Pandemie pohnula se školstvím, žáci ale mají deprese, varují odborníci

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
27. 11. 2020 14:55
Konference o vzdělávání PREF 2020 přinesla celou řadu pozitivních zjištění o probouzejícím se českém školství. Ale také spoustu alarmujících zpráv. Třeba že děti nezvládají dlouhou domácí izolaci, trpí depresemi a častěji sahají k sebepoškozování. Duševní bolest totiž chtějí přebít tou fyzickou. Projděte si jednotlivá témata a pusťte si videa z konference.
V nizozemské restauraci obsluhují hosty roboti.
V nizozemské restauraci obsluhují hosty roboti. | Foto: ČTK

Polovina pracovních pozic zanikne, celoživotní vzdělávání bude nutností

Dan Svoboda a Jan Indráček z americké konzultační firmy McKinsey & Company přinášejí důležitá a značně alarmující data o budoucnosti trhu práce, která jasně ukazují, jak se musí proměnit vzdělávání v Česku. Třeba že 50 procent práce může být automatizováno již dnes existujícími technologiemi. To znamená, že až polovina současných pracovních pozic zanikne. Naopak bude vznikat řada sektorů, kde moderní technologie budou dávat pracovní příležitosti. Je proto potřeba připravit se na transformaci pracovního trhu, masivně rekvalifikovat občany a investovat do jejich celoživotního vzdělávání. Studium totiž nekončí absolvováním školy, nemělo by končit nikdy. Oblast vzdělávání, školství, učitelství se proto stane podle Jana Indráčka klíčovou pro rozvoj společnosti.

Více v panelu Budoucnost trhu práce a vzdělávání

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy