Čtyři přehlasovaní soudci: Je to arogance, Ústavní soud zbořil systém voleb

ČTK ČTK
3. 2. 2021 11:26
Čtyři přehlasovaní soudci v odlišném stanovisku kritizují způsob, jak Ústavní soud rozhodl o volebním zákonu. Píšou o aroganci. Soudce zpravodaj Jan Filip podle nich dlouho otálel s předložením svého návrhu, pak během pár dnů padlo překotné rozhodnutí. Většina 11 soudců tak podle menšiny "zbourala volební systém" osm měsíců před volbami a vystavila lidi v době nouzového stavu nejistotě.
Ústavní soud v Brně
Ústavní soud v Brně | Foto: Ludvík Hradilek

Podle odlišného stanoviska Ludvíka Davida, Jaroslava Fenyka, Josefa Fialy a Radovana Suchánka předložil Filip svůj návrh až 19. ledna, a to jen část. Celý text první verze soudci viděli 21. ledna, v úterý 2. února jej pak většina schválila, ve středu 3. února byl nález vyhlášen.

"Soudce zpravodaj tak vystavil plénum neúměrnému časovému tlaku, zcela nepatřičnému vzhledem k významu i rozsahu zpravodajské zprávy," stojí v odlišném stanovisku, které je součástí nálezu. Za "vrchol arogance" čtyři z 15 soudců označili vyhlášení nálezu hned další den po jeho odhlasování. Obvykle jsou mezi hlasováním a vyhlášením spíše týdny než dny.

Soudce zpravodaj Filip, který se problematikou zabýval od konce roku 2017, kritiku přehlasované menšiny odmítnul. Odlišné stanovisko podle něj možná není adresováno ostatním soudcům Ústavního soudu, jinak by prý menšina sdělila své připomínky během projednávání návrhu.

Předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský dopoledne novinářům řekl, že odlišné stanovisko ještě nečetl. "Jednání bylo korektní, nepereme se, nenadáváme si, zcela korektně vyslechneme názory každého člena Ústavního soudu," uvedl Rychetský. Filip je podle něj získal významnou podporu 11 z 15 ústavních soudců. Je podle něj akademik, který má pocit, že musí odvést dokonalé dílo. "Nález má 64 stran a tím dokonalým dílem je," řekl Rychetský.

Soudci se podle Rychetského nenechali ovlivnit dopisem prezidenta Miloše Zemana, který dorazil před úterní uzavřenou poradou pléna a varoval před neřešitelnou ústavní krizí. Prezident není a nebyl účastníkem řízení, zdůraznil Rychetský. "Předpokládám, že žádný z 15 soudců se nenechá při rozhodování ovlivnit jakýmkoliv vnějším tlakem," doplnil předseda Ústavního soudu.

Ústavní soud středečním nálezem kvůli porušení rovnosti volebního práva a šancí kandidujících subjektů zrušil část volebního zákona. Škrtal v paragrafech upravujících určování počtu poslanců v krajích a průběh skrutinia, tedy rozdělování mandátů za použití d´Hondtovy metody. Zrušil také dodatečné klauzule, jež pro vstup koalic do sněmovny stanovily práh deset, 15, respektive 20 procent hlasů. Nález, který Ústavní soud zveřejnil, nemá časový odklad, dopadne tedy už na podzimní sněmovní volby.

Video: Ústavní soud ke zrušení části volebního zákona

Koalicím stran a hnutí postačí pro vstup do Sněmovny získání 5 % hlasů. Soud škrtal i v dalších paragrafech, senátoři ale neuspěli ve všem. | Video: DVTV
 

Právě se děje

Další zprávy