Předražené IT systémy pro platbu sociálních dávek zakázal antimonopolní úřad oprávněně, rozhodl soud

Iveta Čížová
9. 4. 2017 9:11
Krajský soud v Brně zamítl žalobu proti konečnému rozhodnutí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), kterou podali spoluaktéři kauzy předraženého IT systému na úřadech práce. Ti nadále trvali na plnění smlouvy, kterou v roce 2012 uzavřeli s tehdejším náměstkem ministerstva práce a sociálních věcí Vladimírem Šiškou a Miroslavem Dudou, vysokým úředníkem ministerstva vnitra.
Vladimír Šiška.
Vladimír Šiška. | Foto: ČTK

Brno - Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) zakázal v roce 2013 společnosti Fujitsu Technology Solutions čerpání zakázky na nový IT systém oprávněně. Rozhodl o tom Krajský soud v Brně, když v úterý zamítl společnou žalobu zástupců firmy i ministerstva vnitra.

Nový IT systém na vyplácení dávek byl nejen předražený, ale i nefunkční a úřadům práce činnost komplikoval. Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) muselo kolabující systémy opustit a vrátit se k původnímu dodavateli. Společnost Fujitsu a ministerstvo vnitra podaly na ÚOHS žalobu, ve které se domáhaly přezkumu rozhodnutí.

"Společnost Fujitsu se zkrátka nechtěla smířit s tím, že by neměla čerpat peníze z uzavřené smlouvy," řekl Aktuálně.cz Martin Soukenka, analytik Nadačního fondu proti korupci (NFPK).

Dvě miliardy za pět let

Ani v průběhu dvou let se nepodařilo nový systém pořádně zprovoznit. Podle propočtů NFPK mohly být pětileté provozní náklady přibližně 2 miliardy korun, což je více, než kolik činily provozní náklady původního systému za dobu 18 let. MPSV mělo dodavateli nového systému za provozní služby platit více než 50 milionů korun měsíčně, a státu tak vznikla škoda kolem jedné miliardy korun.

Tehdejší ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek ale přesto systém podporoval a v souvislosti se zakázkou v roce 2012 v pořadu Partie TV Prima tvrdil, že na webu MPSV jsou zveřejněna všechna výběrová řízení. Ta se ale nekonala.

Většinu práce obstaral starý systém

Na přímý dotaz moderátora, zda nový systém funguje, Drábek odpověděl: "Ten systém funguje do té míry, že od ledna každý měsíc jsou dodrženy zákonné termíny výplat. Dávky, které jsou přiznávány v roce 2012 - od 1. ledna -, jsou všechny administrovány tím novým agendovým systémem."

Podle Soukenky z NFPK však bylo pomocí nového informačního systému vyplaceno v lednu jen přibližně 5 %, v únoru zhruba 20 % a v březnu 22 % ze všech dávek. Zbytek byl vyplácen pomocí původního systému. Drábek nakonec v souvislosti s kauzou na post ministra rezignoval.

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže na konci roku 2013 pravomocně celou zakázku zrušil a zakázal pokračování v plnění smlouvy. Později se k návrhu na zrušení připojila i společnost OK system, původní dodavatel informačního systému. Firma žalovala exnáměstka ministra práce a sociálních věcí Vladimíra Šišku za to, že ji vydíral, když se ho snažila odradit od nového IT systému. 

Za zmanipulování zakázky byl Vladimír Šiška v září 2016 nepravomocně odsouzen k šesti letům vězení. Miroslavu Dudovi, úředníkovi z ministerstva vnitra, uložil soud tříletý podmíněný trest. Stíhání zástupců firmy Fujitsu Technology Solutions státní zástupce zastavil.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 minutami

Mladí lidé v Česku se obávají klimatických změn, cítí kvůli nim bezmoc či strach, ukazuje průzkum

Změny klimatu považují v Česku za závažný problém více než čtyři pětiny lidí ve věku od 15 do 20 let. Dvě třetiny mladých pokládají za důležité, aby Česká republika snižovala své emise skleníkových plynů bez ohledu na postup jiných zemí. Vyplývá to z dnes zveřejněných výsledků průzkumu, který připravila katedra environmentálních studií Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně a organizace Green Dock ve spolupráci s organizací Člověk v tísni.

