Nová opatření přehledně: Zavřené restaurace, školy, shromažďování omezené na 6 lidí

Domácí Domácí
Aktualizováno 13. 10. 2020 8:08
V Česku se dále zpřísňují opatření, kterými chce vláda zpomalit šíření koronaviru. Už od úterý se rozšiřuje povinnost nosit roušku i na zastávky veřejné dopravy a na nástupiště. Od středy se uzavřou základní školy, restaurace, začne platit zákaz pití alkoholu na veřejnosti. Aktuálně.cz přináší přehled aktuálních zákazů a opatření.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock.com, Aktuálně.cz

Jaká omezení začnou platit od 13. října?

 • Vláda rozšiřuje povinnost nosit roušku i na zastávky veřejné dopravy, na nástupiště, přístřešky a čekárny.

Jaká omezení začnou platit od 14. října?

 • Uzavření škol s výjimkou mateřských a jejich přechod na distanční výuku. Toto opatření platí do 1. listopadu. Výjimku budou mít děti, jejichž rodiče pracují v integrovaném záchranném systému.

 • Omezení shromažďování na 6 osob. Toto opatření platí do konce nouzového stavu, tedy 3. listopadu. Netýká se rodiny a lidí na pracovišti.

 • Dočasné uzavření restaurací, klubů a barů. Toto opatření platí do konce nouzového stavu. Restaurace mohou zprovoznit výdejní okénko, které však musí zavřít ve 20:00. Hotelové restaurace budou fungovat v omezeném režimu jen pro hosty hotelu. Zavřít musí ve 20:00.

 • Zákaz pití alkoholu na veřejně přístupných místech do 3. listopadu.

Jaká omezení už platí od pondělí 12. října?

 • vláda zakázala prakticky všechny kulturní akce, zavřela se například divadla či kina, lidé nemohou ani na hrady, zámky hvězdárny a poutě,
 • zakázané jsou také kongresy a veletrhy. Účast na vnitřních náboženských akcích je omezena maximálně na deset lidí,
 • vysoké i střední školy v celém Česku přešly od pondělí na dva týdny na on-line výuku. Dosud byla v krajích s větší nákazou,
 • v ZUŠ byla od pondělí umožněna individuální výuka. Pro jinou budou zavřeny v celé ČR,
 • na druhém stupni základních škol byla nově týdenní střídání celých tříd. Třída A bude jeden týden distančně a B prezenčně. Za týden si to měli podle plánu vyměnit, to nová opatření ruší,
 • zrušeny jsou veškeré profesionální i volnočasové aktivity sportovců, venku smí sportovat nejvýš 20 osob,
 • provoz úřadů se na příští dva týdny omezí na dva dny v týdnu, vždy na pět hodin,
 • zakázané jsou návštěvy v nemocnicích, domovech důchodců a dalších zařízeních sociální péče. Výjimka zůstává pro návštěvy u nezletilých pacientů a otce u porodu, 
 • již od minulého pátku jsou zavřené posilovny, fitness centra, vnitřní bazény, zoologické zahrady či koupaliště,
 • restaurace musí zavírat už ve 20:00, u stolu smí sedět maximálně 4 lidé,
 • do obchodů a nákupních center je možné ve skupinkách po dvou. Výjimka se vztahuje na děti mladší 15 let, které doprovází člověka, který s nimi žije v jedné domácnosti. Takových dětí může do obchodu přijít více, ale pouze v doprovodu maximálně jednoho dospělého,
 • jídelní služby v obchodních centrech musí vypnout Wi-Fi, u stolu budou moct sedět maximálně dva lidé, 
 • jsou zakázány hromadné akce uvnitř nad 10 lidí, venku nad 20 lidí. Výjimku mají domácnosti, práce v zaměstnání nebo zastupitelstva a soudy,
 • na základních školách se hudební výchova učí bez zpěvu, tělocvik je na prvním stupni bez omezení, na druhém stupni by se měl konat venku.

Kde platí povinnost nosit roušku?

 • ve všech vnitřních prostorech staveb (restauracích, obchodech či na pracovišti), mimo bydliště nebo místo ubytování (například hotelový pokoj),
 • ve školách a školských zařízeních. Výjimkou je hra na dechové nástroje. Pravidlo se vztahuje na 2. stupeň základních škol (včetně uměleckých), střední i vysoké školy,
 • v prostředcích veřejné dopravy, včetně zájezdové dopravy a taxislužby,
 • při vnitřních hromadných akcích při jakémkoliv počtu účastníků,
 • ve zdravotnických zařízeních a lékárnách, v zařízeních sociálních služeb,
 • nově na zastávkách veřejné dopravy, na nástupištích, v přístřešcích a v čekárnách.

