Zeman přijal Rychetského, Šámala a Baxu, na jednání budou řešit budoucího šéfa NSS

ČTK ČTK
26. 6. 2018 14:49
Předsedu Nejvyššího správního soudu Josefu Baxovi končí letos v září mandát. Zeman musí z řad soudců tohoto soudu určit nového předsedu i místopředsedu.
Miloš Zeman a Pavel Rychetský.
Miloš Zeman a Pavel Rychetský. | Foto: ČTK

Praha - Předsedové ústavního a obou nejvyšších soudů dorazili v úterý odpoledne na Pražský hrad na jednání s prezidentem Milošem Zemanem. Zabývat by se měli otázkami justice včetně personálních. O schůzku požádal předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský. Původně se měla konat v polovině června, nicméně Rychetský termín posunul kvůli konání kulatého stolu předsedů Konference evropských ústavních soudů.

Kromě Rychetského se schůzky účastní předseda Nejvyššího soudu Pavel Šámal a Nejvyššího správního soudu Josef Baxa, jemuž letos v září vyprší mandát. Zeman musí z řad soudců Nejvyššího správního soudu určit nového předsedu i místopředsedu. Kromě Baxy končí funkční období i jeho zástupci Michalu Mazancovi.

Baxa už měl se Zemanem separátní schůzku koncem května. Poté řekl, že se bavili o charakteristikách, jaké by měl nový předseda mít. Podle zdroje Hospodářských novin je Zemanovým favoritem Mazanec, který by ale kvůli věku mohl funkci vykonávat už jen tři roky. V kuloárech zaznívalo také jméno ústavního soudce Vojtěcha Šimíčka.

O Baxovi se v minulosti hovořilo jako o jednom z možných nástupců Rychetského v čele Ústavního soudu. Rychetský opakovaně řekl, že nemá v úmyslu svůj desetiletý mandát dovést až do konce. V poslední době ale už o rezignaci příliš nemluví, zvláště poté, co český Ústavní soud získal pro rok 2020 pořadatelství důležité akce Konference evropských ústavních soudů.

 

Právě se děje

Další zprávy