Nevolte Zemana, vyzývá věřící hodnostář dominikánů. Probouzí v lidech nízká hnutí a sobectví, napsal

Tomáš Pergler
3. 1. 2018 19:52
Je známo, že Miloš Zeman nemá v katolické církvi samé přátele. K jeho dlouhodobým tvrdým odpůrcům patří například kněz a profesor Tomáš Halík, až nevraživé byly Zemanovy vztahy s kardinálem Miloslavem Vlkem. Od jiných vysokých církevních hodnostářů však kritika současného prezidenta dlouho nezazněla. Až nyní, krátce před volbami, proti Zemanovi razantně vystoupil nejvyšší tuzemský hodnostář dominikánského řádu.
Miloš Zeman.
Miloš Zeman. | Foto: Lukáš Bíba

Praha - Z prostředí katolické církve zazněl neobvykle důrazný hlas proti opětovnému zvolení Miloše Zemana do prezidentského úřadu. Provinciál dominikánského řádu v Česku Benedikt Mohelník vyzval věřící v otevřeném dopise, aby současnou hlavu státu znovu nevolili. Zeman podle něj nemá dostatečnou mravní autoritu, neváží si ctností a probouzí v lidech "nízká hnutí a sobecké zájmy". 

Hrad na výzvu dominikánů zatím nereagoval. Obsah listu nechtěl pro Aktuálně.cz komentovat ani pražský arcibiskup kardinál Dominik Duka, který je členem dominikánského řádu a udržuje se Zemanem přátelský vztah. 

List, který nejvyšší představitel dominikánů v Česku adresoval lidem z okruhu řádu a přátelům, se odvolává na hodnoty, jež vycházejí z české ústavy a církevních dokumentů. Zeman se jich podle provinciála Mohelníka nedrží, a proto si nezaslouží být znovu zvolen.

"Miloš Zeman během pěti let svého prezidentského mandátu ukázal, že pravdu nepokládá za skutečně důležitou, že spravedlnosti si neváží a že svobodu druhých nerespektuje," napsal hodnostář v dopise, který zveřejnil na webu dominikánů.  

Zeman není mravní silou

Současný prezident podle Mohelníka ve svých vystoupeních zpochybňuje základní občanské ctnosti a upřednostňuje vlastní politickou popularitu. "Nelze tedy říct, že by Miloš Zeman jako prezident byl mravní silou, která mezi lidmi podporuje a rozvíjí občanské přátelství," uvedl provinciál a dodal, že křesťané by také neměli zapomínat, že Zeman využívá snad každou příležitost, aby znevážil a pošpinil církev.

"Když dlouhodobě sledujeme působení současného prezidenta a jeho okolí, vyplývá z toho, že si Miloš Zeman objektivně nezaslouží, aby mu upřímní křesťané a vůbec všichni lidé, kteří vyznávají morální rozměr politiky, při nadcházejících prezidentských volbách dali svůj hlas," konstatoval Mohelník s tím, že lidé mají dostatečný výběr z jiných kandidátů, kteří požadavky na hlavu státu splňují.

Dominikáni jsou kazatelský řád, v církvi bývají považováni za strážce správného výkladu víry. V 80. a 90. letech byl jejich českým provinciálem Dominik Duka. Po nástupu na arcibiskupský stolec se Duka snaží udržovat mnohem vstřícnější vztahy s hlavou státu než jeho předchůdce Miloslav Vlk. Pražský arcibiskup nicméně nepodléhá řádovému představenému, ale vatikánské Kongregaci pro biskupy, uvedl mluvčí pražského arcibiskupství Stanislav Zeman.

Mohelník pro Aktuálně.cz zdůraznil, že se nevyjadřuje k politickým názorům prezidentských kandidátů. "Listem jsem chtěl poukázat na etickou rovinu společenského života, protože je jeho důležitou součástí a je v současnosti ke škodě všech upozaďována. Nevyjadřuji se, koho by lidé měli volit, jen upozorňuji, že jeden z výrazných kandidátů, který je shodou okolností úřadujícím prezidentem, si dle mého názoru nezaslouží voličský hlas," uvedl. Obsah dopisu prý konzultoval "s několika dalšími bratry a také s dalšími lidmi z církevního i civilního prostředí".

Zájem o hlasy věřících sílí

Podle politologa Lubomíra Kopečka z Masarykovy univerzity v Brně nemá Zeman mezi katolickými věřícími silnou podporu, byť se občas odvolává na křesťanské hodnoty. Některým katolíkům vadí například Zemanův odmítavý postoj k přijímání uprchlíků. 

"Z toho, co zaznamenávám, je v tuto chvíli v katolických kruzích silná kampaň pro Pavla Fischera," řekl politolog Kopeček. Fischer, jemuž dosavadní předvolební ankety připisují jednotky procent hlasů, byl v minulosti sekretářem biskupa Františka Lobkowicze.

Zájem o hlasy věřících je s blížícími se volbami zřetelnější také u ostatních Zemanových protikandidátů. Expremiér Mirek Topolánek se před Vánoci poprvé rozpovídal o svém křtu, křesťanské hodnoty zmiňují také Michal Horáček nebo Jiří Drahoš.

 

Právě se děje

před 58 minutami

Škola chce pomoci rodině otce, který při střelbě chránil dceru, založila veřejnou sbírku

Porubská Základní škola Ivana Sekaniny vyhlásila sbírku na pomoc rodině muže, kterého v úterý zastřelil útočník ve Fakultní nemocnici Ostrava (FNO). Muž vlastním tělem chránil svou dvanáctiletou dceru. Zavražděný muž byl jedním ze členů Spolku rodičů při ZŠ Sekaniny. Sbírka je účinná od dnešního dne, lidé mohou přispívat na účet 1012201912/5500.

Sbírkový účet založila i samotná FNO a je určen na podporu rodin obětí a zraněných. V pátek na ní bylo přes 1,4 milionu korun. Transparentní účet na pomoc pozůstalým po obětech střelby zřídila také Vysoká škola báňská-Technická univerzita Ostrava (VŠB-TUO). Studenti a zaměstnanci tam mohou posílat své příspěvky. 

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Ribéry se podrobil operaci kotníku a čeká ho deset týdnů léčby

Fotbalisté Fiorentiny se budou muset zhruba deset týdnů obejít bez francouzského záložníka Francka Ribéryho. Šestatřicetiletý bývalý reprezentant se podrobil operaci pravého kotníku a podle informací italského klubu může teprve za dva týdny začít s rehabilitací.

Ribéry si zranění způsobil na konci listopadu v ligovém utkání s Lecce. Kvůli zákroku odcestoval do Německa, kde v minulosti hájil barvy Bayernu Mnichov.

Další zprávy