Předsedou vědecké rady ÚSTR se stal historik Portmann

ČTK ČTK
12. 6. 2013 17:55
Členové vědecké rady se shodli, že nový předseda by neměl být zatížen naší minulostí
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Předsedou nové vědecké rady Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) se stal švýcarský historik Adrian Portmann.

Místopředsedkyní byla zvolena francouzská historička Muriel Blaiveová, informoval mluvčí ústavu Pavel Ryjáček.

"Členové vědecké rady se shodli, že v čele mají být osobnosti ze zahraničí s určitým odstupem, nezatížené - takové, které by nikdo nemohl podezírat z politické hry," sdělil Ryjáček, podle něhož se neveřejného zasedání účastní 11 z 15 členů vědecké rady, kteří se tak mohou vzájemně poznat.

Předchozí osazenstvo vědecké rady odešlo na protest proti odvolání tehdejšího ředitele Daniela Hermana a nástupu nové ředitelky Pavly Foglové.

Tyto kroky kritizovali i někteří politici včetně premiéra Petra Nečase (ODS). Zastánci odvolání Hermana argumentovali tím, že ústav pod jeho vedením nefungoval tak, jak by měl.

Vědecká rada instituce, která má nestranně zkoumat dobu komunismu a nacismu, je poradní platformou pro výzkum, členy na návrh ředitele ÚSTR schvaluje hlavní rada instituce. Pět z jejích šesti členů je také přítomno dnešnímu zasedání.

Adrian Portmann (von Arburg) je osmatřicetiletý švýcarský historik dlouhodobě působící v ČR, kde se věnuje dějinám migrací, především vysídlení Němců z českého pohraničí.

Vystudoval historii, politologii a balkánská studia ve švýcarském Bernu, ve Vídni a v Praze a v současnosti přednáší historii na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity v Brně.

Muriel Blaiveová je historička narozená v roce 1969, která se dlouhodobě věnuje i českým a československým dějinám. Před třemi lety se ucházela o ředitelské křeslo v ÚSTR a v současnosti působí v Institutu Ludwiga Boltzmanna ve Vídni.

 

Právě se děje

Další zprávy