Předsedové šesti stran podepsali deklaraci o obraně státu

ČTK ČTK
12. 3. 2014 18:00
Dokument k 15. výročí vstupu do NATO nepodepsala KSČM.
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Předsedové ČSSD, hnutí ANO, KDU-ČSL, ODS, TOP 09 a hnutí Úsvit přímé demokracie ve středu na Pražském hradě podepsali deklaraci, která stvrzuje, že základem obrany České republiky jsou členství v NATO a společná obranná politika států EU. Pod dokument se ze stran zastoupených ve Sněmovně nepodepsali jen komunisté. Šest politických uskupení chce v otázce bezpečnosti státu postupovat jednotně.

"Zajišťovat obranu ČR a přispívat k obraně spojenců je hlavním úkolem našich ozbrojených sil. Účast v kolektivní obraně a schopnost alianční pomoc přijmout musí být nedílnou součástí budování obranných schopností ČR. Solidarita se spojenci je předpokladem fungování kolektivní obrany," píše se v dokumentu nazvaném Deklarace předsedů politických stran k zajištění obrany České republiky. Předsedové stran ji podepsali u příležitosti 15. výročí vstupu Česka do NATO.

Na základě deklarace vznikne skupina expertů, která vypracuje návrh politické smlouvy o zajištění obrany státu. Do ní se každá se zúčastěných stran pokusí prosadit své priority. Podle premiéra Bohuslava Sobotky bude jeho ČSSD prosazovat vznik dlouhodobého výhledu pro modernizaci armády včetně její personální stabilizace. Dokument má být hotový do zářijového summitu NATO.

"Uspořádání armády neodpovídá její velikosti. Je třeba nejen dokončit integraci generálního štábu do ministerstva obrany, ale také důkladně probrat otázky kolem velikosti a efektivity všech příspěvkových organizací spadajících do kompetence státu," řekl Sobotka.

Podle předsedy lidovců Pavla Bělobrádka by Česko mělo začít zvyšovat výdaje na obranu. Nyní na armádu plyne o něco více než procento HDP, podle závazku, který Praha dala při vstupu do aliance, by ale měla vynakládat nejméně dvě procenta HDP na obranu. "Samozřejmě akceschopnost, samozřejmě moderní přístup, kvalitní výcvik a především zabezpečení kolektivní obrany," popsal "vojenské" priority KDU-ČSL Bělobrádek.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

V Polsku se konaly další protesty kvůli zákazu interrupcí

Tisíce lidí dnes v centru Varšavy demonstrovaly proti zpřísnění interrupčního zákona. Policie podle televize TVN 24 nepustila protestující k budově ministerstva vnitra a použila slzný plyn proti demonstrantům, kteří se pokusili zablokovat dopravu po hlavní trase v metropoli. Na místě museli zdravotníci ošetřit i jednu z opozičních poslankyň. Protesty, které připadly na 102. výročí získání volebních práv Polek, se konaly také v dalších polských městech, například v Krakově, Vratislavi, Gdaňsku či Kielcích.

před 1 hodinou

Německý skokan Eisenbichler vyhrál v Ruce i druhý závod sezony

Úřadující mistr světa Markus Eisenbichler z Německa vyhrál v Ruce i druhý individuální závod sezony Světového poháru skokanů na lyžích. Češi se dnes ve Finsku prvních bodů nedočkali, nejlepší Viktor Polášek obsadil 36. místo.

Devětadvacetiletý Eisenbichler šest dnů po triumfu v zahajovacím závodu zimy ve Wisle předvedl další suverénní výkon. Aktuální formu demonstroval skoky 146 a 141 metrů a třetí triumf v kariéře si připsal s velkým náskokem téměř dvaceti bodů před Polákem Piotrem Žylou. Stupně vítězů zkompletoval další ze svěřenců českého trenéra Michala Doležala Dawid Kubacki, jenž se svým reprezentačním kolegou prohrál jen o dvě desetiny bodu.

Po nevydařeném úvodu sezony SP ve Wisle, kdy se ani jeden z Čechů nekvalifikoval do závodu, se ve Finsku tři členové týmu Františka Vaculíka představili mezi padesátkou účastníků závodu. Nejlepšímu Poláškovi nicméně po skoku dlouhém 113 m chybělo k postupu do bodované třicítky přes deset bodů. Vojtěch Štursa a Čestmír Kožíšek se seřadili na 43. a 44. pozici. Filip Sakala skončil v páteční kvalifikaci.

V Ruce nestartuje kvůli několika pozitivním testům na koronavirus elitní reprezentace Rakouska v čele s úřadujícím vítězem SP Stefanem Kraftem. Nejlepším z B týmu byl devatenáctý Clemens Leitner.

Hned v úvodu závodu měl těžký pád loňský vítěz z Ruky Daniel André Tande. Norský skokan neustál dopad a podle všeho si poranil koleno. Doskočiště musel opustit na zdravotnických saních.

Další zprávy