Nevolte Zemana, vyzývá věřící hodnostář dominikánů. Probouzí v lidech nízká hnutí a sobectví, napsal

Tomáš Pergler
3. 1. 2018 19:52
Je známo, že Miloš Zeman nemá v katolické církvi samé přátele. K jeho dlouhodobým tvrdým odpůrcům patří například kněz a profesor Tomáš Halík, až nevraživé byly Zemanovy vztahy s kardinálem Miloslavem Vlkem. Od jiných vysokých církevních hodnostářů však kritika současného prezidenta dlouho nezazněla. Až nyní, krátce před volbami, proti Zemanovi razantně vystoupil nejvyšší tuzemský hodnostář dominikánského řádu.
Miloš Zeman.
Miloš Zeman. | Foto: Lukáš Bíba

Praha - Z prostředí katolické církve zazněl neobvykle důrazný hlas proti opětovnému zvolení Miloše Zemana do prezidentského úřadu. Provinciál dominikánského řádu v Česku Benedikt Mohelník vyzval věřící v otevřeném dopise, aby současnou hlavu státu znovu nevolili. Zeman podle něj nemá dostatečnou mravní autoritu, neváží si ctností a probouzí v lidech "nízká hnutí a sobecké zájmy". 

Hrad na výzvu dominikánů zatím nereagoval. Obsah listu nechtěl pro Aktuálně.cz komentovat ani pražský arcibiskup kardinál Dominik Duka, který je členem dominikánského řádu a udržuje se Zemanem přátelský vztah. 

List, který nejvyšší představitel dominikánů v Česku adresoval lidem z okruhu řádu a přátelům, se odvolává na hodnoty, jež vycházejí z české ústavy a církevních dokumentů. Zeman se jich podle provinciála Mohelníka nedrží, a proto si nezaslouží být znovu zvolen.

"Miloš Zeman během pěti let svého prezidentského mandátu ukázal, že pravdu nepokládá za skutečně důležitou, že spravedlnosti si neváží a že svobodu druhých nerespektuje," napsal hodnostář v dopise, který zveřejnil na webu dominikánů.  

Zeman není mravní silou

Současný prezident podle Mohelníka ve svých vystoupeních zpochybňuje základní občanské ctnosti a upřednostňuje vlastní politickou popularitu. "Nelze tedy říct, že by Miloš Zeman jako prezident byl mravní silou, která mezi lidmi podporuje a rozvíjí občanské přátelství," uvedl provinciál a dodal, že křesťané by také neměli zapomínat, že Zeman využívá snad každou příležitost, aby znevážil a pošpinil církev.

"Když dlouhodobě sledujeme působení současného prezidenta a jeho okolí, vyplývá z toho, že si Miloš Zeman objektivně nezaslouží, aby mu upřímní křesťané a vůbec všichni lidé, kteří vyznávají morální rozměr politiky, při nadcházejících prezidentských volbách dali svůj hlas," konstatoval Mohelník s tím, že lidé mají dostatečný výběr z jiných kandidátů, kteří požadavky na hlavu státu splňují.

Dominikáni jsou kazatelský řád, v církvi bývají považováni za strážce správného výkladu víry. V 80. a 90. letech byl jejich českým provinciálem Dominik Duka. Po nástupu na arcibiskupský stolec se Duka snaží udržovat mnohem vstřícnější vztahy s hlavou státu než jeho předchůdce Miloslav Vlk. Pražský arcibiskup nicméně nepodléhá řádovému představenému, ale vatikánské Kongregaci pro biskupy, uvedl mluvčí pražského arcibiskupství Stanislav Zeman.

Mohelník pro Aktuálně.cz zdůraznil, že se nevyjadřuje k politickým názorům prezidentských kandidátů. "Listem jsem chtěl poukázat na etickou rovinu společenského života, protože je jeho důležitou součástí a je v současnosti ke škodě všech upozaďována. Nevyjadřuji se, koho by lidé měli volit, jen upozorňuji, že jeden z výrazných kandidátů, který je shodou okolností úřadujícím prezidentem, si dle mého názoru nezaslouží voličský hlas," uvedl. Obsah dopisu prý konzultoval "s několika dalšími bratry a také s dalšími lidmi z církevního i civilního prostředí".

