Senátoři si zvolili staronové vedení, předsedou zůstane Miloš Vystrčil

ČTK ČTK
Aktualizováno 11. 11. 2020 13:06
Předsedou Senátu zůstane Miloš Vystrčil (ODS). V tajné volbě ve středu dostal 73 ze 77 odevzdaných senátorských hlasů. Vystrčil byl jediným kandidátem na šéfa horní komory, jak se před volbou dohodly senátorské frakce. Místopředsedy Senátu budou nadále Jiří Růžička a Jan Horník z klubu Starostů společně s Jiřím Oberfalzerem z klubu ODS a TOP 09. Novou místopředsedkyní je Jitka Seitlová (KDU-ČSL).
Senátoři si zvolili staronové předsednictvo.
Senátoři si zvolili staronové předsednictvo. | Foto: Senát ČR

Vystrčil po volbě uvedl, že si projevené důvěry velmi váží. Požádal senátory, aby vůči němu nadále zůstali "sice vlídní, ale neúprosní, protože je to hrozně důležité". Senátoři Vystrčilovo zvolení odměnili dlouhotrvajícím potleskem.

Prvním místopředsedou zůstane nadále Jiří Růžicka (za TOP 09). I ostatní místopředsedové ve funkcích pokračují již z předchozího období. Novou místopředsedkyní je Jitka Seitlová (KDU-ČSL), která ve vedení horní komory nahradila svou klubovou kolegyni Miluši Horskou. Nejvíce hlasů dostal Oberfalzer (ODS), 74 ze 77 odevzdaných. Získal tedy o hlas více než jeho stranický kolega Miloš Vystrčil při volbě předsedy Senátu. Horník (STAN) obdržel 71 hlasů, Růžička (za TOP 09 a STAN) 69 hlasů a lidoveckou kandidátku Seitlovou volilo 65 senátorů. 

Senátoři podle Vystrčila ukázali, že Senát je čitelný, transparentní, srozumitelný a slušný, jak si přeje, aby fungoval. "Tak má vypadat služba občanům a tak by se politici měli chovat," uvedl Vystrčil. S poukazem na práci senátorů v jejich obvodech v době koronavirové epidemie řekl, že činnost členů horní komory spočívá v individuální práci v obvodech, legislativní práci a také v předávání zkušeností lidí z praxe.

"Dlouhodobá vize je jasná, je to hledání cest," uvedl Vystrčil. Senát vnímá jako strážce demokracie a vlády práva. Uvedl, že senátoři se snaží hájit demokratické principy, což v praxi znamená, že se ozvou, když se někdo bude pohybovat na hraně ústavy. "Budeme říkat, že to tak není správně, budeme dávat ústavní stížnosti, budeme říkat, že když má někdo povinnost z ústavy, má ji naplnit, nikoli čekat," uvedl. Senát podle něj, může plnil roli korektora.

Výsledky hlasování oznámil předseda volební komise Jan Tecl (ODS). Pouze tři hlasy byly podle něj neplatné, tedy neoznačené nebo označené jinak než zakroužkováním pořadového čísla u Vystrčilova jména.

Vystrčil stojí v čele horní komory od 19. února, kdy nahradil předčasně zesnulého Jaroslava Kuberu (ODS). Tehdy měl protikandidáta v osobě místopředsedy Senátu Jiřího Růžičku (za TOP 09 a STAN) a získal 52 ze 76 odevzdaných hlasů. Také v tehdejší volbě tři senátoři nedali hlas žádnému kandidátovi a čtyři senátoři se z jednání omluvili. Kromě nových senátorů Heleny Pešatové a Karla Zitterbarta z klubu Starostů na jednání Senátu chyběli Jiří Čunek a Anna Hubáčková z klubu KDU-ČSL.

Ze senátorských klubů nemá ve vedení horní komory zastoupení klub PROREGION, který sdružuje senátory ANO a ČSSD, ani klubu hnutí Senátor 21 a Pirátů.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 7 minutami

Část pražského metra A zastavila nehoda, soupravy nejezdí mezi Náměstím Míru a Želivského

Kvůli nehodě kontrolní soupravy je obousměrně zastavený provoz na lince metra A mezi stanicemi Želivského a Náměstí Míru. Předpoklad obnovení provozu je zhruba v 08:30, uvádí pražský dopravník podnik na webu. Ve zbylých dvou úsecích linky A jezdí metro normálně.

Provoz na části linky A je přerušený od 04:40. Důvodem je nehoda kontrolního vlaku ve stanici Flora, sdělila mluvčí dopravního podniku Aneta Řehková. Záchranáři u nehody nezasahovali, uvedla mluvčí pražské zdravotnické záchranné služby Jana Poštová.

Dopravní podnik žádá cestující, aby v úseku mezi stanicemi Želivského a Náměstí Míru použili povrchovou dopravu. Mezi stanicemi Želivského a Depo Hostivař zůstal provoz metra zachovaný bez omezení, stejně jako mezi Náměstím Míru a konečnou Nemocnice Motol.

Dopravní podnik původně odhadoval, že se metro po celé délce linky A rozjede kolem 06:30. Později čas pravděpodobného zprovoznění odložil o dvě hodiny.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Lidí nově nakažených covidem v Česku dál ubývá

Letošní letní vlna covidu-19 v Česku dál slábne. Počty lidí nově nakažených covidem klesají v mezitýdenním srovnání 14. den v řadě. Ve středu do statistik na webu ministerstva zdravotnictví přibylo 2203 nových případů, o 468 méně než ve stejný den předchozího týdne. Nižší byl i počet podezření na opakovanou nákazu. Za týden klesl o 90 na 866 případů.

Za posledních sedm dní testy v Česku odhalily 121 nových případů covidu-19 v přepočtu na 100 000 obyvatel. Je to nejnižší hodnota za poslední více než tři týdny.

Nejvíce se nový typ koronaviru šíří v Praze s incidenčním číslem 153. Naopak na Vysočině připadá na 100 000 obyvatel 93 případů za posledních sedm dní. Nižší týdenní incidenci než 100 vykazuje ještě Plzeňský, Karlovarský a Jihočeský kraj.

Zdroj: ČTK
Další zprávy