Předražená aplikace, obvaz za pět tisíc i padělaná reference. Praha 8 je pod palbou kvůli zakázkám

Martin Biben Martin Biben
8. 10. 2017 15:00
Radnici městské části Praha 8 tvrdě kritizuje nejen opozice, ale i Strana zelených, která přitom s ČSSD a ANO tvoří vládnoucí koalici. Předražené či chybně zadávané zakázky se týkají například nákupu aplikace pro hlášení závad, ideových studií plánovaného vybavení domu sociálních služeb. Některé z nich už radnice zrušila, jiné hájí. Dění na libeňské radnici ale ukazuje na širší problém. Zejména malé zakázky je možné, i přes částečné zpřísnění pravidel z posledních let, dál soutěžit bez jasné veřejné kontroly.
Libeňský most, jedna ze vstupních bran Prahy 8. (ilustrační foto)
Libeňský most, jedna ze vstupních bran Prahy 8. (ilustrační foto) | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Když šéfka finančního výboru radnice městské části Praha 8 Eliška Vejchodská (Strana zelených) na posledním zastupitelstvu jmenovala veřejné zakázky, ve kterých úřad utratil příliš, případně chyboval, v sále to jen šumělo. "Zjistila jsem, že mnohé ze zakázek malého rozsahu nesou zásadní korupční rizika a jsou velmi problematické," řekla hned na začátku svého vystoupení.

Své výtky poté Vejchodská, která je i zastupitelkou, shrnula do tří bodů. "Za prvé předraženost, ta není jen v řádu 10 až 20 procent, některé oproti běžným cenám na trhu i mnohonásobně. Problém je i s tím, kdo je oslovován, nejsou to často subjekty, které mohou zakázku splnit," uvedla. Mnohé materiály k zakázkám navíc podle ní chodily na radu města velmi pozdě, takže je radní neměli čas prověřit.

Konkrétně kritizovala například cenu i podobu zakázky na aplikaci hlášení závad, která byla původně soutěžena na čtyři roky za 1,9 milionu korun. Konečná cena však podle radnice činí necelých třicet tisíc měsíčně, za čtyři roky tedy zhruba 1,4 milionu korun. "Na trhu je přitom možné sehnat podobnou aplikaci za desetinu i dvacetinu ceny," tvrdí zastupitelka.

Dva ze tří expertů oslovených Aktuálně.cz s Vejchodskou souhlasí. "Ta cena nemá logiku, my aplikaci 'pronajímáme' ročně od 20 tisíc korun. Je to předražené, technologie co tři roky zastarávají, systém pak potřebuje údržbu a adaptaci na nové standardy telefonů," míní Petr Steklý, ředitel neziskové organizace Prostor Plus.

Konečnou cenu mezi 160 a 300 tisíci by viděl jako reálnou odborník z další pražské společnosti vyvíjející aplikace, který si však nepřál být jmenován. "Podíval jsem se na ni a dovolím si říci, že pokročilý student v oboru by napsal lepší," řekl. Zato David Semerád, spoluzakladatel pražské společnosti STRV, hodnotí cenu jako běžnou. "V případě využití aplikace třetí strany nám přijde měsíčním poplatkem 29 700 bez DPH adekvátní, odpovídající tržním standardům," uvedl.

Významně dražší než od konkurence na trhu byla podle šéfky finančního výboru i dodávka čtyř interaktivních úředních desek, která přišla bez DPH na 1,8 milionu. "Stačila by jich navíc pouze polovina," řekla zastupitelka.

Obě tyto zakázky však vedení radnice bezvýhradně hájí. "V porovnání s aplikacemi zdarma nebo za symbolickou sumu se to může zdát samozřejmě hodně, ale naše řešení jde daleko za rámec nabízených služeb. V budoucnu umožní, aby nebylo důležité, kde a v jakém městě se zrovna občan nachází. Stačí jeden systém a ten by si měl najít tu správnou radnici, úřad, správce silnic. Možná jsme trochu předběhli dobu a nyní jsme vystaveni kritice za to, že je naše řešení drahé," uvedla tisková mluvčí radnice Marcela Voženílková.

Cenu úředních desek obhajoval šéf oddělení rozvoje ICT radnice Robert Hložanka tím, že zahrnuje i čtyřletou provozní podporu plus grafické návrhy, polepy výloh a další moduly, které údajně srovnatelné nabídky neobsahují.

Starosta městské části Roman Petrus (ČSSD) pak Vejchodskou vybídl k podání trestního oznámení. "Pokud má podezření na korupci, má povinnost ho podat. My jsme si však jistí, že je vše v pořádku," řekl.