Zájem o hlasy věřících sílí

Podle politologa Lubomíra Kopečka z Masarykovy univerzity v Brně nemá Zeman mezi katolickými věřícími silnou podporu, byť se občas odvolává na křesťanské hodnoty. Některým katolíkům vadí například Zemanův odmítavý postoj k přijímání uprchlíků. 

"Z toho, co zaznamenávám, je v tuto chvíli v katolických kruzích silná kampaň pro Pavla Fischera," řekl politolog Kopeček. Fischer, jemuž dosavadní předvolební ankety připisují jednotky procent hlasů, byl v minulosti sekretářem biskupa Františka Lobkowicze.

Zájem o hlasy věřících je s blížícími se volbami zřetelnější také u ostatních Zemanových protikandidátů. Expremiér Mirek Topolánek se před Vánoci poprvé rozpovídal o svém křtu, křesťanské hodnoty zmiňují také Michal Horáček nebo Jiří Drahoš.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 56 minutami

Vítr zastavil lanovku na Ještěd i na vrchol Sněžky

Hasiči v Libereckém kraji měli kvůli silnému větru v noci 21 zásahů, převážně na Frýdlantsku. Ve většině případů se jedná o popadané stromy blokující komunikace, železniční trať, popřípadě spadané větve na dráty elektrického vedení, uvedli hasiči na Twitteru.

Kvůli silnému větru nejezdí od rána kabinová lanovka na Ještěd v Liberci, a po podzimní odstávce se dnes ráno do denního provozu zimní sezony rozjel jen dolní úsek kabinové lanovky na Sněžku - z Pece pod Sněžkou na Růžovou horu. Horní úsek až na vrchol nejvyšší české hory není v provozu kvůli silnému větru. 

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Policie obvinila tři muže, na dotacích státu a EU získali podvodem čtvrt miliardy korun

Jihočeští kriminalisté obvinili tři muže z dotačních podvodů, kdy z dotací státu a Evropské unie získali podvodně přes 250 milionů korun. Obvinění z Písku, Strakonic a Příbrami se podle policie trestných činů dopustili jako spolupachatelé v letech 2012 a 2013. Na policejním webu o tom informoval krajský policejní mluvčí Jiří Matzner.

Podvod odhalili policejní specialisté na bankovní, úvěrové a dotační podvody. Jde podle nich o zločin dotačního podvodu a poškození zájmů EU. Prvotní informace o možných podvodech získali kriminalisté od Finančního úřadu Jihočeského kraje.

Vyšetřovatelé zjistili, že muži v letech 2012 a 2013 jako jednatelé jedné společnosti nadhodnotili pořizované informační technologie v technickém projektu, na nějž získali dotaci ministerstva průmyslu a obchodu. Chtěli tak z dotace skrze provázané společnosti získat majetkový prospěch. "V jednotlivých žádostech o platby za etapy projektu pak uváděli nepravdivé informace," uvedl mluvčí.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Ledecká a spol. přišly kvůli počasí o dnešní super G v Mořici

Lyžařky včetně Ester Ledecké dnes ve Svatém Mořici závodit nebudou. Superobří slalom Světového poháru byl odvolán kvůli hustému sněžení a silnému nárazovému větru. Start byl naplánován na 11:30 SEČ, po brzké ranní inspekci ale muselo vedení závodu dnešní program zrušit.

Další super G je podle původního harmonogramu na pořadu v neděli. Lyžařská federace FIS hledá pro odvolaný závod náhradní termín, v úvahu připadá přeložení na pondělí.

Dnešní superobří slalom měl být prvním rychlostním závodem v sezoně, lyžařky dosud absolvovaly dva slalomy, jeden obří slalom a také jeho paralelní variantu. Olympijská vítězka Ledecká je ve švýcarském středisku jedinou českou reprezentantkou ve startovní listině.

Zdroj: ČTK
Další zprávy