Přední lobbista za hazard podváděl, jde na pět let do vězení

Marek Pokorný Marek Pokorný
22. 5. 2014 15:00
Petr Verosta přesvědčuje obce, že hazard není nebezpečný a není třeba jej zakazovat. Na činnost dostává dotace od hazardních firem i od státu.
Obhajobě Petra Verosty (vpravo), že pouze zařizoval pro svého známého účet s internetovým bankovnictvím, soud neuvěřil.
Obhajobě Petra Verosty (vpravo), že pouze zařizoval pro svého známého účet s internetovým bankovnictvím, soud neuvěřil. | Foto: Marek Pokorný

Praha - Petr Verosta je momentálně zřejmě nejviditelnějším zastáncem hazardu. Objíždí města a obce, které chtějí vymýtit hrací automaty, a přesvědčuje je, že by nulovou tolerancí hazardu způsobily pravý opak – vznikly by nekontrolovatelné černé herny a hazard by se přenesl na internet. A stát i neziskový sektor, který část výnosu z něj dostává, by tak přišly o miliardy.

Bývalý gambler Petr Verosta před několika lety založil Český institut pro výzkum závislostí a tvrdí, že se věnuje prevenci a osvětě v oblasti hazardu. Jenže to vypadá, že ve skutečnosti lobbuje za hazardní firmy.

"Dlouhodobě zkresluje statistiky, například o kriminalitě. V Ústí nad Labem dělal analýzu pro magistrát, v níž tvrdil, že v hernách nejsou problémy a policie tam prakticky nezasahovala. Přitom všichni vědí a psalo se, že tam byla řada loupežných přepadení i pokus o vraždu," říká předseda občanského sdružené Občané proti hazardu Martin Svoboda.

Hazard škodí… a už neškodí

Verostova činnost je navíc financována i firmami napojenými na hazard. Působil například v nadačním fondu Esentia, který v roce 2011 dostal od dvou hazardních společností 1,7 milionu korun.

A Esentia vzápětí sepsala pro ministerstvo financí analýzu, která uvedla, že gamblerství je mnohem menší problém, než se dosud uvádělo. Studii vypracoval právě Verosta, který byl v té době výkonný ředitel nadace a dříve radikálně bojoval za zrušení výherních automatů. Podle Verostovy studie, jež se dostala i na jednání vlády, u nás trpí patologickým hráčstvím jen 0,8 procenta gamblerů. Ve starších pracích přitom mluvil o pěti procentech gamblerů.

"Tento obrat nastal, když Esentia začala spolupracovat s loterijními firmami a nechala se od nich platit," uvedl před dvěma lety pro Hospodářské noviny Matěj Hollan z Občanského sdružení Brnění, který s Verostou dříve spolupracoval.

Jak nedávno uvedl pořad Reportéři ČT, lobbista na svou činnost dostává i peníze od státu – například na prevenci patologického hráčství získal jeho institut tři čtvrtě milionu korun. Reportéři zveřejnili i korespondenci Verosty s předsedou Asociace loterijního průmyslu, kterému pomáhal připravovat podklady pro jednání s primátorem Ústí.

Posílám vás do exekuce

S tím ovšem nyní Verosta na několik let budce muset přestat. Vrchní soud v Praze jej totiž ve středu poslal pravomocně do vězení. Řídil totiž ojedinělý podvod, kdy rozesílal falešné exekuční příkazy s hlavičkou Finančního úřadu pro Prahu 8.

Účet, na který se mělo plnit, ovšem nebyl finančního úřadu, ale firmy Česká finanční a revitalizační agentura, kterou přes jistého Tomáše Draga, který byl jeho bílým koněm, koupil a ovládal.

"Drag byl pod plnou kontrolou obžalovaného Verosty, předal mu všechny doklady potřebné k vedení účtu a postupoval podle jeho pokynů,“ uvedl soudce vrchního soudu Petr Píša.

Exekuční příkazy nechal pak Verosta doručit do bank, které uvedeným institucím spravovaly účty. A dodal k nim i falešné doložky vykonatelnosti. "Jednalo se o zdařilá falza, podotkl soudce Píša, který za to poslal Verostu na pět a půl roku do vězení.

Pokud by se Verostovi podvod podařil, přišel by si bezmála na 80 milionů korun. "K převodu finančních prostředků nedošlo z důvodu ostražitosti pracovníka Komerční banky," podotkl soud. Zaměstnanec banky si totiž exekuční příkaz telefonicky ověřoval u finančního úřadu, ale ten pod uvedeným číslem jednacím evidoval jiný případ.

Zoo, dopravní podnik i magistrát

Mezi postiženými byly i instituce jako pražský magistrát, zoologická či Botanická zahrada. Ale také pražský dopravní podnik, Telefónica O2 a středočeský krajský úřad.

"Podvod byl proveden jako exekuce k účtu a opravdu nám byl účet zablokován, což nám způsobilo nemalé komplikace," potvrdila mluvčí Technické správy komunikací Barbora Lišková.

