Přehled vyznamenaných 28. října 2020

Pavel Švec Pavel Švec
28. 10. 2020 20:00
Jména všech osmatřiceti vyznamenaných.
Řád Bílého lva
Řád Bílého lva | Foto: Aktuálně.cz

Řád Bílého lva

genmjr. v.v. František Chábera (in memoriam) vojenský pilot a válečný stíhač vojenské skupiny I. třídy (za mimořádné zásluhy o obranu a bezpečnost státu a vynikající bojovou činnost)
plk. Josef Koukal (in memoriam) dopravní a stíhací pilot, během druhé světové války se zúčastnil bitvy o Británii vojenské skupiny I. třídy (za mimořádné zásluhy o obranu a bezpečnost státu a vynikající bojovou činnost)
genmjr. v.v. Ing. Miloslav Masopust válečný veterán z druhé světové války vojenské skupiny I. třídy (za mimořádné zásluhy o obranu a bezpečnost státu a vynikající bojovou činnost)
divizní generál Heliodor Píka (in memoriam) voják a legionář, významný představitel zahraničního československého protinacistického odboje vojenské skupiny I. třídy (za mimořádné zásluhy o obranu a bezpečnost státu a vynikající bojovou činnost)
Karel Gott (in memoriam) zpěvák, mnohonásobný Zlatý slavík občanské skupiny I. třídy (za zvláště vynikající zásluhy o stát v oblasti umění)
prof. MUDr. Roman Prymula epidemiolog, věnuje se zejména problematice imunizace a vakcín občanské skupiny I. třídy (za mimořádné zásluhy o stát)
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Na východoindické pobřeží udeřil cyklón Nivar, jedna žena zemřela po zřícení stěny podmáčeného domu

Na východoindické pobřeží ve čtvrtek časně ráno místního času za doprovodu prudkého deště a vichru udeřil cyklón Nivar, kvůli kterému tamní úřady musely evakuovat desítky tisíc lidí. Informovala o tom agentura AFP. Střed bouře po mírném oslabení dosáhl pevniny ve 3:00 místního času (středa 23:00 SEČ) v oblasti zhruba 230 kilometrů jižně od Čennaí, ve státě Tamilnádu na jihovýchodě země. Cyklón doprovázel vítr o síle až 130 kilometrů za hodinu.

Prudký vichr ve státech Tamilnádu a Ándhrapradéš vyvracel stromy a sloupy elektrického vedení a vydatné srážky způsobily záplavy. Ve státě Tamilnádu si bouře vyžádala jeden život, když se na ženu zřítila stěna podmáčeného domu.

Nivar podle předpovědí Indického meteorologického úřadu (IMD) v následujících hodinách oslabí a zamíří na sever. Agentura však na twitteru varovala, že nebezpečí "ještě nepominulo, protože část cyklónu je stále nad mořem - i když je už střed nad pevninou".

Zdroj: ČTK
Další zprávy