Proč nouzový stav?

Nová zpřísnění protiepidemických opatření vláda schválila minulý týden ve čtvrtek, některá z nich zavedla hned od pátku s platností do 25. října. Důvodem jsou narůstající počty nakažených i hospitalizovaných s covidem-19, pacientů s vážným průběhem nemoci a úmrtí. Kabinet chce novými opatřeními předejít zahlcení zdravotního systému. 

Úplná znění mimořádných opatření jsou dostupná na webu ministerstva zdravotnictví a webovém portálu hlavního města Prahy.

 

Právě se děje

před 8 hodinami

Ozbrojenci v Kamerunu zaútočili na školu, zabili osm dětí

Nejméně osm dětí ve věku 12 až 14 let zabili a další desítku žáků zranili ozbrojenci, kteří dnes vtrhli do školy ve městě Kumba na západě Kamerunu. Informovala o tom agentura AFP. Masakr, při němž ozbrojenci použili i mačety, se stal v regionu, kde vládní jednotky několik let vedou tvrdý boj se separatistickými skupinami. "Přijeli na motorkách, vtrhli do třídy a začali střílet," popsal scénu místní zastupitel. Zatím není jasné, kdo za útokem na školu stojí. Oblast sužuje konflikt od roku 2017, kdy separatisté vyhlásili po násilném potlačení pokojných protestů vlastní stát Ambazonii. Prezident Paul Biya, který Kamerunu vládne od roku 1982, poté vyhlásil separatistům válku a označil je za teroristy. Podle nevládních organizací se zločinů dopouštějí obě strany.

před 10 hodinami

Ajax překonal rekord nizozemské ligy, Venlu nastřílel 13 gólů

Fotbalisté Ajaxu deklasovali 13:0 Venlo a zaznamenali nejvyšší výhru v historii nizozemské ligy. Útočník Lassina Traoré přispěl k debaklu pěti góly a třemi asistencemi. Pět gólů v jednom utkání dal v dresu slavného amsterodamského celku naposledy před 35 lety legendární Marco van Basten.

Ajax překonal svou nejvyšší výhru ze sezony 1971/72, kdy porazil 12:1 Arnhem. Také střelecký rekord v utkání na soupeřově hřišti byl dosud v držení úřadujícího nizozemského šampiona, který před třemi lety vyhrál na půdě Bredy 8:0.

Favorit ovládl první poločas ve Venlu 4:0, po změně stran navíc dostal červenou kartu domácí Christiaan Kum a Ajax spustil ve zbytku utkání kanonádu. Míč držel 76 procent hracího času a prostor mezi tyčemi trefil třiadvacetkrát. Soupeř naproti tomu ani jednou.

Výjimečný výkon devatenáctiletého útočníka Traorého z Burkiny Faso doplnili i další spoluhráči. Dva góly a asistenci zaznamenal Jurgen Ekkelenkamp, dvakrát se trefil i střídající veterán Klaas-Jan Huntelaar.

Ajax se tak posunul do čela soutěže, na první místo se ale v případě nedělní výhry v Arnhemu může vrátit PSV Eindhoven. Venlo je s pěti body z šesti zápasů ve středu tabulky.

Zdroj: ČTK
před 10 hodinami

Ženy opět vyšly do boje proti Lukašenkovi

Několik stovek běloruských žen dnes opět demonstrovalo v Minsku za odstoupení autoritářského prezidenta Alexandra Lukašenka. Nejméně deset aktivistek policie zadržela. Menší protivládní demonstrace se konaly i v dalších městech země. Ženy pochodovaly centrem města a měly v deštivém dni červenobílé deštníky v barvách historické běloruské vlajky. Nesly také transparenty, na nichž měly napsány své profese, aby zdůraznily šíři opozice vůči Lukašenkovi. Ten vládne v Bělorusku už 26 let a letos v srpnu ho ústřední volební komise opět vyhlásila vítězem prezidentských voleb. Opozice, EU, USA i další země považují výsledky za zmanipulované. Demonstrace v Bělorusku pokračují už dva a půl měsíce i přes četné zatýkání i mnohdy brutální zákroky vůči jejich účastníkům. 

Další zprávy