U dalších institucí pak již zasáhla policie a k zablokování účtů nedošlo. "Vzhledem k tomu, že v bankách tehdy zafungovaly kontrolní mechanismy a peníze nebyly převedeny, Botanická zahrada nebyla nijak poškozena. K žádným opatřením v té době z naší strany nedošlo, účty zahrady zablokovány nebyly," uvedla například náměstkyně Botanické zahrady Barbora Koláčková. Jen pro ilustraci. Po TSK žádal Verosta 9,8 milionu korun, po Botanické zahradě pak 7 milionů.

Já jen zařizoval účet

Sám Verosta tvrdí, že s případem nemá nic společného. Prý jen pro svého známého Přemysla Hrubého zařizoval koupi firmy. "Objednal si ode mě banální věc: koupit firmu, která by měla účet s internetovým ovládáním. A za to mi dal třicet tisíc korun," říká Verosta, který se sám cítí podveden.

Hrubý byl také stíhán, ale soud jej obžaloby zprostil. A jako hlavního viníka určil Verostu.

Verostu mimo jiné usvědčilo i to, že si současně zařídil účet ve Švýcarsku, kam by uvedené peníze rychle přeposlal. A sám se prostřednictvím wi-fi sítě na uvedené účty přihlašoval – jednou z obchodního centra Chodov a podruhé v Interhotelu Moskva Zlín  a kontroloval, zda už dorazily peníze. Podle výpisu mobilních operátorů byl v uvedených místech zaznamenán jeho mobilní telefon.

"Všechny důkazy do sebe zapadají," dodal soudce.

Kdyby nepřišla amnestie…

Uvedených pět a půl roku vězení, které by měl Verosta v nejbližší době nastoupit, přitom není jeho první trest. Verostu již před pěti lety poslal do vězení Krajský soud v Ostravě.

Za pokus o úvěrový podvod při pořízení hypotéky ve výši 7,6 milionu korun dostal roční podmínku s odkladem na tři roky. Spolu s ním byl odsouzen i již zmíněný Tomáš Drag. "Vztahovala se na to ale amnestie prezidenta republiky," podotkl mluvčí soudu Dalibor Zecha.

A jak naznačil soudce Vrchního soudu v Praze Petr Píša, pokud by amnestie nebyla, dostal by nyní Verosta s největší pravděpodobností výrazně vyšší trest.

"Je ironií osudu, že právě Petr Verosta je pravděpodobně typickým příkladem, jak hazard a gamblerství působí na zvýšenou kriminalitu jím zasažených osob," uzavírá případ Martin Svoboda.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Boeing kvůli počasí opět odložil zkušební let letounu 777X

Americká strojírenská společnost Boeing v pátek stejně jako ve čtvrtek odložila zkušební let svého širokotrupého letounu 777X kvůli špatnému počasí. Oznámila to firma. Dodala, že se o let znovu pokusí v sobotu v 19:00 SEČ.

Zkušební let stroje 777X se měl původně uskutečnit již loni v létě, Boeing ho ale odložil a zdůvodnil to problémy s křídly, softwarem a dodávkami motorů firmy General Electric.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 7 hodinami

Kvůli silným bouřím a záplavám na Madagaskaru zemřelo 21 lidí

Silné bouře, které postihly severozápad Madagaskaru, si od neděle vyžádaly 21 mrtvých. Dalších 20 lidí se pohřešuje, uvedly dnes madagaskarské úřady. Prudký déšť, který na ostrově způsobil záplavy a sesuvy půdy, zasáhl téměř 90 000 lidí. Část země má narušenou infrastrukturu a hrozí nedostatek jídla, píše AFP.

Rozvodněná řeka například v městečku Mitsinjo smetla 24 lidí, z nich čtyři byli nalezeni mrtví, zbývajících 18 se pohřešuje. Ve 120 kilometrů vzdálené vesnici Tsaramandroso přišli o život rovněž čtyři lidé. Dalších devět lidí zemřelo ve městě Maevatanana, většina z nich v těžební oblasti.

Deště také poničily části dvou hlavních silnic, které spojují severozápad země se zbytkem ostrova, a odřízly tak několik vesnic. Voda na jednom místě odnesla zhruba 700 metrů dlouhý úsek silnice.

Zdroj: ČTK
před 9 hodinami

Představitelé EU i britský premiér Johnson podepsali brexitovou dohodu

Představitelé Evropské unie a Spojeného království dnes splnili jeden z posledních formálních požadavků před odchodem Británie z EU: Brusel i Londýn podepsali brexitovou "rozvodovou" dohodu, která by po ratifikaci Evropským parlamentem měla za týden ukončit spojení Spojeného království s unijní "sedmadvacítkou", informovala agentura AFP.

Dohodu nejprve za EU podepsala předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová a předseda Evropské rady Charles Michel. Následně byl dokument odeslán do Londýna, kde jej podpisem stvrdil britský premiér Boris Johnson.

Europarlament bude o ratifikaci dohody hlasovat 29. ledna. Opustit EU by Británie měla po 47 letech členství o půlnoci 31. ledna.

Zdroj: ČTK
Další zprávy