Zeman přijal Rychetského, Šámala a Baxu, na jednání budou řešit budoucího šéfa NSS

ČTK ČTK
26. 6. 2018 14:49
Předsedu Nejvyššího správního soudu Josefu Baxovi končí letos v září mandát. Zeman musí z řad soudců tohoto soudu určit nového předsedu i místopředsedu.
Miloš Zeman a Pavel Rychetský.
Miloš Zeman a Pavel Rychetský. | Foto: ČTK

Praha - Předsedové ústavního a obou nejvyšších soudů dorazili v úterý odpoledne na Pražský hrad na jednání s prezidentem Milošem Zemanem. Zabývat by se měli otázkami justice včetně personálních. O schůzku požádal předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský. Původně se měla konat v polovině června, nicméně Rychetský termín posunul kvůli konání kulatého stolu předsedů Konference evropských ústavních soudů.

Kromě Rychetského se schůzky účastní předseda Nejvyššího soudu Pavel Šámal a Nejvyššího správního soudu Josef Baxa, jemuž letos v září vyprší mandát. Zeman musí z řad soudců Nejvyššího správního soudu určit nového předsedu i místopředsedu. Kromě Baxy končí funkční období i jeho zástupci Michalu Mazancovi.

Baxa už měl se Zemanem separátní schůzku koncem května. Poté řekl, že se bavili o charakteristikách, jaké by měl nový předseda mít. Podle zdroje Hospodářských novin je Zemanovým favoritem Mazanec, který by ale kvůli věku mohl funkci vykonávat už jen tři roky. V kuloárech zaznívalo také jméno ústavního soudce Vojtěcha Šimíčka.

O Baxovi se v minulosti hovořilo jako o jednom z možných nástupců Rychetského v čele Ústavního soudu. Rychetský opakovaně řekl, že nemá v úmyslu svůj desetiletý mandát dovést až do konce. V poslední době ale už o rezignaci příliš nemluví, zvláště poté, co český Ústavní soud získal pro rok 2020 pořadatelství důležité akce Konference evropských ústavních soudů.

 

Právě se děje

před 47 minutami

Komunisté chtějí jednat s lídry ANO o toleranční smlouvě ještě v úterý. Strana potvrdila její vypovězení

Zdroj: ČTK
před 18 minutami

Vicepremiér Hamáček zkolaboval, v péči lékařů ale není. Řekl to Blesku. Kvůli indispozici nebude odpoledne ve sněmovně, večer chce dorazit na grémium

Zdroj: ČTK
před 21 minutami

Zeman navrhl místo v radě Ústavu pro studium totalitních režimů historika Šustka

Prezident Miloš Zeman navrhl Senátu na post dlouhodobě neobsazeného člena rady Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) historika Vojtěcha Šustka. Na Twitteru to dnes uvedl mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček. Podrobnosti o navrhovaném historikovi neuvedl. Šustek pracuje jako archivář Archivu hlavního města Prahy v oddělení fondů státních orgánů.

Rada ÚSTR má ze zákona sedm členů, které volí Senát. Čtyři členy rady navrhují občanská sdružení, dva sněmovna a jednoho prezident.

Od ledna 2017 je v radě neobsazeno místo po zesnulé Naděždě Kavalírové, která byla dlouholetou předsedkyní Konfederace politických vězňů. Prezident Zeman dosud za ni nenabídl Senátu náhradu, kterou by horní komora akceptovala.

Zdroj: ČTK
Další zprávy