Předražené metro? Raziči netušili, že vrazí do břidlice

Petr Holub
4. 12. 2013 11:00
Veleslavín bude stát o 300 milionů víc. Může za to nedostatečný geologický průzkum.
Foto: Aktuálně.cz

Praha - Za stanici metra Veleslavín na nově budované části trasy A na Praze 6 zaplatí dopravní podnik o 300 milionů korun navíc. Může za to nedostatečný geologický průzkum a špatná domluva se správou železnic.

Pražský dopravní podnik jen těžko přesvědčí Evropskou komisi, aby proplatila část slíbené dotace na pražské metro.

Vedle zmanipulovaných veřejných soutěží existuje ještě druhý důvod pro úplné zrušení dotací. Dopravní podnik totiž změnil skoro polovinu projektu a buduje úplně jiné metro, než které chtěl postavit při veřejné soutěži.

Tak rozsáhlá změna zakázky během její realizace odporuje zákonu a zřejmě nemá u projektů financovaných Evropskou unií ani vzdálené srovnání.

Jak je možné, že se během stavby změní 41 procent původního zadání, vysvětluje příklad stanice Nádraží Veleslavín.

Co říká DPP

  Jak Dopravní podnik zdůvodňuje 41 procent víceprací

 

  • U takto rozsáhlé, ze stavebního hlediska nejobtížnější liniové stavby, prováděné hornickým způsobem je vznik víceprací pochopitelný. Mezi největší rozdíly od původní dokumentace pro výběr zhotovitele lze uvést hledisko zastižených geologických podmínek a skutečnost, že poprvé v historii výstavby metra v Praze neměla stavba pro většinu potřebných pozemků statut veřejně prospěšné stavby.
  • Přestože byl před zahájením prací proveden geologický průzkum, skutečný stav geologie se projeví až při samotné ražbě. Jakýkoliv byť sebepodrobnější průzkum není schopen přesně a podrobně určit stav geologických podmínek.
  • Další změny byly způsobeny nesouhlasy dotčených orgánů státní správy s některými z navržených řešení stavby, dále změna norem a legislativních předpisů v průběhu přípravy a realizace stavby.
  • Dále např. nerealizace modernizace železniční tratě Praha - Kladno (stavby investora SŽDC), se kterou byla výstavba metra úzce koordinována, a při které měla před zahájením výstavby metra proběhnout celá řada předstihových stavebních činností.
  • Jako další můžeme uvést změnu umístění výtahové a vzduchotechnické šachty spolu se změnou technologie postupu provádění stanice Petřiny a to z důvodu organizovaného nesouhlasu některých místních obyvatel, které vedlo až k odvoláním do správního stavebního řízení.
  • Tyto změny vykazované jako vícepráce jsou ve skutečnosti kompenzovány v podstatě stejně nákladnými méněpracemi, protože ve skutečnosti jde o přesun šachty se stejnými parametry prakticky jen na druhou stranu ulice.
  • V neposlední řadě lze uvést situace, kdy při ražbách došlo k nepředvídatelnému nafárání do starých důlních děl anebo do původní pražské zástavby.(Oficiální vyjádření podniku)

Metro Dejvická-Motol přijde celkem na 18,5 miliardy bez DPH, přitom pouze za stavební práce na jedné ze čtyř stanic byly během čtyřiadvaceti měsíců v letech 2010 až 2012 schváleny vícepráce za 333 milionů.

Aktuálně.cz má k dispozici dokumenty o stavbě stanice, která vzniká dvacet metrů pod vozovkou Evropské třídy. Z podrobných materiálů je zřejmé, co se přihodilo, že bylo nutné stanici postavit úplně jinak, než se původně plánovalo.

Příliš rychlá Adéla

Klíčovým důvodem ke změnám byla skutečnost, že se stavba zdržela o pět měsíců. Za zdržení přitom mohou dvě chyby v projektové dokumentaci.

Projekt totiž předpokládal, že dříve než metro začne oprava přilehlého železničního nádraží Veleslavín. #infobox

Městská část Praha 6 se navíc domluvila s firmou ÖMV, že její čerpací stanice na místě budoucího metra může zůstat v provozu až do roku 2012. Proto se zpozdily výkupy pozemků a stavební firma Subterra převzala staveniště až v srpnu 2010, o tři měsíce později, než se předpokládalo.

Dopravní podnik také dostatečně neprozkoumal geologické podmínky. Dodatečný průzkum na přelomu let 2010 a 2011 ovšem zjistil "méně příznivé geotechnické podmínky pro ražbu".

