Přehledně: Kočárník, Šlouf i Klausová. Rozsudek v kauze H-System zmiňuje velmi známá jména

Jiří Pšenička
28. 7. 2018 18:24
Miroslav Šlouf, Ivan Kočárník, Livia Klausová, ale také Karel Dyba nebo Josef Lux. Při vyšetřování krachu H-Systemu byla skloňována jména politicky nejvlivnějších osob z 90. let a jejich rodinných příslušníků, s nimiž se měli stýkat lidé kolem hlavního strůjce miliardového podvodu Petra Smetky. Redakce Aktuálně.cz přináší informace, které se objevují v osmisetstránkovém rozsudku Městského soudu v Praze z roku 2004, který vinu Smetky & spol. posuzoval. Před soudem se tehdy mluvilo také o bývalém šéfovi ČSSD, premiérovi a dnešním prezidentovi Miloši Zemanovi. Nicméně nebylo doloženo, že by v celém případu, do něhož se nyní vkládá, hrál aktivní roli.
Miroslav Šlouf
Miroslav Šlouf | Foto: Ondřej Besperát

Miroslav Šlouf

Výraznou roli v případu sehrál Miroslav Šlouf, muž, který stál těsně po boku Miloše Zemana minimálně od roku 1995, kdy už byl nynější prezident předsedou ČSSD a začal usilovat o vítězství v blížících se parlamentních volbách. Z rozsudku vyplývá, že Zemanův dlouholetý šéfporadce měl kontakty hned se třemi klíčovými osobami z celé kauzy. V prvé řadě se zakladatelem H-Systemu Petrem Smetkou, jenž si nakonec odseděl 12 let ve vězení.

Ze Šloufova výslechu vyplynulo, že Smetku poznal v roce 1994, tedy krátce po založení H-Systemu. A to v době, kdy se připravovala cesta skupiny českých podnikatelů z realitního byznysu do Jihoafrické republiky. Na této cestě měl Šlouf zastupovat firmu Cité, Smetka byl součástí delegace stejně jako třeba zástupci později zkrachovalé Banky Bohemia. Co bylo cílem mise, rozsudek neuvádí, neoficiální informace hovoří o snaze získat kapitál od českých emigrantů žijících v JAR a zlákat je do H-Systemu v době, kdy se čeští Jihoafričané v souvislosti s ukončením politiky apartheidu a nástupem Nelsona Mandely ocitli v nejistotě.

Šlouf při výslechu uvedl, že se na přípravě cesty do Afriky podílel i Ladislav Tůma, bývalý manažer H-Systemu, taktéž v kauze souzený (jeho stíhání později zastavila amnestie prezidenta Klause). Zemanův poradce Tůmu podle svých slov znal od 60. let minulého století, "jelikož spolu bydleli v jednom domě na Praze 3". Šlouf se znal i s Ivanem Králem, jenž byl odsouzen coby někdejší představitel Stavebního bytového družstva Svatopluk (podílel se na vyvedení majetku z H-Systemu). Šlouf měl ke Královi rodinné vazby - Králův švagr měl vztah se Šloufovou dcerou.

Šlouf při výslechu uvedl, že měl s H-Systemem smlouvu, nicméně ji nebyl schopen blíže specifikovat. Neurčitě také tvrdil, že s firmou spolupracoval v oblasti propagace, například "zajistil různé kontakty ve Večerníku Praha, v Blesku a v Právu".

Tvrdil, že za svou práci pobíral tři tisíce korun měsíčně, které mu chodily na účet, avšak z písemných dokladů vyplynulo něco zcela jiného. Od ledna 1996 do ledna 1997 si Šlouf každý měsíc ve výplatním termínu sám ve firmě vyzvedával 8 tisíc korun. Kromě toho na základě plné moci odnášel stejně vysokou mzdu také pro Dezidera Hajnoviče a Pavla Valeše. S prvním mužem se měl údajně pracovně stýkat v Lidovém domě, centrále ČSSD, druhý měl být zase jeho sousedem z pražských Modřan.

Šloufova role zůstává velmi nejasná. "Z výpovědi tohoto svědka jednoznačně vyplývá, že se účastnil různých schůzek ohledně produktu pod názvem H-System, přičemž není schopen vůbec vysvětlit, proč zrovna on byl k těmto schůzkám pozván. Jeho tvrzení v tom směru, že pobíral finanční prostředky H-Systemu za nějakou propagaci, nepovažuje soud za věrohodné," konstatoval trestní senát v roce 2004.

Šlouf bral peníze od H-Systemu v době, kdy už úzce spolupracoval s Milošem Zemanem. Bylo to v období voleb do Poslanecké sněmovny, Zemanem řízená ČSSD přitom kvůli obstaveným účtům neměla peníze ani na výplaty svých lidí.

Někdejší místopředseda ČSSD Karel Machovec uvádí, že před volbami v roce 1996 náhodně zjistil, že asi 10 lidí z partaje, včetně mluvčího Václava Erbena, platí H-System. Zda o celé věci věděl i předseda strany Miloš Zeman, si dodnes není jistý. "Vědět by to měl, ale on se o tyto věci nikdy moc nezajímal," uvádí nyní Machovec.   

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Makedonská pohraniční stráž našla opuštěný kamion se 47 migranty

Hlídka pohraniční stráže Severní Makedonie objevila v blízkosti hranic s Bulharskem a Řeckem opuštěný kamion, v němž bylo pět desítek ilegálně cestujících migrantů.

Kamion, jehož řidič utekl, hlídka objevila v pátek pozdě večer. V nákladním prostoru tohoto vozidla se schovávalo 47 migrantů pocházejících z Afghánistánu, Pákistánu a Iráku, informovala policie.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Hokejový útočník Frk podepsal novou smlouvu s Los Angeles

Hokejový útočník Martin Frk podepsal novou dvouletou smlouvu s Los Angeles. Šestadvacetiletý hráč by si v příštích dvou letech měl v NHL vydělat celkem 1,45 milionu dolarů. Kings o tom informovali na svém oficiálním webu.

Odchovanec Karlových Varů zamířil do Los Angeles před sezonou, v předešlých letech působil v kanadsko-americké soutěži v organizaci Detroitu. Za Kings Frk zatím odehrál osm zápasů, vstřelil pět branek a přidal asistenci. Většinu sezony působil na farmě v týmu Ontario Reign v nižší AHL.

Frk působí v zámoří od roku 2010, po třech letech v juniorské soutěži QMJHL se snažil prosadit do kádru Detroitu, což se mu stabilně podařilo jen v sezoně 2017/18, kdy za Red Wings odehrál 68 utkání s bilancí jedenácti branek a čtrnácti asistencí. Většinu času strávil útočník s vyhlášenou tvrdou střelou na farmách v AHL a ECHL. Celkem zatím v NHL nastoupil k 108 utkáním (17+20).

Loni se rodák z Pelhřimova domluvil na smlouvě s Los Angeles, která mu v případě pobytu v NHL zajišťovala plat 700.000 dolarů. Podle nového kontraktu si mírně polepší, podle webu capfriendly.com má ale garantovaný stejný plat v NHL i AHL.

Další zprávy