U další zakázky, na kterou Vejchodská upozornila, je však ještě zřetelnější, že vše v pořádku nebylo. Výběrové řízení na vytvoření dvou ideových studií na komunitní zahradu a přístup do Proseckých skal vyhrála za dvakrát 400 tisíc společnost, která předložila falešnou referenční zakázku. Jako její zpracovatelka byla dokonce podepsána Zdeňka Holíková z obce Vyžlovka, která však nic takového nikdy nedělala. "Nevím, proč mě tam podepsali, nemám s tím nic společného, bylo to falzum," řekla Holíková. Existenci zakázky popřela i obec Vyžlovka. Radnice nakonec výběrové řízení zrušila.

Pozornost Vejchodské upoutaly i ceny v nakonec zrušené zakázce na vybavení domu sociálních služeb, do kterého měla radnice podle původních tabulek kupovat například kus obvazu za pět tisíc korun nebo umělohmotný lavor za více než tisícovku. V zakázce na úpravu Kolfingovy rodinné zahrady se zase zastupitelce podařilo upozornit na chybu v její rozloze, která byla uváděna desetinásobná. Podle radnice to však cenu zakázky neovlivnilo.

Vejchodská a její zejména opoziční kolegové naznačují možnost korupce, nejsou ji však schopni doložit. Bez ohledu na to, co za nesrovnalostmi ve výběrových řízeních stojí, je však jasné, že nejen na Praze 8 by si zadávání malých zakázek zasloužilo větší veřejnou kontrolu.

"Už v únoru jsme do naší směrnice o zadávání zakázek prosadili ustanovení, že se budou zveřejňovat na profilu zadavatele, aby měly i další firmy než jen těch několik nyní oslovovaných šanci si je dohledat a soutěžit. Už po týdnu ale rada směrnici vrátila do původního logiky," řekla Vejchodská, která opatření navrhla na konci září zastupitelům, znovu ale byla odmítnuta.

Nejlepším řešením by podle ní byla změna zákona o zadávání veřejných zakázek, který nyní nutí samosprávy soutěžit otevřeně až služby a dodávky od dvou milionů a stavební práce od šesti. Není pak těžké rozdělit třeba opravu čtvrti na několik dílů tak, aby se vešly do limitu, a oslovit jen několik firem. "U nás by se určitě vyplatilo snížit hranici pro otevřenou soutěž i u stavebních prací na dvě stě tisíc," míní.

Radnice oponuje, že už nyní zadává malé zakázky nad rámec zákonné regulace. "Veřejné zakázky malého rozsahu jsou řešeny interní směrnicí, kdy jsou oslovováni dodavatelé na stavební práce (povinnost oslovit tři) a na služby a dodávky (povinnost oslovit sedm)," uvedla tisková mluvčí Voženílková.

O správnosti podoby zadávání zakázek malého rozsahu na Praze 8 podle Voženílkové svědčí i to, že i pražský magistrát letos upravil způsob zadávání podobných zakázek. "Oproti nám nechodí ani k rozhodnutí radě hlavního města, ale jsou pouze v kompetenci jednotlivých ředitelů odborů, a to z důvodu, že nebyl schopen v rozumném poměru čas/cena/kvalita soutěžit drobné zakázky. Pro tuto úpravu směrnice hlasovali na magistrátu i zástupci Strany zelených," uvedla mluvčí.

Opozice a zelení jsou však opačného názoru. Poukazují na fakt, že některé městské části v Praze soutěží i malé zakázky otevřeně a veřejně, například Praha 7. "Řada ze zakázek je u nás skutečně velmi zvláštních, je tady důvodné podezření, že mohlo docházet ke korupci. Je to samozřejmě dané i špatným nastavením systému," míní například zastupitel Tomáš Tatranský z opoziční TOP 09.

Pro zpřísnění zadávání malých zakázek je i právnické sdružení Frank Bold, které se zaměřuje na boj proti korupci a tvorbu i dodržování férového právního prostředí. Snahu zelených o zveřejňování takových výběrových řízení na Praze 8 podpořila i česká pobočka Transparency International.

"Vzhledem k absenci přesných pravidel je pravděpodobnost korupčního či nekalého jednání u zakázek menšího rozsahu větší. Bylo by proto vhodné, aby pravidla byla zpřesněna a limity sníženy," uvedl právník organizace Frank Bold Robert Krč. 

Přihlaste se k našim newsletterům
Odhlásit se můžete kdykoliv.
Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že dochází ke sbírání a zpracování osobních údajů. Více informací o zásadách ochrany osobních údajů naleznete ZDE.
 

Právě se děje

Další zprávy