Pandemie pohnula se školstvím, žáci ale mají deprese, varují odborníci

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
27. 11. 2020 14:55
Konference o vzdělávání PREF 2020 přinesla celou řadu pozitivních zjištění o probouzejícím se českém školství. Ale také spoustu alarmujících zpráv. Třeba že děti nezvládají dlouhou domácí izolaci, trpí depresemi a častěji sahají k sebepoškozování. Duševní bolest totiž chtějí přebít tou fyzickou. Projděte si jednotlivá témata a pusťte si videa z konference.
Foto: Aktuálně.cz

Hvězdy výuky na dálku

Závěr PREF Conference 2020 patřil vyhlášení ankety Hvězdy výuky na dálku. Zatímco tři finalisty každé ze čtyř kategorií vybírala odborná porota, o vítězích hlasovala veřejnost. A jak rozhodla?

V kategorii Mimořádný výkon zvítězila Tereza Vítková, prvostupňová paní učitelka ze ZŠ Úhonice v okrese Praha-západ. On-line výuku rozjela hned v prvních dnech po březnovém uzavření škol, svým žáčkům se navíc věnovala velmi nadstandardně. Domů jim vozila notebooky i motivační dopisy a odměny.

V kategorii Pomoc a podpora vyhrál teprve desetiletý žák Jakub Denemark ze ZŠ Gutova v Praze 10, jenž pomohl zavést on-line výuku ve své třídě a pomáhal spolužákům i paní učitelce s technickými problémy. 

Kategorii Výuková videa ovládnul Petr Curko, jenž se stal také absolutním vítězem ceny, neboť získal největší počet hlasů. Na Základní škole Blatenská v Horažďovicích na Klatovsku učí přírodopis a chemii a na YouTube ho proslavila jeho veřejně přístupná výuková videa, která používají učitelé napříč republikou.

V kategorii Péče o duši zvítězila Barbora Vaněčková, jež učí ve škole pro sluchově postižené v Ječné ulici v Praze. Hodně jejích postižených žáků pochází z nepodnětného a komplikovaného sociálního prostředí, těm se  proto snažila věnovat nadstandardně a s enormním nasazením. 

 

Právě se děje

před 5 minutami

Výroba masa stoupla v prvním čtvrtletí o více než dvě procenta

Výroba masa v prvním čtvrtletí meziročně vzrostla o 2,2 procenta na 113 329 tun, nejvíce rostla produkce rostla u drůbežího, kde šlo o 4,4 procenta a u vepřového s nárůstem o 2,3 procenta. Naopak o tři procenta klesla výroba hovězího. Nákup mléka klesl o 4,2 procenta na 754,2 milionu litrů, uvedl v pondělí Český statistický úřad. Ceny zemědělských výrobců klesly u prasat o 30,5 procenta, u kuřat se zvýšily o 1,9 procenta. Výkupní cena mléka meziročně klesla o 1,2 procenta na 8,78 Kč/l.

Zdroj: ČTK
před 20 minutami

Rozsáhlý požár zasáhnul vrakoviště v Ostravě, předcházela mu exploze

Rozsáhlý požár vrakoviště automobilů likvidují od rána hasiči v Ostravě-Vítkovicích. Policie na Twitteru uvedla, že masivnímu požáru předcházela exploze. Nikdo se při ní nezranil. Na místě platí třetí stupeň požárního poplachu. Na místě je víc než 11 jednotek, s hašením pomáhá i vrtulník policie. Hustý kouř z je viditelný ze vzdálenosti několika kilometrů, podle policie nemají místní otvírat okna. Na místě zřejmě hoří i plasty a barvy. Vedení radnice v Ostravě-Vítkovicích doporučuje lidem, aby nevycházeli.

"Požár není zcela bezpečný. Ještě několik hodin potrvá. Doporučujeme lidem, aby zavřeli okna, nevětrali, nevycházeli. Pokud musí z domovů, měli by si chránit dýchací cesty. Řekli nám, že tam hoří i plasty a barvy," řekl starosta ostravské části Vítkovice Richard Čermák. "Evakuace obyvatelstva nebyla nutná," uvedla policie na twitteru.

Mluvčí moravskoslezských hasičů Lukáš Popp uvedl, že hoří v areálu společnosti, která likviduje autovraky. Zasahují čtyři profesionální a dvě dobrovolné jednotky hasičů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy