná. 

Zdroj: ČTK , Domácí
Další zprávy