Šéf Senátu Štěch: Zemanův útok na premiéra v Babišových novinách byl na objednávku

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková
Aktualizováno 26. 11. 2015 11:29
Podle předsedy Senátu Milana Štěcha z ČSSD by prezident neměl útočit na premiéra Bohuslava Sobotku. Narážel tak na Zemanův rozhovor pro Mladou frontu Dnes, ve kterém prezident premiéra označil za drzého kluka. "Mám velké obavy a podezření, že ten rozhovor byl objednaný a je to i politický útok," řekl Štěch.
Foto: Vojtěch Marek

Praha - Předseda Senátu Milan Štěch z ČSSD odsoudil výroky prezidenta Miloše Zemana na adresu premiéra Bohuslava Sobotky. Zeman ve čtvrtečním rozhovoru pro Mladou frontu Dnes označil Sobotku za drzého kluka, který ohrožuje bezpečnost Česka. Reagoval tím na premiérovo prohlášení, že Zeman pomáhá šířit nenávist.

Podle Štěcha jsou Zemanovy útoky na premiéra nevhodné a celý rozhovor v médiu ministra financí Andreje Babiše byl podle něj udělaný na objednávku. "Je to vysoce neseriózní a musím říct, že mám velké obavy a podezření, že ten rozhovor byl objednaný a je to i politický útok," uvedl Štěch v České televizi.

Deníku Aktuálně.cz pak řekl, že důkazy pro svoje tvrzení nemá, ale vychází ze svých dlouholetých zkušeností. "V úterý jsem s panem prezidentem hovořil, mimo jiné i o Albertovu, a z těch otázek je jasné, že byly pokládány tak, aby pan prezident mohl sdělit, co potřeboval," řekl Štěch.

Dodal, že sociální demokracie proti listu nijak postupovat nebude: "Majitel těchto listů si jde vlastní cestou. Ty prostředky a miliardy, které jsou na druhé straně, my prostě nemáme." Prezident by se podle něj v této době měl soustředit spíše na spojování národa než si dělat politickou kampaň.

Ke kritice se připojil i Štěchův stranický kolega a předseda Poslanecké sněmovny. "Není to způsob, jakým by mezi sebou měli komunikovat nejvyšší ústavní činitelé. Odpovídat na věcnou kritiku osobními útoky je nešťastné," uvedl Jan Hamáček.

Zeman: Konvičkovy výroky jsem neznal

Premiér prezidenta již dříve kritizoval za vystoupení 17. listopadu na pražském Albertově spolu s islamofobem Martinem Konvičkou. Ten je čerstvě obviněn z šíření nenávisti za výroky, že namele muslimy do masokostní moučky nebo je pošle do koncentračních táborů. Zeman v rozhovoru pro Mladou frontu tvrdí, že tyto výroky neznal, s Konvičkou by prý i přesto vystoupil znovu.

"Prezidentovo tvrzení, že nevěděl, kdo je pan Konvička, a neznal jeho výroky, pokládám za účelové. Rozhodně to vědět měl, takže se buď na takhle významné akce špatně připravuje, nebo nemluví pravdu," dodal Štěch.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 22 minutami

Vladimír Dbalý a další tři lidé jsou znovu obžalovaní v kauze zakázek Nemocnice Na Homolce

Státní zástupce znovu obžaloval bývalého ředitele Nemocnice Na Homolce Vladimíra Dbalého a další tři lidi v takzvané třetí větvi kauzy zakázek tohoto zdravotnického zařízení. Uvedla to ČT. Znovu před soud půjde i Dbalého bývalý náměstek Michal Toběrný a Jan Valtr, který figuruje v jiných kauzách jako spolupracovník lobbisty Iva Rittiga. Již dříve chtěl soud stíhání zastavit, státní zástupce ale nesouhlasil.

Třetí větev kauzy spadá do období mezi lety 2006 až 2011 a zahrnuje mimo jiné zmanipulování tendru nemocnice na dodání zařízení pro pracoviště navigované neurochirurgie.

Zdroj: Domácí
před 30 minutami

Dominantní kanoista Fuksa si na MS zajistil finále na 500 metrů

Kanoista Martin Fuksa na mistrovství světa dominoval v rozjížďce na 500 metrů a s přehledem si zajistil nedělní finále. Tam může získat třetí světový titul na této neolympijské trati. Rozjížďku na 500 metrů vyhrál na šampionátu v Kodani také kajakář Jakub Zavřel, ale tam se přímo do finále nepostupovalo. Mistra Evropy z roku 2017 a letošního bronzového medailistu z ME Zavřela tak čeká v sobotu semifinále.

před 41 minutami

Ministr zahraničí Kulhánek vystoupí s projevem na Valném shromáždění OSN. Hlavním tématem bude Afghánistán

Českou delegaci na 76. zasedání Valného shromáždění Organizace spojených národů (OSN) v New Yorku ve dnech 20. až 25. září povede ministr zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD). Loni a předloni Českou republiku zastupoval premiér Andrej Babiš (ANO). S národním projevem vystoupí v rámci všeobecné rozpravy v rámci sobotního programu.

Jedním z hlavních témat shromáždění bude situace v Afghánistánu poté, co se po odchodu spojeneckých vojsk moci v zemi ujalo radikální hnutí Tálibán.

Proslov bude mít ministr Kulhánek také na setkání k Všeobecné úmluvě o zákazu jaderných zkoušek a na ministerských setkáních k odpovědnosti chránit a k Mezinárodnímu trestnímu soudu. Zúčastní se i neformálního jednání šéfů diplomacií zemí Evropské unie.

Zdroj: Domácí
Další zprávy