Geologická studie mimo jiné odhalila, že se stanice nebude razit v pevné skále, ale ve zvětralých břidlicích, což vyžaduje větší zajištění.

Tím se budování staničních tunelů trhací metodou NRTM prodloužilo z plánovaných 145 na 200 dnů.

Když se obě zdržení sečetla, pak bylo jisté, že se práce ve stanici nestihnou do srpna 2011, kdy měly Veleslavínem projet razicí štíty TBM známé pod jmény Adéla a Tonda. Štíty by musely před stanicí počkat tři měsíce, a tím by zpoždění nabrala celá stavba nové trasy metra. Proto se dopravní podnik dohodl se stavebními firmami na změně projektu.

Menší tunel za víc peněz

Celkem 172 metrů z dvousetmetrové stanice mělo být původně vyraženo trhací metodou NRTM a zbývající část měly obstarat štíty Adéla s Tondou.

Nakonec se trhací práce omezily na tunel o délce 100 metrů a zbytek stavebníci nechali na štítech.

Projekt se nakonec musel změnit ještě jednou, protože stometrový tunel stačil maximálně na nástupiště, a stanice tedy neměla žádný prostor pro své technické zázemí. Když Adéla s Tondou odjeli každý svým tunelem ke stanici Bořislavka, měl být prostor pro techniku vyražen trhací metodou mezi oběma tunely. Stavebníci se toho však v nebezpečných břidlicích neodvážili a prostor pro techniku prostě vybagrovali shora spolu s jámou pro eskalátory.

Dopravní podnik tvrdí, že vícepráce na jedné stanici nezvýší celkové výdaje, protože jsou vyváženy úsporami v jiných částech stavby.

Průběžná bilance však není k dispozici a na konečný účet bude třeba počkat nejméně do konce příštího roku.

Vícepráce ve stanici Veleslavín od října 2010 do září 2012

 

(v tisících korun)
Hloubený objekt-zajištění stavební jámy 1. etapa 75 240
Levý ražený jednokolejný tunel 32 200
Pravý ražený jednokolejný tunel 32 200
Levý staniční tunel TBM 32 083
Pravý staniční tunel TBM 31 558
Ražba a primární ostění, dílčí výrub pravý 28 790
Ražba a primární ostění, dílčí výrub levý 27 455
Ražba a primární ostění, dílčí výrub levý 27 455
Přeložka kanalizačního řadu DN 400 9095
Přeložka kanalizačního řadu DN 1000 5455
Přeložka kanalizačního řadu DN 1000 5455
Přeložka kabelů Volný, Sitel, Vodafone 4170
Únikový objekt - hloubená šachta a primární ostění 4100
Provizorní přeložky kabelů 22kV a diferenciálních PREdi 3777
Přeložka vodovodního řadu DN 500 2600
Přeložka vodovodního řadu DN 300 2100
Přeložka vodovodního řadu DN 150 1440
Vodovodní přípojka OMV a ČD 905
Přeložka vodovodního řadu DN 300 799
Přeložka vodovodního řadu DN 150 660
Kabelovod 635
Podchod ulice Evropská - zajištění stavební jámy 550
Únikový objekt - hloubená šachta a primární ostění 510
Provizorní přeložky komunikací a chodníků 437
Příprava území 350
Provizorní přeložka NTL plynovodu DN 200 335
Přeložka vodovodního řadu DN 300 300
Elektrická přípojka na staveniště 265
Vodovodní přípojka na staveniště 146
Přeložka kabelů Sitel, 2. etapa 130
Vjezdy a výjezdy na staveniště 120
Definitivní přeložky kabelů PREdi 105
Celkem 333 420

Zdroj: Dopravní podnik hlavního města Prahy
Poznámka: Některé vícepráce se objevují dvakrát, vždy však v různých jednacích řízeních o vícepráce. Ve sledovaném období proběhlo 16 takových řízení

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 20 minutami

KLDR zváží účast na summitu s Jižní Koreou, připustila sestra Kim Čong-una

Sestra a blízká poradkyně severokorejského vůdce Kim Čong-una uvedla, že KLDR zváží účast na summitu s Jižní Koreou, pokud bude ve vzájemných vztazích panovat úcta. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na severokorejskou státní tiskovou agenturu KCNA.

Prohlášení přichází den poté, co Severní Korea vyzvala Spojené státy a Jižní Koreu, aby upustily od své údajně nepřátelské politiky a dvojích standardů. Teprve poté bude podle Pchjongjangu možné zahájit rozhovory o formálním ukončení korejské války z let 1950 až 1953. Tento konflikt skončil příměřím, ale nikoli mírovou smlouvou.