Řešení klimatických změn považuje za extrémně nebo vysoce naléhavé téměř 46 procent mladých ve věku 15 až 20 let. Pro další třetinu má tento problém střední naléhavost.

O tom, že se globální změna klimatu projevuje již v současnosti, je přesvědčeno 83,6 procenta respondentů. Podle dalších téměř deseti procent se změna projeví v budoucnu. Zhruba sedm z deseti dotázaných uvedlo, že hlavní přičinou změn je lidstvo a jeho činnost.

Nějaký projev změn klimatu kolem sebe pozorovalo sedm z deseti mladých lidí. Nejčastěji zmiňovali vlny veder, sucho nebo naopak přívalové deště a povodně.

Obavy ze změn klimatu v průzkumu projevily tři čtvrtiny mladých. Výrazně víc je trápilo, jak změna uškodí budoucím generacím, než jim samotným. Podle dvou třetin dotázaných budou děti, které se rodí v těchto letech, žít v horším světě, než je ten současný.

před 42 minutami

Súdánské úřady odvrátily pokus o převrat, podle prezidenta měl odvrátit demokratizaci

Súdánské úřady oznámily, že zmařily pokus o převrat, který naplánovali stoupenci svrženého prezidenta Umara Bašíra. Súdánský premiér Abdalláh Hamduk řekl, že šlo o koordinovaný pokus zastavit demokratickou transformaci v zemi. Generální tajemník OSN António Guterres pokus o převrat odsoudil a vyzval Súdánce, aby hájili demokratickou budoucnost země, informují světové agentury.

Výslechy podezřelých již začaly. Súdánská armáda uvedla, že zatkla 21 důstojníků a řadu vojáků a že pátrání po dalších pokračuje. Podle armádního prohlášení jsou všechny oblasti, kterých se pokus o puč dotkl, pod kontrolou.

Pučisté se podle zdroje agentury Reuters snažili získat kontrolu nad státní rozhlasovou stanicí v Ummdurmánu, který leží naproti Chartúmu na druhém břehu Nilu. Hamduk poznamenal, že se také pokusili zablokovat silnice, zastavit produkci ropy a zavřít přístavy. Súdánský ministr informací později ve státní televizi uvedl, že situace je pod kontrolou.

Súdánu vládne od převratu v roce 2019 přechodná vláda, složená z vojáků a civilistů, která čelí velkým ekonomickým a bezpečnostním problémům. Armáda roku 2019 při masových protivládních demonstracích svrhla dlouholetého autokratického vládce Umara Bašíra. Při protestech vojáci zabili desítky lidí. Volby se očekávají v roce 2024.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Němečtí ekologové žalují BMW a Mercedes kvůli výrobě aut se spalovacími motory

Německá ekologická organizace Deutsche Umwelthilfe (DUH) zažalovala automobilky BMW a Mercedes-Benz. Chce tyto německé podniky soudní cestou přimět k tomu, aby do roku 2030 ukončily výrobu automobilů se spalovacím motorem. Informovala o tom agentura DPA.

Šéf DUH Jürgen Resch uvedl, že automobilky BMW a Mercedes-Benz svými nynějšími vozy porušují "základní právo na ochranu klimatu". "Budeme soudní cestou prosazovat konec naftových a benzinových osobních automobilů od roku 2030," dodal.

Organizace žaloby podala v pondělí, kdy vypršel termín, do kterého měly automobilky odpovědět na její předžalobní výzvu. Ta požadovala právě ukončení výroby automobilů se spalovacím motorem do roku 2030, což však podniky podle očekávání odmítly.

Automobilka Mercedes-Benz v reakci na žalobu uvedla, že se bude bránit "všemi právními prostředky". Firma plánuje dosáhnout klimatické neutrality svých aut do roku 2039. Konkurent BMW sdělil, že do roku 2030 hodlá snížit emise oxidu uhličitého z provozu, výroby i likvidace svých vozů o 40 procent.

Zdroj: ČTK
Další zprávy