Přední lobbista za hazard podváděl, jde na pět let do vězení

Marek Pokorný Marek Pokorný
22. 5. 2014 15:00
Petr Verosta přesvědčuje obce, že hazard není nebezpečný a není třeba jej zakazovat. Na činnost dostává dotace od hazardních firem i od státu.
Obhajobě Petra Verosty (vpravo), že pouze zařizoval pro svého známého účet s internetovým bankovnictvím, soud neuvěřil.
Obhajobě Petra Verosty (vpravo), že pouze zařizoval pro svého známého účet s internetovým bankovnictvím, soud neuvěřil. | Foto: Marek Pokorný

Praha - Petr Verosta je momentálně zřejmě nejviditelnějším zastáncem hazardu. Objíždí města a obce, které chtějí vymýtit hrací automaty, a přesvědčuje je, že by nulovou tolerancí hazardu způsobily pravý opak – vznikly by nekontrolovatelné černé herny a hazard by se přenesl na internet. A stát i neziskový sektor, který část výnosu z něj dostává, by tak přišly o miliardy.

Bývalý gambler Petr Verosta před několika lety založil Český institut pro výzkum závislostí a tvrdí, že se věnuje prevenci a osvětě v oblasti hazardu. Jenže to vypadá, že ve skutečnosti lobbuje za hazardní firmy.

"Dlouhodobě zkresluje statistiky, například o kriminalitě. V Ústí nad Labem dělal analýzu pro magistrát, v níž tvrdil, že v hernách nejsou problémy a policie tam prakticky nezasahovala. Přitom všichni vědí a psalo se, že tam byla řada loupežných přepadení i pokus o vraždu," říká předseda občanského sdružené Občané proti hazardu Martin Svoboda.

Hazard škodí… a už neškodí

Verostova činnost je navíc financována i firmami napojenými na hazard. Působil například v nadačním fondu Esentia, který v roce 2011 dostal od dvou hazardních společností 1,7 milionu korun.

A Esentia vzápětí sepsala pro ministerstvo financí analýzu, která uvedla, že gamblerství je mnohem menší problém, než se dosud uvádělo. Studii vypracoval právě Verosta, který byl v té době výkonný ředitel nadace a dříve radikálně bojoval za zrušení výherních automatů. Podle Verostovy studie, jež se dostala i na jednání vlády, u nás trpí patologickým hráčstvím jen 0,8 procenta gamblerů. Ve starších pracích přitom mluvil o pěti procentech gamblerů.

"Tento obrat nastal, když Esentia začala spolupracovat s loterijními firmami a nechala se od nich platit," uvedl před dvěma lety pro Hospodářské noviny Matěj Hollan z Občanského sdružení Brnění, který s Verostou dříve spolupracoval.

Jak nedávno uvedl pořad Reportéři ČT, lobbista na svou činnost dostává i peníze od státu – například na prevenci patologického hráčství získal jeho institut tři čtvrtě milionu korun. Reportéři zveřejnili i korespondenci Verosty s předsedou Asociace loterijního průmyslu, kterému pomáhal připravovat podklady pro jednání s primátorem Ústí.

Posílám vás do exekuce

S tím ovšem nyní Verosta na několik let budce muset přestat. Vrchní soud v Praze jej totiž ve středu poslal pravomocně do vězení. Řídil totiž ojedinělý podvod, kdy rozesílal falešné exekuční příkazy s hlavičkou Finančního úřadu pro Prahu 8.

Účet, na který se mělo plnit, ovšem nebyl finančního úřadu, ale firmy Česká finanční a revitalizační agentura, kterou přes jistého Tomáše Draga, který byl jeho bílým koněm, koupil a ovládal.

"Drag byl pod plnou kontrolou obžalovaného Verosty, předal mu všechny doklady potřebné k vedení účtu a postupoval podle jeho pokynů,“ uvedl soudce vrchního soudu Petr Píša.

Exekuční příkazy nechal pak Verosta doručit do bank, které uvedeným institucím spravovaly účty. A dodal k nim i falešné doložky vykonatelnosti. "Jednalo se o zdařilá falza, podotkl soudce Píša, který za to poslal Verostu na pět a půl roku do vězení.

Pokud by se Verostovi podvod podařil, přišel by si bezmála na 80 milionů korun. "K převodu finančních prostředků nedošlo z důvodu ostražitosti pracovníka Komerční banky," podotkl soud. Zaměstnanec banky si totiž exekuční příkaz telefonicky ověřoval u finančního úřadu, ale ten pod uvedeným číslem jednacím evidoval jiný případ.