"Věřím, že pouze při zachování poctivosti a vzájemného respektu se může odehrávat hladká komunikace mezi Severem a Jihem (…) a vyřešit záležitosti typu vrcholných schůzek mezi Severem a Jihem," uvedla v prohlášení Kim Čong-unova sestra Kim Jo-čong.

Jihokorejský prezident Mun Če-in ve svém projevu na zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku v úterý zopakoval výzvu, aby obě Koreje formálně ukončily válečný stav.

Zdroj: ČTK
před 50 minutami

Itálie má oficiálně další mafiánskou organizaci, římský klan Casamonica. Její boss dostal u soudu 30 let vězení

Itálie má oficiálně další mafiánskou organizaci, kterou je římský klan Casamonica. Soud jej tento týden postavil na roveň známějším uskupením jako jsou sicilská Cosa Nostra, neapolská Camorra či původně kalábrijská 'Ndrangheta. Dlouhými tresty vězení potrestal soudce čtyři desítky členů římské mafie, jeden z bossů má strávit za mřížemi 30 let.

"Je to velice důležitý verdikt zejména proto, že ničí iluzi o tom, že v Římě žádná mafie není," řekl agentuře AFP Nando Dalla Chiesa, který o organizovaném zločinu přednáší na milánské univerzitě. "Město nedokázalo přijmout fakt, že v něm operují nejen některé elementy zločineckých skupin Camorra a 'Ndrangheta, ale že má i svou vlastní, domácí mafii," dodal.

Proces se členy mafie Casamonica trval dva roky a obžalovaní mají podle rozsudku kvůli obchodování s drogami, vydírání a držení zbraní strávit ve vězení celkem 400 let. Boss Domenico Casamonica dostal trest 30 let odnětí svobody, rozsudek ale není pravomocný.

První členové rodiny Casamonica, kteří patří k romské menšině, se do Říma přistěhovali v první polovině 20. století a policie je dlouho sledovala zejména kvůli lichvářským půjčkám. Klan na sebe upozornil v roce 2015, kdy se v Římě konal pompézní pohřeb jeho bosse Vittoria Casamoniky. Rakev tehdy ulicemi vezl kočár tažený koňmi, z helikoptéry se na něj sypaly okvětní lístky růží a truchlícím hrála hudba z filmu Kmotr. Policie i vedení města pak musely čelit kritice, že konání okázalé akce nedokázaly zabránit.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Při útoku v Somálsku zemřelo nejméně osm lidí, je mezi nimi premiérova poradkyně pro ženská práva

Nejméně osm lidí v sobotu zemřelo při sebevražedném útoku nedaleko prezidentského paláce v somálské metropoli Mogadišo, informovaly tiskové agentury s odvoláním na policii. Další jsou zraněni. K zodpovědnosti za explozi se přihlásilo radikální islamistické hnutí Šabáb, které je napojeno na teroristickou síť Al-Káida. Automobil napěchovaný výbušninami najel do osobních a nákladních vozů u kontrolního stanoviště, odkud vede cesta ke vstupu do prezidentského paláce, popsala agentura AP.

Přes toto kontrolní stanoviště jezdí prezident a premiér při cestách na letiště nebo z něj, podotkla AP. Mluvčí hnutí Šabáb později uvedl, že sebevražedný útočník cílil na konvoj aut, jenž mířil do paláce. Svědek agentuře Reuters popsal, že viděl sedm zničených automobilů a tři rikši. Celá křižovatka byla podle něj potřísněna krví.

Vládní mluvčí Mohamed Ibrahim Moalimuu oznámil, že mezi oběťmi je poradkyně premiéra pro záležitosti žen a lidských práv Hibaq Abukarová. "Byla jedním z pilířů premiérovy kanceláře v otázkách týkajících se žen," sdělil na Facebooku. Podle Reuters není jasné, zda Abukarová byla v době výbuchu v konvoji, nebo se ocitla poblíž exploze.

Podle policejního mluvčího Abdifataha Adama Hassana dalších devět lidí utrpělo zranění. Počet obětí by však mohl být vyšší, jelikož některé mrtvé a zraněné odnesli jejich příbuzní, uvedl Hassan. "Za výbuchem stojí Šabáb. Zabili osm lidí, včetně vojáka, matky a dvou dětí. Šabáb masakruje civilisty," dodal Hassan.

Radikální hnutí Šabáb, jenž chce svrhnout vládu a prosadit v Somálsku svůj přísný výklad islámského práva, provádí podobné útoky často.

Zdroj: ČTK
Další zprávy