Zoo, dopravní podnik i magistrát

Mezi postiženými byly i instituce jako pražský magistrát, zoologická či Botanická zahrada. Ale také pražský dopravní podnik, Telefónica O2 a středočeský krajský úřad.

"Podvod byl proveden jako exekuce k účtu a opravdu nám byl účet zablokován, což nám způsobilo nemalé komplikace," potvrdila mluvčí Technické správy komunikací Barbora Lišková.

U dalších institucí pak již zasáhla policie a k zablokování účtů nedošlo. "Vzhledem k tomu, že v bankách tehdy zafungovaly kontrolní mechanismy a peníze nebyly převedeny, Botanická zahrada nebyla nijak poškozena. K žádným opatřením v té době z naší strany nedošlo, účty zahrady zablokovány nebyly," uvedla například náměstkyně Botanické zahrady Barbora Koláčková. Jen pro ilustraci. Po TSK žádal Verosta 9,8 milionu korun, po Botanické zahradě pak 7 milionů.

Já jen zařizoval účet

Sám Verosta tvrdí, že s případem nemá nic společného. Prý jen pro svého známého Přemysla Hrubého zařizoval koupi firmy. "Objednal si ode mě banální věc: koupit firmu, která by měla účet s internetovým ovládáním. A za to mi dal třicet tisíc korun," říká Verosta, který se sám cítí podveden.

Hrubý byl také stíhán, ale soud jej obžaloby zprostil. A jako hlavního viníka určil Verostu.

Verostu mimo jiné usvědčilo i to, že si současně zařídil účet ve Švýcarsku, kam by uvedené peníze rychle přeposlal. A sám se prostřednictvím wi-fi sítě na uvedené účty přihlašoval – jednou z obchodního centra Chodov a podruhé v Interhotelu Moskva Zlín  a kontroloval, zda už dorazily peníze. Podle výpisu mobilních operátorů byl v uvedených místech zaznamenán jeho mobilní telefon.

"Všechny důkazy do sebe zapadají," dodal soudce.

Kdyby nepřišla amnestie…

Uvedených pět a půl roku vězení, které by měl Verosta v nejbližší době nastoupit, přitom není jeho první trest. Verostu již před pěti lety poslal do vězení Krajský soud v Ostravě.

Za pokus o úvěrový podvod při pořízení hypotéky ve výši 7,6 milionu korun dostal roční podmínku s odkladem na tři roky. Spolu s ním byl odsouzen i již zmíněný Tomáš Drag. "Vztahovala se na to ale amnestie prezidenta republiky," podotkl mluvčí soudu Dalibor Zecha.

A jak naznačil soudce Vrchního soudu v Praze Petr Píša, pokud by amnestie nebyla, dostal by nyní Verosta s největší pravděpodobností výrazně vyšší trest.

"Je ironií osudu, že právě Petr Verosta je pravděpodobně typickým příkladem, jak hazard a gamblerství působí na zvýšenou kriminalitu jím zasažených osob," uzavírá případ Martin Svoboda.

 

Právě se děje

před 14 minutami

Britská vláda dává poslancům tři dny na přijetí zákona o brexitu

Za tři dny plánuje britská vláda v dolní komoře parlamentu prosadit prováděcí zákon k dohodě o brexitu. V pondělí to potvrdil Jacob Rees-Mogg, který za kabinet premiéra Borise Johnsona dojednává agendu Dolní sněmovny. Poprvé prý budou o návrhu zákona poslanci hlasovat v úterý, do pátku jej mají předat horní komoře parlamentu.Přijetí zákona je nutnou podmínkou pro ratifikaci dohody o podmínkách britského odchodu z EU. Opatření musí mimo jiné vysvětlit, jak bude Británie splácet unii dojednané vyrovnání finančních závazků, nebo jak bude fungovat mechanismus pro zachování volného režimu na irské hranici.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Praha vypsala nový tendr na novoroční videomapping. Nabídla, že zajistí bezpečnost

Pražský magistrát vypsal nové výběrové řízení na organizátora promítání na budovy, které by mělo nahradit novoroční ohňostroj. Do prvního výběrového řízení se přihlásil jen jeden zájemce, který nesplnil podmínky. Oproti prvnímu tendru magistrát odstranil z podmínek povinnost zajistit bezpečnost akce, kterou si vezme na starost město. "Zakázku jsme zjednodušili a očekáváme, že se do ní přihlásí více uchazečů," uvedl mluvčí Prahy Vít Hofman. Maximální částka, kterou je město ochotné za atrakci zaplatit, zůstala dva miliony korun. Zájemci mohou nabídky podávat do 6. listopadu, ihned poté by měla zasednout výběrová komise a pokud někdo uspěje, smlouva by podle mluvčího měla být uzavřena v polovině listopadu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy